Proč bychom měli zeleninu na zahradě nebo své pokojové rostliny vlastně hnojit? Vždyť v přírodě je taky nikdo nehnojí. A doopravdy fungují banánové slupky jako hnojivo?
Věděli jste, že hnojivo může ovlivnit barvu květů? A jak poznáte, že paprikám chybí vápník? Odpovědi na tyto otázky najdete v první epizodě našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla bioložka a vaše oblíbená autorka Jana Bucharová:
Není teď na hnojení příliš brzy?
Je pravda, že je zvykem zeleninu na zahradě či květiny na balkoně začít hnojit až tehdy, kdy potřebují posílit v růstu, kvetení nebo v násadě a růstu plodů. Jenže aby se semínka nebo sazenice uchytily, potřebují start v kvalitní zemině.
Příroda se o hnojení stará sama, i když to není na první pohled vidět. Části rostlin odumřou, zetlejí a tím půdu pohnojí. I my máme možnost takový koloběh částečně napodobit: kompost! „Je to úžasná věc, protože v kompostu proměníte zahradní odpad v hnojivo,“ vysvětluje Jana Bucharová, která byla hostem první epizody podcastu iReceptář do ucha.
Půda by měla být dobře promísená s kompostem či hnojem
Nejlepší trojkombinace? Dusík, fosfor, draslík
Určitě jste už v souvislosti s hnojením slyšeli zaklínadlo o třech písmenech: NPK. Co to je a proč ho rostliny potřebují? Tato zkratka znamená značky pro chemické prvky dusík-fosfor-draslík, bez kterých se rostliny na půdě vyčerpané opakovaným pěstováním neobejdou. Natož ty, které pěstujete v nádobách.
- Dusík (N) urychluje růst listů, rostliny ho potřebují hlavně na začátku fáze růstu.
- Fosfor (P) je dobrý pro kořenový systém.
- Draslík (K) podporuje kvetení a zrání plodů.
Každá směs s označením NPK má však jiný poměr zmíněných látek, tak si dobře přečtěte, kdy a na co ji používat.
Hnojení banánovými slupkami – ano, nebo ne?
Jak nám řekla Jana Bucharová, hnojit slupkami lze, ale není to hnojivo univerzální. „Banány obsahují hodně draslíku, který podporuje kvetení. Dát je tedy k rostlinám okrasným květem je v pořádku.“ Na růst listů nebo plodů to však efekt mít nebude.
V uzavřeném otočném kompostéru můžete hmotu správně a pohodlně promíchat.
Recept na domácí hnojivo z kopřiv
Do nádoby dejte nasekané kopřivy, lehce upěchujte, aby sahaly asi do tří čtvrtin nádoby. Pak je zalijte odstátou vodou a nechte 3 týdny kvasit. Při kvašení bude vaše domácí hnojivo – kopřivová jícha – silně zapáchat, dejte tedy nádobu někam daleko od domu.
Pozor!
Důležité je hnojivo z kopřiv pořádně naředit, abyste rostlinám neublížili. Ideální poměr ředění je 1:50, takže na desetilitrovou konev stačí 200 ml kopřivového hnojiva.
Zdroj: Redakce časopisu Receptář