„Společný bylinkový záhon byl mimo jiné dobrý v tom, že lidé poznali i méně známé bylinky,“ říká o svých zkušenostech z komunitní zahrady Anička Černá, která byla hostem podcastu iReceptář do ucha. V něm se dozvíte nejen to, jak se stát členem komunitní zahrady nebo o co se v ní lidé nejčastěji dohadují, ale i co pěstovat, když máte jen omezený prostor.

Naši předkové neměli po ruce léky a lékař byl pro řadu z nich drahý nebo bydlel příliš daleko. Proto si museli s lecčíms poradit sami. Dnes se na bylinky díváme spíš jako na koření do kuchyně, ale když se o nich něco naučíme, můžou nám pomoci. Tady je několik příkladů:

Kerblík

Jeho křehké stonky a listy mají nezaměnitelnou, jemnou chuť. Je trochu podobný hladkolisté petrželi, ale při promnutí ho podle vůně dobře poznáte. V domácí lékárně ho oceníte při nachlazení a bolestech hlavy, kdy se popíjí jako čaj. Je močopudný, takže pročistí ledviny, měl by ulevovat i při bolestech menstruačních a žaludečních.

Kozlík lékařský

Tato bylina se již po staletí používá jako přírodní prostředek na spaní a uklidnění. Zkracuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Na jaře se sbírá jeho kořen a oddenky, které se pak suší.
Recept na dobrý spánek: Doma vyrobenou nebo zakoupenou kozlíkovou tinkturu (asi 1 lžičku) vmícháme do teplého mléka s medem.
Na pevné nervy můžeme zalít 1 lžičku sušeného kořene kozlíku šálkem studené vody, krátce povařit a pak 10 minut vyluhovat. Pije se 2x denně.

Šalvěj

Šalvěj lékařská patří mezi nejúčinnější přírodní antiseptika. Je spolehlivou pomocí při zánětu dýchacích cest, dezinfikuje sliznice a zmírňuje bolest v krku, pomáhá při angíně a zánětech zubů. Silnější nálev z čerstvých či sušených listů se užívá jako kloktadlo, můžete si ale rozžvýkat i samotný čerstvý list. Podporuje prokrvení mozku, mimo jiné zlepšuje soustředění. Jelikož snižuje tvorbu mateřského mléka, neměly by ji užívat kojící ženy.

Yzop

Nejenom, že dovede od záhonů zapudit běláska zelného, ale navíc má dobré účinky na zdraví. Má dezinfekční účinky, zmírňuje nadýmání, pomáhá při bronchitidě a nadměrném pocení. Nálev z usušené natě můžete pít při zánětu průdušek, močových cest, nadýmání, bolestivé menstruaci. Nálev z květů se užívá při kašli a bolestech v krku.

Koriandr

Je bohatým zdrojem antioxidantů a má mírně antiseptické účinky. Může také pomáhat snižovat hladinu cholesterolu, zlepšovat trávení a udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. Některé studie naznačují, že koriandr může mít příznivý vliv na úzkost a depresi.
Recept při poruchách trávení: zalijte 1 lžíce listů nebo 1 lžičku podrcených semen koriandru jedním šálkem vroucí vody. Po 10 minutách přeceďte a pijte.

Estragon

Francouzský estragon je jemnější, ruský zas houževnatější a přečká zimu. Pomáhá s trávením, povzbuzuje chuť k jídlu. Podporuje vylučování trávicích šťáv, bývá tedy běžně součástí žaludečních likérů.
Recept na čaj proti nadýmání: Zalijte 1 lžičku sušené nebo čerstvé nasekané nati šálkem vroucí vody, zakryjte a po deseti minutách přeceďte. Pijte po doušcích, při bolestech zubů používejte jako kloktadlo.

Svatolina

Také ji najdete pod názvem santolina nebo olivová bylinka. Je to typická středomořská bylinka, které svědčí hodně slunce, chudá a zásaditá půda. Její žluté květy si drží tvar i po usušení, používají se jako součást mastí a koupelí na bolavé klouby. Odpuzuje moly a jiný hmyz, užívala se i jako prostředek k hubení škůdců na zahradě a podávala se i vnitřně proti parazitům. Při vnitřním užití je potřeba mít se na pozoru v dávkování a těhotné ženy by ji neměly užívat vůbec.

Tymián

Používáme ho hlavně v kuchyni, ale přitom je užitečný i jako léčivka. Tradičně se používá při dýchacích potížích, jako je kašel a bronchitida. Má slabé antibakteriální a protiplísňové účinky a zlepšuje trávení. Je účinný proti vyčerpání, úzkosti a nespavosti. Tymiánové mazání se používá proti bolestem při artritidě nebo jako dezinfekce.
Recept na sirup proti kašli: Zalijte 4 lžičky odrhnutého tymiánu šálkem vroucí vody, po 15 minutách čaj slijte do hrnce, přidejte 100 g cukru a 1 lžíci citronové šťávy a vařte asi 15 minut do zhoustnutí. Podávejte 3x denně – dětem lžičku, dospělým lžíci.

Směs proti horečce

Co dělat, když máte zvýšenou teplotu a potřebujete úlevu? Smíchejte 1 lžičku sušeného květu lípy a stejné množství květu černého bezu, zalijte šálkem vroucí vody, po 10 minutách přeceďte a pijte. Tento čaj si můžete osladit medem.

Jako vždy je důležité, abyste se před použitím jakýchkoli bylinných přípravků poradili s lékařem či lékárníkem, protože bylinky jsou sice z přírody, ale i ony mohou při nevhodném používání uškodit.

Související články