Odpověď je jednoduchá. Ano, opravdu je potřebujete. Ale ne nutně všechny a ne nutně ve velkém množství. „Každá rostlina má trochu jiné nároky na pěstební substrát,“ vysvětluje Josef Mazurek ze Zahradnictví Flos. „Některé rostliny mají speciální požadavky a je opravdu lepší pro ně koupit substrát předem namíchaný, abyste měli jistotu, že rostlině neublížíte.“
Jaké jsou tedy základní substráty pro úspěšné zahradničení? Záleží na tom, jaké rostliny se chystáte pěstovat, na jak velkém prostoru a samozřejmě i na tom, kolik chcete do substrátu investovat. Vždy si můžete pomoct různými dávkami různých hnojiv. V následujících případech se ale vyplatí jít na jistotu.
Univerzální zahradnický
Řekli byste si, že s ním nešlápnete vedle. A opravdu pro většinu zahradních rostlin je to pravé. Vyznačuje se vyšším obsahem živin, než výsevní substrát, často obsahuje i minerální hnojivo a stopové prvky, které podporují tvorbu kořenového balu. Použijte ho pro všechny větší sazenice, které nevyžadují speciální půdu.
Na zeleninu
Je nejpodobnější univerzálnímu substrátu, bývá v něm ale vyšší podíl hnojiva. Můžete v něm pěstovat v podstatě jakoukoli zeleninu. Měli byste ale pamatovat na to, že jde o poměrně rozmanitou skupinu rostlin a pokud nemáte jen jeden malý záhonek, vyplatí se pořídit speciální substráty alespoň pro ty druhy, kterých chcete mít větší množství.
Zvláštní péči si určitě zaslouží rajčata a papriky, případně okurky. U ostatních druhů pomožte substrátu dobře zvoleným hnojivem i jeho správným dávkováním.
Pro výsevy
A většinou i pro množení. Tedy nejen když se chystáte pustit do nového dobrodružství, ale také když přesazujete běžné rostliny, které už jste na zahradě měli. Substrát je typický tím, že obsahuje jen málo hnojiva, které by mohlo sazeničky či semínka přehltit a zahubit.
Pokud v něm hnojivo je, bude určené speciálně pro klíčení či růst kořenového systému. Bývá hodně propustný a může obsahovat větší množství dobře vyzrálého kompostu.
Na bylinky
Obvykle je to propustnější substrát, protože většina bylinek nemá ráda přemokření, ale ideální jsou pro ně spíš sušší stanoviště. Patří mezi ně třeba rozmarýn, tymián, oregano nebo i naše majoránka. Pozor ale dávejte s bylinkami, které vyžadují jiné podmínky.
Třeba máta. Ta si přímo libuje v těžším a pěkně vlhkém substrátu a proto je lepší zasadit ji na jiné stanoviště i do jiné zeminy.
Pro specialisty
Existují rostliny, kterým vyhovují úplně jiné podmínky, než obvykle na zahradě máte. Například vřesy či azalky, které vyžadují velmi kyselou půdu, podobně jako jehličnany a stálezelené dřeviny. Jiné požadavky mají zase růže, jiné lekníny a další vodní rostliny.
Zvláštní kapitolu představují pokojové rostliny. Řada z nich speciální substrát nepotřebuje, ale některé, jako třeba orchideje nebo kaktusy, byste v běžné zemině rovnou zahubili. Dopřejte jim proto, v čem budou prospívat nejlépe. Odmění se vám dobrým růstem a případně i záplavou krásných květů.