Jak vypadá plíseň bramborová

Rajčatům může škodit celá řada chorob, nejčastěji je to ale plíseň bramborová. Poznáte ji podle žloutnoucích listů, které časem celé zhnědnou, stejně jako plody. Skrvny se na celé rostlině rychle rozšiřují, až ji během několika dnů mohou zahubit.

Septoriová skvrnitost sníží úrodu

Další častou chorobou rajčat bývá septoriová skvrnitost. „Ta plody nenapadá, ale i tak je rostlina oslabená,“ vysvětluje v podcastu Jana Bucharová. Rajče tedy plodit může, ale protože má kvůli nemocným nebo chybějícím listům zhoršený metabolismus, nemůžete od něj očekávat příliš velkou úrodu.

Co s tím?

Jakmile se začnou na listech rajčete objevovat skvrny, je nutné listy nemilosrdně otrhat a spálit, aby se choroba dál nešířila. Rozhodně si nepomůžete, když poškozené listy nebo celé rostliny zahrabete do kompostu – jen si s ním plísen napřesrok zanesete do záhonu zas.

Můžete vyzkoušet hned dva recepty:

Odvar z cibule

Do 1 litru studené vody dejte na kolečka nakrájenou velkou cibuli, povařte a nechte vychladnout. Vlijte odvar do postřikovací nádoby a dolijte deseti litry vody. Roztokem rostliny pravidelně postřikujte – hezky nejdřív na spodní straně listů, pak z vrchu.

Zdroj: Youtube

Domácí postřik z cibulových slupek

Do kbelíku s 5 litry vody dejte 100 g cibulových slupek a nechte týden až dva kvasit. Pak tento roztok – jíchu - slijte, nařeďte v poměru 1:10 a použijte ho stejně jako předchozí odvar.

Související články

Zdroje: smarticular.net, agrarheute.com