Nezávislost na přívodním kabelu se stala obrovskou výhodou. S akumulátorovým nářadím můžeme vrtat, brousit, šroubovat nebo řezat i tam, kde je přívod elektřiny komplikovaný. K rozhodnutí o pořízení takových přístrojů často vede touha uživatele vlastnit vysoce moderní přístroje s nižší váhou, díky čemuž se s nimi velmi dobře pracuje. Překvapivě často ale vidíme s takovým nářadím pracovat drobné řemeslníky. Ti používají některé z profesionálních řad, majících akumulátory se zvětšenou kapacitou.

Od vrtačky k rozbrušovačce

Úplně nejprodávanější položku tvoří akumulátorové vrtačky. Pokud jsou vybaveny nastavením rychlosti, mohou fungovat i jako velmi výkonný šroubovák. Ve štíhlém těle se ukrývá moderní elektronika, pracující nejčastěji s napětím 18 voltů. Při výběru se zaměříme na rozsah sklíčidla a dále by nás měl zajímat i maximální průměr vrtání do dřeva, oceli nebo zdiva. Dvoustupňová celokovová převodovka a vícestupňový systém nastavení točivého momentu umožňuje nastavit přístroj přesně podle požadovaných podmínek. Například pro vrtání použijeme vyšší rychlost a menší točivý moment, při skládání nábytku pak namísto vrtáku upneme do sklíčidla některý z bitů a nastavení provedeme na menší rychlost a hodnotu co nejvyššího točivého momentu pro kvalitní utažení. Samozřejmostí je přepínač smyslu otáčení. Pokud je tato vrtačka příklepem vybavena, vždy se jedná o systém mechanický, založený na principu rohatkového mechanismu.

Úhlové brusky, známé také jako flexy nebo rozbrušovačky, ale v akumulátorovém provedení tak populární nejsou, ač jich je nabízeno poměrně velké množství typů. Základem rozbrušovačky je elektromotor, který pohání pracovní kotouč prostřednictvím nízkoztrátového kuželového soukolí se stálou náplní maziva. U 18 voltových brusek je běžné použití kotoučů s průměrem 115 nebo 125 mm. Ke standartnímu vybavení patří zvýšená protiprachová ochrana motoru, ergonomické plochy pro příjemné držení přístroje při práci nebo aretační knoflík pro snadnou výměnu kotouče za jiný. S brusným kotoučem může tento přístroj skvěle posloužit v rámci přípravy natěračských a lakýrnických prací. Pro drobné brusné práce, především u dřeva, lze použít brusku vibrační.

Z dalších akumulátorových přístrojů, které však zatím velkou oblibu nezískaly, existují hoblík a opalovací pistole. Velmi šikovným pomocníkem je akumulátorová kotoučová pila, sloužící k řezání prken a plastů.

Aby akumulátor vydržel

V současných akumulátorových přístrojích mají bateriové články kapacitu až 4 Ah, což zajistí pohon přístroje na dobu kolem jedné pracovní hodiny nebo více. Doba na jedno nabití se může lišit podle velikosti zátěže. Moderní lithiové akumulátory jsou malé a netrpí paměťovým efektem. To znamená, že si po velmi dlouhou dobu dokáží udržet svoji původní kapacitu. Avšak pokud přes zimu s nářadím nepracujeme, měli bychom akumulátor uklidit na suché místo, kde nemrzne. Základem je pravidelné dobíjení alespoň jednou měsíčně. Když však o tento postup nedbáme a celou zimu nedobíjíme, může se stát, že článek utrpí velmi rychlou a značnou ztrátu kapacity. Při péči a používání vždy přihlížíme na instrukce, dané návodem k obsluze.