Které slavné osobnosti obdivovaly tajemná zákoutí zahrady Giovanny Roklové, manželky proslulého klavíristy Rudolfa Rokla? Proč v ní má tolik laviček a jak to, že nepěstuje zeleninu? Poslechněte si rozhovor s nadšenou zahradnicí a vášnivou milovnicí stromů a keřů Giovannou Roklovou:

Zahradu Giovanny Roklové obdivoval i Karel Gott!

„Jedna známá sochařka mi kdysi řekla: pamatuj si, zahrada musí být džunglovitá, musí být plná proměn a musí mít spoustu zákoutí,“ říká v podcastu iReceptář do ucha Giovanna Roklová, jejíž zahradu nad Berounkou obdivoval Karel Gott, Eva Pilarová a celá řada dalších muzikantů a jiných umělců. Jak se ale taková zákoutí na zahradě vytvářejí?

Vyberte si odlehlé místo zahrady

Klíčem k vytvoření romantického a kouzelného zákoutí v zahradě, kde vás čeká ničím nerušený odpočinek, je odlehlé místo, které působí intimně a dopřeje vám soukromí. Vyhledejte kout, který leží stranou. Také ho můžete vytvořit pomocí treláží, pergoly, zídky nebo stěny z rostlin.

Přiveďte do zahrady vodu

Vodní prvky, jako jsou fontány, jezírka nebo potůčky, pomohou ze zahrady vytvořit magické místo jako stvořené pro odpočinek. Uklidňující je především pohled na klidnou i proměnlivou hladinu, ale relaxačně působí i zvuk proudící nebo dopadající vody.

Zahradní osvětlení

To správné světlo může vaší zahradě v noci proměnit přinést romantickou a kouzelnou atmosféru. Použijte měkké, teplé osvětlení, které zvýrazní klíčové prvky vaší zahrady, jako je výstavní keř v květináči, socha nebo místo k posezení. Světýlky můžete opatřit i cestičky.

I vůně je důležitá

Nejdřív se snažte eliminovat pachy nepříjemné – své zákoutí budujte daleko od kompostu i ohniště a udírny. Chce přece čichat vůni květin, ne ohně, odpadků a klobás. A vůně příjemné? Voňavé rostliny, jako je jasmín, levandule a růže, vaší zahradě dodají nádhernou vůni a vytvoří z ní okouzlující a romantické místo.

Použijte přírodní prvky

Pěknou atmosféru podtrhnou i přírodní prvky, jakými jsou kameny, naplavené dřevo nebo mušle. To vše svým cinkáním hezky dotvoří závěsné zvonkohry. Jako úkryt před deštěm poslouží střecha – látková, dřevěná nebo třeba vyrobená z proutí.

Posezení podle vašich představ

V neposlední řadě si vybudujte útulné místo k sezení, kde můžete příjemně odpočívat a užívat si pohled do zeleně. Pořiďte si pergolu, látkovou stříšku a pod ně pro své pohodlí křesla, lavičku nebo rovnou bytelné lehátko, přidejte polštářky a deky a nezapomeňte ani na malý stolek na kávu, koláč nebo knížku ke čtení.

Související články