Poradnu týkající se nejen šikmého sázení rajčat si přehrajte TADY:

Není na tom nic těžkého a tak se to možná může zdát jako zbytečná práce. Místo rovné jamky přímo dolů vyhloubíte spíš šikmou brázdu, do ní dáte sazeničku a tu pak zahrnete. Jenže ti, kdo takhle rajčata sázejí, dobře vědí, proč.

„Rajčatům nedělá dobře studená půda, která ještě zjara může ve větších hloubkách být, a když je zasadíte našikmo, budou pěkně v teplé zemině,“ vysvětluje Jana Bucharová. A vyplatí se jejich růst podpořit ještě pár triky.

Nebojte se trhat

První klíčový okamžik přijde, když se chystáte sazeničku připravit na přesazení do záhonu. „Nebojte se ji do zeminy zanořit víc, než byla v květináči,“ říká odbornice. Někdy se z toho důvodu i ulamují nejspodnější listy, aby se zbytečně nenořily do hlíny a nehnily.

Čím hlouběji sazenice bude, tím větší bude šance na vypuštění postranních kořínků a to jí jen prospěje.

Podpořte kořeny

Pro dobrý růst i úrodu rajčat, stejně jako jiných rostlin, je důležitý velký a kvalitní kořenový bal. Bez něj nemá rajče dost příležitostí se vyživit a úroda nikdy nebude dobrá.

„Rajče navíc vypouští takzvané adventivní kořínky, malé výrůstky, kterých si všimnete na stonku, pokud jsou ve větším vlhku,“ popisuje Jana Bucharová. „Z nich mohou v zemině vyrazit opravdové kořeny a posílit kořenový bal.“

A je to i jeden z důvodů šikmého sázení . Jednoduše tak podpoříte pěkně zakořenění.

Přitopte jim

V posledních teplých jarech by to možná ani nebylo potřeba. Pokud ale chcete rajčata ještě o něco víc podpořit, zakryjte zeminu po sázení zeleným mulčem. Třeba posekanými kopřivami nebo trávou.

Ty totiž dokážou zeminu ještě o trochu prohřát a až se postupně rozloží, navíc záhon pod sebou pohnojí. Když k tomu později přidáte pár zálivek kopřivovou jíchou, můžete se už jen těšit na záplavu šťavnatých plodů.

Související články