Podcast o moderní etiketě najdete TADY:

Stává se to v pracovní konverzaci, stejně jako pokud jde o nějaké rodinné záležitosti. Někdo vám volal, ale vám se zpátky volat nechce. Nebo zrovna nemůžete. Nebylo by lepší třeba napsat zprávu? Někdy ano a někdy zase ne. Se znalostí pravidel moderní etikety budete váhat jen v pár situacích.

Zmeškaný hovor

Musíte vlastně volat zpět? Nestačí počkat, až ten druhý zavolá znovu? „Vlastně to znamená, že vás někdo žádá – chci s tebou, nebo vámi, mluvit. Pak je vaší povinností zavolat zpátky,“ objasňuje lektor etikety a vhodného odívání a také autor knihy Etiketa domácí, Daniel Šmíd. Nikdy nemůžete vědět, kdo anebo proč vám volá. A tak je vaší povinností ozvat se zpátky.

Zavolejte později?

Trochu jiná je situace, pokud jste třeba zrovna na delším pracovním jednání nebo třeba v zahraničí. Pak klidně zprávou odpovězte, ať jde o známé číslo nebo neznámé. Jednoduše napište, že to právě nejde, případně stručně uveďte proč, a přidejte i dobu nebo datum, kdy budete znovu k zastižení.

Prosté - zavolejte později - je ale spíš nevhodné a určitě nestačí. Pokud jde o něco nového nebo akutního, volající pravděpodobně odpoví a můžete alespoň část řešit po zprávách, pokud ne, zavoláte si poté. A pak už je vlastně jedno, kdo z vás bude první.

Poslaná zpráva

Přišla vám zpráva s nějakým „požadavkem“? Pak platí, že na ni můžete stejně odpovědět. A je vlastně jedno, jestli je to zpráva sms nebo dorazila některým jiným komunikačním kanálem. Pravděpodobné je i to, že člověk, který zprávu poslal, čeká podobnou odpověď a nevyžaduje, abyste mu volali.

Jsou v tom emoce

Existuje ale ještě jiný případ a to jsou zprávy, které obsahují nebo vyvolají nějaké emoce. Něco se stalo, ať pozitivního nebo negativního. „Pak je na místě, když odesilateli zavoláte. Jen málokdo z nás totiž dovede emoce správně vyjádřit textem a pak je někdy lepší zavolat,“ vysvětluje Daniel Šmíd.

Související články

Poukazuje ale na jednu výjimku. „Tou jsou oznámení o úmrtí. Pokud to není někdo z nejbližších, není vhodné reagovat telefonátem. U těch nejbližších zavolejte, v ostatních případech raději ne, ale ani nepište textovou zprávu, to určitě nedoporučuji.“ Místo toho je podle něj vhodnější stará dobrá klasika – tedy kondolenční dopis.

Duchové? Nepřípustní!

Už jste někdy slyšeli termín ghosting? Doslova znamená, že ze sebe někdo dělá ducha, i když dříve bychom asi řekli, že se nechá zapírat. Nereaguje na vaše zprávy ani volání, zkrátka předstírá, že se s ním vůbec nepokoušíte zkontaktovat.

Může se to dít jak v osobním tak pracovním životě – třeba když vám někdo nechce zaplatit za práci, kterou jste pro něj odvedli. „Dáváme tím najevo vlastně ignoraci vůči tomu člověku a jako takové je to zcela proti mobilní etiketě,“ uzavírá odborník.Takže to zkrátka nedělejte a ani netolerujte. Duchy ať si ostatní schovají do hororů.