A

Aku

Souhrnné označení (nebo předpona) pro název nářadí poháněného bateriemi, které lze znovu nabíjet. Zpravidla se používají baterie lithium–ionové (Li–ion – mají velkou kapacitu, nevadí jim průběžné dobíjení), niklmetalhydridové (NiMH – stejné vlastnosti jako předchozí, jsou však méně výkonné) a niklkadmiové (NiCd – musíme je před každým nabitím zcela vybít, jinak jim výrazně zkrátíme životnost). Viz též formování baterie.

Autolock

Plně automatická aretace vřetena; používá se jako upínací systém příklepových vrtaček.

B

Bimetalové pilové listy

Používají se u pil s kmitavým pohybem řezání, volíme je pro řezání kovu, sklolaminátu, ale také dřeva, ve kterém očekáváme hřebíky nebo plech. Listy jsou pružné a trvanlivé.

Bity

Kovové nástavce pro ruční nebo elektrické šroubováky.

Základem je unifikovaný šestihran podle norem DIN se šířkou 6,35 mm na jedné straně a pět tvarů pro pět typů vrutů na druhé straně:

  • PL (plochý) pro rovnou drážku
  • PH (philips) – křížový jednoduchý
  • PZ (pozidrive) – křížový s pomocnými drážkami (hrany se opírají o více plošek, lépe je přenášena síla z nástroje do vrutu, není třeba na vrut tolik tlačit)
  • TX (torx) – šestihran jako hvězdice
  • IM (imbus) – šestihran s rovnými plochami.

Běžné bity jsou vyrobeny z chrom–vanadiové oceli, speciální, až čtyřikrát pevnější bity jsou z legované oceli povrchově upravené buď nitridem titanu (aby se neobrušovaly), nebo nitridem zirkonia (aby byly houževnaté). Někteří výrobci bity ještě označují Extra–Hart (běžná práce) a Max–Grip (profesionální práce). Krátké bity mají zářez pro odpružený kroužek, který je drží ve šroubováku, a délky 25 a 39 mm, dlouhé bity proti vypadnutí zajišťuje kulička, proto mají zářez větší a mohou být dlouhé 50–102 mm.

Komentář: I bity bývají v několika velikostech, proto při šroubování vybereme takový, který přesně odpovídá drážce vrutu. Každá odchylka znehodnotí bit nebo vrut (někteří lidé mluví o nekvalitních bitech, ale většinou si je sami zničí nesprávným používáním).

C

Centrotec

Systém rychlého upínání; slouží ke snadné výměně nástrojů u ručního elektrického nářadí. Sklíčidlo je lehké a malé, proto lze nářadí použít i tam, kam se s klasickým sklíčidlem nedostaneme. Potřebujeme ale nástroje vhodné pro tento způsob upínání.

D

Dělicí kotouč

Příslušenství úhlové brusky; kotouč je kovový, má diamantové ostří a používá se k řezání, respektive k oddělování různých materiálů.

Deltabruska (též trojúhelníková)

Elektrická ruční bruska s trojúhelníkovou brousicí plochou, abychom se dostali i do rohů broušeného materiálu; pracuje s výměnnými brusnými papíry.

Doběhová brzda

Elektronická brzda zabraňující přetažení šroubu.

E

Elektropneumatické vrtací kladivo

Ruční nářadí, s nímž lze vrtat beton, kámen či jiný tvrdý stavební materiál; je několikanásobně účinnější než příklepová vrtačka. Elektrický motor otáčí vřetenem s nástrojem, ale také pohání kompresor, který dává energii pístovému úderníku. Kladivo lze také nastavit pro práci s otáčením bez příklepu, nebo s příklepem bez otáčení.

Komentář: Přestože kladivo můžeme používat jako klasickou elektrickou ruční vrtačku (jen vyměníme upínací hlavu), jde o velmi specializované nářadí; proto je výhodnější si je půjčit.

Excentrický nástavec

Používá se u elektrického ručního nářadí pro práci v místech, kam bychom se s ním jinak nedostali. Točivý pohyb je kolem osy, ale osa je posunutá, vzniká jakýsi schod.

Komentář: Na stejném principu je zkonstruována excentrická bruska; pokud ji ale nepoužíváme často, je nástavec výhodnější.

F

FastFix

Systém rychlého upínání, kdy pro výměnu kotoučů, bitů, vrtáků a podobně nepotřebujeme žádné další nářadí. U elektrických šroubováků a vrtaček se hovoří o tzv. FastFix rozhraní, které umožňuje rychle vyměňovat například úhlový a excentrický nástavec, rychloupínací sklíčidlo a nástroje v nich. Potřebujeme ale nástroje vhodné pro tento způsob upínání.

Forstnerův vrták

Plošný vrták se středicím hrotem, vrtá do dřeva čisté, neotřepané otvory velkých průměrů (např. 45 mm). Po obvodu brusných ramen má vodicí břity, čímž se liší od jednoduššího sukovníku.

Komentář: Jestliže vrtáme silnější dřevo, neděláme to na jeden zátah, ale čas od času z otvoru vysypeme hobliny. Méně tak zatížíme vrtačku a otvor uděláme rychleji.

G

Gravírka

Malá elektrická ruční bruska, která má výměnný hrot, jímž lze vyrývat ornamenty do mnoha materiálů.

H

HM

vrtáky s tvrzenými plátky; použijeme je pro vrtání tvrdých kovů.

Horní frézka

Elektrické ruční nářadí, které umožňuje ve dřevě frézovat drážky, prohlubně, zkosení apod.

Hrncový kotouč

Jde o speciální kotouč pro brusky pracující s odsáváním, které kotouč přitiskne k broušené ploše. Kotouče mají diamantová zrna nebo zrna se slinutého karbidu a používají se k broušení betonu, kovů a kamenů, které dokáží vyhladit téměř do zrcadla.

HSS–Co

Označení pro ocelové vrtáky legované kobaltem; používáme je pro vrtání tvrdých kovů.

HSS–G

Označení pro vrtáky z rychlořezné oceli s výbrusem; používáme je pro vrtání tvrdých kovů.

HSS–R

Označení pro vrtáky z rychlořezné oceli; používáme je pro vrtání měkčích kovů.

HSS–TiN

Označení pro vrtáky s povlakem nitridu titanu; používáme je pro vrtání tvrdých kovů.

K

Konstantní automatika

Používá se u elektrického nářadí vyšší cenové kategorie, udržuje počet otáček nebo kmitů na nastavené hodnotě bez ohledu na zatížení při práci.

Korunkový vrták

Podobá se vykružovací pile. Základ tvarem připomíná otevřenou plechovku, jejíž ostré hrany jsou po obvodu osazeny ostrými korunkami; například pro vrtání do zdí korunkami potaženými slinutým karbidem. Používáme jej pro vrtání čistých otvorů velkých průměrů.

M

Mafl

Vžitý název pro ruční okružní pilu, tedy elektrické nářadí určené k řezání prken a dřevěných desek; řezání obstarávají výměnné pilové kotouče.

Mechanický příklep

Motor nářadí pohání mechaniku, která vytváří příklep (např. vrtákům). Srovnej pneumatický příklep.

Morse kužel

Normovaný kuželový tvar upínání vrtáků, výstružníků či frézek, který umožňuje tyto nástavce přesně vystředit, a to lépe, než je tomu u rovných tvarů upínaných do klasických sklíčidel; nástroje s Morse kuželem lze také snadno vyměňovat, ale elektrické nářadí musí mít příslušné sklíčidlo. Jiný tvar, ale stejné vlastnosti má tzv. ISO kužel.

N

Naformování baterie (též naformátování)

Baterie v akunářadí (i jiné) mohou mít tzv. paměťový efekt, to znamená, že když akumulátor vybijeme třeba z poloviny a po delším čase jej znova nabijeme, nářadí bude pracovat pouze s energií, kterou jsme mu dodali nyní, nevyužije tu předchozí, která tam zůstala. Abychom tento efekt odstranili, musíme baterii nejméně třikrát zcela vybít a třikrát zcela nabít – procesu se říká formování baterie.

O

Ocaska

Elektrická ruční pila s kmitavým pilovým listem. List je delší, než má běžná přímočará kmitací pila, a zpravidla kmitá v rozmezí 25–35 mm (podle typu). Pilové listy v délkách 100–400 mm lze vyměňovat (existuje asi 50 typů), s ocaskou tedy můžeme řezat prakticky všechny druhy dřeva, desky, trámy i větve stromů, ale také plech, plast nebo polystyren. Konstrukce umožňuje držet pilu při práci jednou rukou. Vyrábějí se také akumulátorové ocasky.

Komentář: Díky tomu, že jsou bimetalové pilové listy relativně dlouhé, mohou se mírně ohýbat, čehož lze například využít při odřezávání trámu vyčnívajícího ze zdi nebo uschlé větve stromu podobně jako s klasickou ruční ocaskou. Pokud hledáme univerzální pilu, pak je ocaska ideální, protože při práci nahradí pily řetězovou a okružní a navíc lze pilové listy vyměnit za rašplový nebo kartáčový nástavec a pilu používat i k jiným pracím než jen k řezání.

P

Pěstní bruska (též excentrická)

Elektrická ruční bruska s výměnnými brusnými papíry používaná pro broušení rovných ploch. Má takový tvar, abychom ji při broušení mohli držet celou dlaní a brousit jakoby sevřenou pěstí. Pracuje na principu vibrační brusky, vibruje brusný papír.

Pilové listy se slinutým karbidem

Používají se u pil s kmitavým pohybem řezání, volíme je pro řezání cihel, tvárnic, keramiky apod.

Pneumatický příklep

Pohyb příklepu vzniká tlakem pístu, který je poháněn kompresorem; tento příklep je účinnější než mechanický příklep a při práci se tolik nenamáháme. Viz též Elektropneumatické vrtací kladivo.

PowerLight

Miniaturní bodový reflektor zabudovaný do vrtačky a osvětlující místo vrtání. Viz též SpotLight.

Předkmit listu (též orbitální výkyv)

Používá se především u elektrické pily zvané ocaska. List v okamžiku, kdy se pohybuje ve směru od pily a tedy neřeže, mechanismus nepatrně oddálí od řezaného materiálu a umožní lépe odhodit piliny; list se také méně zahřívá, čímž lze s pilou na jeden zátah pracovat delší dobu. Výrobci uvádějí, že pila se zapnutým předkmitem vniká do řezaného materiálu třikrát rychleji než s vypnutým předkmitem.

Přímočará kmitací pila

Elektrická ruční pila s kmitavým pilovým listem. Řezat zcela rovně umí podle vodicí lišty, jinak zvládá jakékoliv křivky, zanořování a paralelní řezy. Díky výměnným listům lze vedle dřeva řezat i jiný materiál.

Komentář: Pokud vybavujeme dílnu a z finančních důvodů se rozhodujeme mezi maflem a přímočarou pilou, zvolíme přímočarou, protože je univerzální, i když rovné plochy řeže pomaleji. Viz též Mafl, Ocaska a Předkmit listu

R

Rázový utahovák

Označení pro elektrické ruční nářadí, kterým lze utahovat a povolovat matice a šrouby a u kterého lze nastavit přesný krouticí a utahovací moment; utahováky mohou být elektrické, aku, ale také pneumatické. Výraz se někdy obecně používá i pro akušroubováky.

Ruční okružní pila

Viz mafl.

Rychloupínací systém SDS

Používá se u přímočaré kmitací pily nebo u ocasky, umožňuje výměnu pilových listů a dalších nástavců bez pomocného nářadí. Viz též Upínání SDS

S

Satinační bruska

Podobá se úhlové brusce, jen má místo kotouče speciální nástavec pro lešticí válce. Brusku používáme pro jemné broušení, ale především pro leštění kovových ploch a strukturování dřeva.

Spotlight

Miniaturní bodový reflektor zabudovaný do vrtačky a osvětlující místo vrtání. Viz též PowerLight

Sukovník

Plošný vrták se středicím hrotem používaný pro vrtání otvorů o velkých průměrech. Viz též Forstnerův vrták.

T

Tesařský hoblík

Robustní elektrické nářadí pro hoblování trámů přímo na stavbě; má širší záběr (200–350 mm) než truhlářský hoblík, hlavu osazenou obvykle třemi otočnými

noži a náběhovou rolničku, která hoblík vede po trámu.

Truhlářský hoblík

Elektrické nářadí pro hoblování dřeva s šířkou záběru obvykle do 100 mm.

U

Úhlová bruska

Ruční elektrické nářadí; kotouč se otáčí kolmo k ose motoru, což umožňuje přesnou práci. Podle použitých kotoučů umí bruska řezat různé materiály a brousit je, odstraňovat nátěry a leštit. Brusky se liší výkonem a velikostí kotoučů, některé lze upínat do speciálního stojanu a používat je jako stolní.

Komentář: Pokud tento typ nářadí používáme pouze několikrát do roka, stačí nám bruska o příkonu 500 W s průměrem kotouče do 115 mm, nebo si koupíme úhlový nástavec.

Úhlový nástavec

Jde o přídavné zařízení, které po nasazení převádí pohyb kolmo na osu vrtačky (nebo ve zvoleném úhlu), tudíž se chová stejně jako úhlová bruska. Na nástavec lze nasadit sklíčidlo, osadit jej bitem nebo vrtákem a vrtat jakoby za roh; používá se pro práci v místech, kam se s nářadím jiným způsobem nedostaneme.

Upínání SDS

Nástavce (např. vrtáky) upínáme do speciální stopky s drážkami, takže po zaklapnutí není možné nástavec protočit; nepotřebujeme klíč ke stažení čelistí jako u běžných sklíčidel. Používá se označení SDS–plus pro stopku nástrojů o průměru 10 mm (u lehčího nářadí), SDS–top nebo TE–T pro průměr 14 mm (středně těžké nářadí) a SDS–max pro průměr stopky 18 mm (těžké nářadí). Viz též Rychloupínací systém SDS.

V

Variobruska

Elektrická ruční pásová bruska; broušení obstarává výměnný nekonečný pás brusného papíru. Použijeme ji při broušení rohů a hran v obtížně přístupných místech.

Vidiový vrták

Je vhodný pro vrtání betonu a podobných materiálů.

Komentář: Pokud použijeme příklepovou vrtačku, nasadíme vrták určený pro příklepové vrtání. Pokud ne, hrot se může ulomit a zůstat v otvoru.

Vrták s diamantovou korunkou

Je určen pro velmi tvrdé stavební materiály.

Komentář: Při vrtání otvor občas vyčistíme. Odvrtané zbytky by mohly diamantovou korunku poškodit. Na diamantový vrták netlačíme, jde o brousicí nástroj, pro výsledný efekt tedy není důležitá síla, ale rychlost. Korunku oživujeme takzvanou karborundovou oživovací kostkou; diamant by se jinak zanášel a přestal by materiál obrušovat.

Vrták s karbidovým hrotem

Je určen pro měkčí zdivo a duté cihly.

Vřeteno Bi

Bity nasazujeme přímo na pohonnou hřídel motoru elektrického ručního nářadí bez toho, že bychom museli použít sklíčidlo. Na vřeteno však lze nasadit i nástavce rozhraní FastFix.

Vykružovací pila (též vykružovací vrták, děrovací pila)

Výměnný nástroj vrtačky, který má několik pilových listů stočených do kruhů; používá se pro vrtání otvorů s velkým průměrem. Výraz vykružovací pila se také někdy užívá pro přímočarou kmitací pilu.

Z

Záhlubník

Nástrčný nástroj, který upneme do vrtačky a hloubíme jím kónické otvory pro zápustné hlavy vrutů, nebo začišťujeme otřepané okraje vyvrtaných otvorů.