Jsou z Ameriky, ale brambory to nejsou
Tato nenáročná plodina se pěstuje podobně jako brambory a do Evropy se dostala i stejnou cestou, ale na rozdíl od brambor ji můžou s klidným svědomím jíst i cukrovkáři.
Obsahuje totiž inulin, tedy vlákninu, která snižuje obsah krevního cukru.
Ženy nad 50 by neměly váhat
Menopauza s sebou nese řadu nepříjemných příznaků. Lépe se snáší ženám, které mají zdravou váhu, dostatek pohybu a které se na život dívají z pozitivní stránky. Některé studie říkají, že inulin může přispívat k hormonální rovnováze a zlepšovat příznaky jako například návaly horka nebo výkyvy nálady.
Podívejte se na pěstování topinamburu (Charles Dowding/YouTube)
V rozumné míře
Nic se nesmí přehánět – tato plodina může právě díky obsaženému inulinu vyvolávat průjem, proto není radno jí jíst nějaké extrémně velké množství. A omezení je lepší se držet i při jejím pěstování – pod zemí se šíří do okolí velmi rychle, brzy zaplevelí celou zahradu. Ovšem nejen vaši, ale i tu sousedovu. Proto je lepší ji pěstovat v kontejneru.
Zázračné hlízy
Tato rostlina, tedy slunečnice topinambur, židovská brambora, jeruzalémský artyčok či latinsky Helianthus tuberosus toho k prospívání nepotřebuje moc – půda jí vyhovuje provzdušněná, spíš kyselá a neutrální. Hlízy se sklízejí na podzim, kdy horní část rostliny začne vadnout.
vaří se podobně jako brambory, mají jedinečnou chuť, která ovšem nemusí vyhovovat každému. V každém případě stojí za vyzkoušení!