Na první pohled se to zdá snadné. Koupíte dobrá semínka, vysejete, přesadíte, zaléváte, pěstujete, sklízíte. Tak proč to nikdy takhle snadno nefunguje? Zvlášť s paprikami. Někdo to zkouší rok co rok znovu, jiný to řeší nákupem sazeniček od prověřených pěstitelů. Zkuste to tentokrát s našimi prověřenými radami. Když se jich budete držet, měli byste se konečně dočkat pořádné úrody.

Propustný substrát

Pro papriková semínka i semenáčky je to nezbytná nutnost. Jana Bucharová proto doporučuje koupit substrát určený přímo k výsevu. Pokud ale máte vlastní kvalitní zeminu nebo rovnou kompost, nebojte se je použít. Jen je vylehčete. Smíchat ji můžete s pískem, pro klíčení a pěstování sazeniček je ale mnohem lepší perlit. „Díky malým kuličkám z hornin přebytečná voda proteče a předejdete tak přemokření kořínků.“

Semínka rovnou do sadbovače

Jistě, pěstovat se dá v podstatě v čemkoli. Jenže zrovna semínka a sazeničky paprik jsou dost náchylné a tak jim trochu vyjděte vstříc a pořiďte jim pořádný domeček. „Nejlepší je v tomhle případě plastový sadbovač, který vydrží několik sezon,“ doporučuje odbornice. „Do každé komůrky dáte jedno semínko a až vyroste malá sazenička, i s celým obsahem ji přemístíte do většího květináčku. Existují samozřejmě i papírové nebo třeba kokosové sadbovače, ty si ale nechte spíš pro rostliny, které můžou hned po prvním růstu přijít do záhonu.“ Náchylnější papriky si u vás totiž pobudou delší dobu a krom stěhování budou k dobrému růstu potřebovat další kroky.

Jako ve skleníku

„Sadbovač často nejen s podmiskou, kam odtéká voda, ale i s krytem. Určitě ho použijte, alespoň ze začátku totiž udrží správné klima,“ doporučuje Jana Bucharová. I na okně tak budou papriky trochu jako ve skleníku a lépe se jim poroste. Důležité je i zmíněné okno. Nejklépe to jižní, které většinu dne nic nestíní. Že ho nemáte k dispozici? „Zvažte umělé osvětlení, jednu malou zářivku nebo LED lampičku, a co nejvíc ji přibližte k sadbovači.“

Teplo odspoda

Máte doma elektrickou dečku do postele? Kvůli paprikám se jí zkuste tohle jaro vzdát. Nebo jim kupte vlastní podložku, která jim pěkně přitopí a podpoří klíčení i růst. „Papriky jsou totiž velmi teplomilné a když je teplota pod 25 °C, často ani nechtějí klíčit,“ popisuje odbornice. Pak už stačí jen hlídat, dečku nepolít, a čekat. Až to začne klíčit.

Související články