Náš podcast iReceptář do ucha si poslechněte tady:

Nakrmte kompost

Aby byl váš kompost kvalitní, nestačí jen do ohrádky vyhazovat kuchyňský odpad. Tato takzvaná zelená hmota, ke které patří i posečená tráva nebo zvířecí trus, k sobě potřebuje trojnásobek hmoty hnědé, což je právě spadané listí, ale i piliny nebo karton. Listí tedy vyložte na kompost a ten pravidelně promíchávejte. Aby kompost rychleji uzrál, můžete listí přejet sekačkou nebo prohnat drtičkou a pak teprve použít.

Ochrana na zimu

Když nastelete shrabané listí hezky k patě dřevin a rostlin, ochráníte je před mrazem, udržíte kolem nich vláhu a pomůžete jim s regulací teploty. Listí podobně jako jiné druhy mulče brání navíc rozrůstání plevele.

Mulč zadarmo

Vrstva materiálu – mulč – se dá použít například na zeleninové záhony, a to i v zimě, kdy na nich zůstávají jen ty nejodolnější druhy. Jedinou výjimkou je listí ořešákové, které obsahuje látky potlačující růst rostlin.

Zdroj: Youtube

Nastýlka pro zvířata

Suché listí se pak bude hodit jako podestýlka pro králíky nebo slepice v kurníku či králíkárně. A podobně si hromádku listí užijí i zvířata volně žijící – kupka listí ponechaná v koutu zahrady svému osudu se může stát zimním domovem pro ježky a jiné užitečné tvory.

Zdroje: morningchores.com, www.hna.de