Vybíráme brusku: stolní, vibrační nebo úhlovou?
27. 2. 2019

Vybíráme brusku: stolní, vibrační nebo úhlovou?

Bruska patří k základnímu vybavení domácí dílny. Pro broušení nástrojů poslouží stolní typ, jenže jen ta nám nestačí. Zvláště velmi aktivní kutilové sáhnou po vibrační, pásové nebo úhlové brusce. Tyto přístroje jemně upraví povrch před natíráním, úhlová pak zvládne i řezání kovových profilů.

Stolní bruska nesmí chybět v žádné dílně.Základní a nejčastější volbou do domácí dílny je bruska stolní. Její tělo je předurčeno pro přišroubování k dílenskému stolu nebo ponku. Srdce se skládá z jednofázového elektromotoru, jehož provozní otáčky činí zhruba 3 000 za minutu. Ležatá koncepce motoru s oboustranným vývodem dovoluje montáž kotouče na obě strany brusky. Případně pokud často potřebujeme provádět čištění drobných kovových dílců, místo jednoho kotouče namontujeme čisticí nástavec, opatřený tuhými drátky.

Stolní bruska je jednoduché zařízení s poměrně vysokou spolehlivostí. Ale i tak bychom měli cílit na co nejkvalitnější výrobky. K jejich přednostem patří perfektně provedené ochranné prvky a tichý chod. Levné brusky původem sice můžou sloužit dobře, nicméně existuje u nich vyšší riziko poruchy a problematická dodávka náhradních dílů v budoucnu. Také není vhodné vybírat z brusek, majících příkon pod 400 W, ideální hodnota činí 500 W a více. Přístroj s vyšším příkonem má dobrý předpoklad k solidní životnosti.

Vibrační bruska perfektně obrousí dřevo nebo kov před natíráním.

Pro dočištění ploch

Vibrační brusky jsou levným nástrojem pro jemné začištění kovových a dřevěných ploch, například před natěračskými činnostmi. Fungují na principu kmitající desky s připevněným brusným papírem, jehož výměna je velice jednoduchá. Podobný typ práce zvládá také bruska pásová, která je sice dražší, ale zato jednoduše konstruovaná, a má tedy větší šance na delší životnost. Pro potřebu práce v uzavřených prostorách je možno k některým modelům připojit i hubici vysavače a jemný prach odsávat.

U některých brusek je vítanou možností odsávání

Řezání kovů a další práce

Úhlová bruska při práci.Pro tyto činnosti nejlépe vyhoví rozbrušovačka, známá také jako úhlová bruska nebo flexa. Jejím základem je vysokootáčkový motor se zvýšenou protiprachovou ochranou, pohánějící přes malý úhlový ozubený převod pracovní kotouč. Převod je řešen v uzavřené skříni se stálou náplní maziva. Šikmé ozubení je zde výhodné z důvodu menších ztrát a nižší úrovně hluku. Pro snadnou výměnu kotouče nalezneme na skříni převodovky aretační knoflík, díky čemuž zablokujeme výstupní hřídel při nutnosti výměny kotouče za jiný. Dnešní úhlové brusky se nabízejí s kotouči o průměru od 115 do 230 mm. Mezi moderní výbavu patří otočné držadlo a automatické odpojování uhlíků motoru při jejich zvýšenému opotřebení. Funkce soft start, známá třeba i z vysavačů, brání nešetrnému rozběhu motoru, často spojeného s výpadkem proudového jističe. Konstantní elektronika zajistí stálé otáčky i ve fázi zatížení, menší rozměry převodovky dovolí pracovat i v úzkých místech.

Bezpečnost především

Při práci s jakýmkoliv typem brusky důsledně dbáme na dodržování bezpečnosti při práci. Používáme ochranné brýle, rukavice, dlouhé kalhoty a plnou pracovní obuv. Nikdy nepracujeme se strojem, který má poškozený přívodní kabel nebo uvolněné kryty pracovního nástroje. Na přístroje nasazujeme pouze schválené typy pracovních kotoučů.

Autor Jaromír Malich.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS