Podcastovou poradnu nejen s radami pro výběr ovocného stromu si přehrajte TADY:

Tento údaj najdete na každé sazenici ovocného stromku, ať v zahradnictví nebo v hobbymarketu. A jen málokdy mu věnujete pozornost. Jenže právě tento údaj rozhodne o tom, jak strom poroste, jak velkou bude mít korunu i kořenový systém a taky jak dobře odolá některým chorobám anebo třeba mrazu.

Velikost i sklizeň

Podnož je kořenový bal a část kmene nějakého ovocného stromku, na který pěstitelé naroubují danou odrůdu. Podnož pak určí, jak velký bude mít zralý strom kořenový bal, ale i korunu, do jaké doroste výšky a taky za jak dlouho začne plodit. Čím je totiž stromek menší, tím dřív se dočkáte sklizně. A o to snazší taky jeho česání bude.

Dobrý výběr

V základním rozlišení není vlastně těžké si mezi podnožemi vybrat. Pěstitelé obvykle rozlišují následující:

  • Špičák je jen prut stromku bez založené koruny, kterou teprve vy určíte vhodným řezem.
  • Zákrsek mívá korunu v průměru jen 40 až 60 centimetrů a hodí se tak do opravdu maličkých zahrad.
  • Čtvrtkmen bude mít v dospělosti korunu velkou asi 70 až 110 centimetrů a hodí se tak i do hustšího sadu, stejně jako na menší zahradu.
  • Polokmen má očekávanou velikost koruny do 150 centimetrů, bude už tedy vrhat slušný stín a měl by k němu mít i prostor větší zahrady.
  • Vysokokmen bude jednou opravdu velký strom s korunou rozloženou i ke dvěma metrům (to znamená, že celý strom může být vysoký pět nebo šest metrů).

V čem je to tedy tak složité? Záleží hlavně na tom, kam vyrazíte na nákup. Podnoží je totiž mnoho, někdy se označují jen číslem a písmenem, jindy názvem původní odrůdy nebo druhu stromku – například jabloně se totiž často roubují na podnože kdoulí, meruňkám zase svědčí mandloně.

Nákup s jistotou

Pokud chcete pátrat sami, je většinou nejpřehlednější koupit stromek v online zahradnictví. To dobré poznáte tak, že bude v popisu stromku vypsáno nejen o jakou podnož jde, ale také jaké kvality stromku dává.

Stejnou službu by vám pak měli udělat v dobrém zahradnictví nebo ovocnářské školce, kam dojedete sami. „Nejlepší je najít si školku někde poblíž. Tam vám totiž nejen poradí s výběrem podle vaší zahrady, ale taky budou mít pravděpodobně odrůdy, jimž se ve vašem kraji dobře daří,“ uzavírá odbornice na zahradní témata časopisu Receptář Jana Bucharová. Pak už stačí jen pustit se do sázení a počkat si na skvělou úrodu.

Související články