Oblíbené a dostupné

Zatímco dřív byly orchideje symbolem exotického luxusu, dnes patří k nejrozšířenějším pokojovým rostlinám vůbec. Je to především tím, že se podařilo vyšlechtit velmi odolné odrůdy, které přežijí i velmi nepříznivé podmínky. I proto se hodí i pro úplné začátečníky – péče o něj není nijak složitá.

Zálivka je základ

Nežijeme ve vlhké džungli, odkud orchideje pocházejí, ale často v bytech se suchým vzduchem. Proto jsou u orchidejí zálivka a rosení naprosto zásadní.

Nohy ve vodě

Když orchideje přelijete a ony budou stát ve vodě, leckdy navíc studené, budou chřadnout. Snáze je napadne hniloba, která poškodí kořeny, a nemocná rostlina nejen že nepokvete, ale možná i brzy zajde.

Jednou za týden. Ale správně!

Jak orchideje správně zalévat? Stačí je jednou týdně ponořit do odstáté či převařené a vychladlé vody a nechat 10 minut, aby nasákly vodu. Pak veškerou vodu vylijte a nechte květiny zas stát na svém místě.

Vtip je v dávkování

Ne každý ale chce orchideje takto namáčet a zas z nich vodu vylévat. Jenže jak odhadnout správné množství tekutiny? Zkuste kostky ledu! Rozpouštějí se pomalu, takže si z nich rostlina bere vláhu postupně, přemokření nehrozí.

Jednoduchý návod najdete u Live Free/YouTube.

Zdroj: Youtube

A nezmrznou?

Nemusíte se bát, tuto obavu vyvrátil i věděcký výzkum Americké společnosti pro zahradnickou vědu. V jedné skupině se zalévaly můrovce (nejběžnější druh orchideje pěstované doma, Phalaenopsis) vodou, ve druhé 3 kostkami ledu za týden, přičemž objem tekutiny byl stejný. Rostliny v obou skupinách prospívaly stejně, jen s ledem byo zalévání mnohem pohodlnější.

Jak na to

Pro květináč o průměru 13-15 cm budou stačit tři kostky ledu, které jednoduše položíte na povrch substrátu. Pokud zálivka stačí, má orchidej vzdušné kořeny pěkně zelené. Stříbřité značí pořžadavek bohatší zálivky a svraskalé si o zálivku přímo křičí.

Zdroj: www.justaddiceorchids.com, www.greenhousegrower.com