Zdravá tradice

Kdo chodí na hrob nejen o Dušičkách, ale i svátcích jakými jsou Velikonoce a Vánoce, dělá dobře, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé je pro naši psychiku dobré nevyhýbat se smutku, ale spíš ho prožít nebo ho vtělit třeba do péče o hrob a květiny na něm. S každou návštěvou můžeme nechat kousek smutku na hřbitově a odcházet o kapku smutku lehčí.
Zadruhé je v době, kdy stoly přetékají jídlem a kdy většinu času trávíme vleže u televize, ideální jít se na chvíli projít na vzduch. Pořiďte si tedy užteď hrnkové rostliny, abyste nešli s prázdnýma rukama.

Není vřes jako vřes

Mezi vřesovité rostliny patří kromě vřesu, který známe z lesa a luk, i vřesovec. A právě ten kvete později a mívá bohatší květy. Nejčastěji narazíte na vřesovec darlejský (Erica x darleyensis), který dorůstá i do výšky 60 centimetrů, a vřesovec pleťový (Erica carnea), který má přes stovku kultivarů a kvete od prosince do dubna. Ten dorůstá do výšky 10-25 cm.

Jako v lese

Všechny vřesy milují kyselou půdu – rostou tam, kde se daří i borovicím nebo azalkám. Proto je sázejte do substrátu pro rododendrony nebo do rašeliny smíchané se zahradním substrátem a trochou borky a písku, aby byla zemina propustná.

Dejte je na slunce

Aby vřesy a vřesovce bohatě kvetly, dejte je na slunce. Sice snesou i polostín, ale v něm se budou vytahovat do délky a jejich květy nebudou tak pěkné. Zálivku potřebují jen mírnou, přihnojují se na jaře, ale také velmi mírně.

Kdo přežije zimu

Jsou to rostliny nenáročné, ale to neznamená, že přežijí všechno. Takový vřesovec darlejský je choulostivý a přestože se mu v Anglii přezdívá zimní vřes, mrazy nezvládne. Nesmíme zapomínat na to, že v Anglii jsou zimy díky Golfskému proudu mírné! Vřes obecný (Calluma vulgaris), který známe z lesa, zimu přežije, ale už nekvete. Takže to, co se hodí na zimní zkrášlení hrobu, je vřesovec pleťový.

Jak reálně vypadá vřesovec pleťový a jeho různé kultivary, se podívejte na videu od Frau-Doktor na YouTube.

Zdroj: Youtube

Hezky zabalit

Rostliny v květináči jsou vůči mrazu zranitelnější než rostliny zasazené v zemi. Proto je potřeba  květináč zaizolovat, třeba netkanou textilií nebo polystyrenem, občas mírně zalít. Pak mohou svými květy dělat radost opravdu až do jara.

Zdroj: www.homesandgardens.com, www.gardenersworld.com