Naši poradnu nejen o okurkách najdete TADY:

Nejdřív až horké jaro, pak prudké ochlazení. V podobném počasí je zahrádkáře podobně zmatený jako příroda a ani se nenadějete a je tu květen a vy nevíte, jestli už sít nebo ne. A na co je vlastně už pozdě?

„Okurky se nemusíte bát zasadit klidně i koncem května,“ radí odbornice. „Obecně klíčí a rostou velmi rychle a díky teplému počasí porostou ještě rychleji.“ Jak se tedy dočkat opravdu bohaté úrody? Zkuste pár následujících triků.

Jisté setí

pokud okurky sejete přímo do záhonu, pak si pojistěte, že neskončíte jen s pár rostlinami. „Do jednoho důlku dejte raději víc semen vedle sebe, abyste měli jistotu, že vyrostou. Později je můžete vždy protrhat.“

Postavte oporu

Opora, nejčastěji v podobě sítě nebo hustého laťkoví, má pro okurky jedině výhody. „Na síti lépe rostou a také je neohrožují choroby,“ říká Jana Bucharová. A co víc, z opory se lépe sklízejí, protože plody jednoduše snáz najdete a utrhnete. Postavte ji proto včas, ať se můžou rostliny pěkně pnout.

Střihejte

Asi víte, že rajčatům se mají vylamovat pavětvičky, postranní výhony, které rostlinu vysilují. „Podobný trik ale můžete použít i u okurek a poslat tím víc síly do hlavní hlavní větve, která plodí nejvíc,“ říká odbornice. Nebojte se proto vzít nůžky a větve, které rostou příliš bokem a zdají se být nanicovaté, bez milosti odstřihněte. První okurky díky tomu najdete dřív.

Sklízejte brzy

Když sklidíte úplně zralé okurky, budou plné semen, ale moc si na nich nepochutnáte. Což zase nahrává pozdějšímu setí. „Klidně sklízejte opravdu malé a křupavé okurčičky, jsou vynikající,“ doporučuje Jana Bucharová. A na semínka si nechte pro příští rok klidně dozrát jen jednu nebo dvě.

Související články