Víte, že se dá réva pěstovat i ve skleníku? A co s ní udělat, aby v něm nepřeválcovala zeleninu? Nebo vás spíš zajímá, jak vylepšit jílovitou půdu, které růže nepotřebují prořezávat nebo jestli je pro suchou zahradu vhodný vyvýšený záhon? Na všechny tyto otázky uslyšíte v poradně podcastu iReceptář do ucha odpovídat vaši oblíbenou Janu Bucharovou.

Kromě známých vinařských oblastí Jižní Moravy, Mělnicka a dalších se dá vinná réva pěstovat dokonce i na Vysočině – jen musíte vědět jak a nedělat následující chyby.

1. Nestaráte se o půdu

Ještě než si přinesete sazenice domů, měli byste si zjistit, jakou máte vlastně půdu. Můžou jí chybět zásadní látky jako draslík, fosfor nebo hořčík, může být moc kyselá či moc zásaditá. Je určitě méně namáhavé připravit půdu před vysazením, než potom zachraňovat správným hnojivem révu, která už může chřadnout. Půdu prokypřete, dodejte jí potřebné látky, pohnojte ji.

2. Neberete ohled na podmínky

Opravdu je možné vypěstovat slušnou révu i na Vysočině, ale musíte si zvolit správné odrůdy – rané, aby stihly dozrát. Vedle klimatu obecně je i důležité, kam na zahradě ji umístíte. Révě bude dobře na teplém místě, kde bude mít dostatek světla a kde nebude vystavená prudkému větru.

3. Špatně zaléváte

Ke svému životu réva moc zalévání nepotřebuje. Určitě se bez ní neobejde na jaře, kdy se vysazuje – je dobré ji po vsazení do jámy zalít konví vody. Než si v prvních letech stihne vytvořit pořádný kořenový systém, sledujte ji a při velkých vedrech ji zalévejte. Pak už její kořeny budou sahat tak hluboko, že si sama poradí. Když vysazujete révu roubovanou, odstraňte jí takzvané rosné kořínky, které vyrůstají nad místem roubování. Tím ji donutíte, aby zapustila kořeny podnože hezky hluboko.

4. Neprořezáváte správně

Prořezávání révy na jaře je klíčové pro správný růst a bohatou sklizeň. Když nebude řez dostatečný, investuje réva spíš energii do listů než do plodů. Nejenom že je třeba odstraňovat staré, odumřelé nebo neduživé větve, ale taky se nesmíte bát řezat radikálně.

5. Necháváte zvítězit choroby a škůdce

Největším nepřítelem révy jsou plísně neboli choroby způsobené houbami. Je to plíseň révová, padlí révové, šedá hniloba hroznů, chřadnutí a odumírání révy (ESCA), stolbur a červená spála révy. Révě mohou uškodit i škůdci – napadají ji a přenášejí na ni virové choroby. Preventivní postřiky se dělají 1-2x před odkvětem a pak ještě několikrát. Důležité je vědět, kdy právě vaše odrůda má dozrát, abyste mohli dodržet ochrannou lhůtu mezi postřikem a sklizní. Každopádně jelikož réva ve většině vinic kvete v půlce června, nepropásněte teď na jaře možnost ji ošetřit!