Spoustě chyb se můžete vyhnout už při focení. Patří mezi ně například příliš světlé či tmavé fotografie nebo červené oči. Pokud se vám to ale nepodaří, problém snadno vyřešíte po stažení snímků do počítače. Jak na to si ukážeme v českém programu Zoner Photo Studio X, který si můžete vyzkoušet na 30 dní zdarma.

1. Prosvětlete snímky úpravou expozice

Obvyklou chybou při focení bývá špatně nastavená expozice. Způsobuje, že jsou fotky příliš světlé (přeexponované) nebo tmavé (podexponované). Naštěstí expozici snadno upravíte. Zvládnete to jak v modulu Editor, tak v modulu Vyvolat, který podporuje nedestruktivní úpravy. Kdykoliv se tak můžete vrátit k původnímu snímku.

Zvýšením hodnoty Expozice fotografii zesvětlíte, ubráním ji naopak ztmavíte. Pokud poté potřebujete dodat snímku hloubku, pomůže vám posuvník Kontrast.

K prosvětlení fotografie využijete také posuvník Stíny. Stačí zvýšit jeho hodnotu a tmavé části fotografie budou světlejší. Stejně jednoduše je také ztmavíte. Podobně funguje i posuvník Světla.


I takto tmavý obrázek (vlevo) dokážete v Zoner Photo Studiu zachránit. Stačí fotit do formátu RAW a použít zesvětlení stínů mezi funkcemi Expozice.

2. Světlost i kontrast doladíte také křivkami

Další možnost, jak upravit světlost snímku, nabízejí Křivky. Najdete je v Editoru i v modulu Vyvolat (Tonální křivka) a ukazují rozložení jasů v obraze. Upravením křivky vždy daný pixel zesvětlíte nebo ztmavíte.

Pro úpravu křivky stačí kliknout na kterékoliv její místo. Program tam vytvoří bod, který pak můžete libovolně posouvat a křivku tím tvarovat. Záleží jen na vás, kolik bodů přidáte a jak křivku vytvarujete.

Původní křivka každého obrázku vypadá takto. Kliknutím na ni zvolíte bod, u kterého pak upravíte jas.

Výsledek vidíte okamžitě. Okamžitě se tak dozvíte, jestli fotografii ještě víc zesvětlit nebo třeba přidat kontrast úpravou světlých a tmavých bodů na křivce.

3. Se správnými odstíny pomůže vyvážení bílé

Kromě přeexponovaných či podexponovaných fotek se můžete setkat také s určitým barevným (například modravým) nádechem celého snímku. Bývá to špatným nastavením teploty bílé na fotoaparátu. Jednoduše ji upravíte pomocí Vyrovnání bílé ve Vyvolat či v Editoru.

Stačí pomocí posuvníků nastavit hodnoty, které se vám zdají nejvhodnější. I chladné fotografii tak dodáte přirozený vzhled.

Pouhou úpravou teploty bílé dodáte fotografii živost, jak je vidět v případě snímku stromu s trávou, kde jsme teplotu bílé zvýšili ze 4 300 K na 5 400 K.

4. Přidejte barvám sytost

Dodat fotografiím výraznější barvy vám pomůžou posuvníky Sytost a Živost. Najdete je pod nastavením Barva. Zpravidla je vhodnější využívat posuvník Živost. Je jemnější a pracuje i s barvami, které na původní fotografii příliš syté nejsou.

Oba posuvníky využijete zejména při úpravě fotografií krajiny či rostlin. Pokud ale máte na fotografii postavy, buďte při úpravě Sytosti a Živosti opatrní, ať příliš neposunete jejich barvy.

5. Zvýrazněte snímek doostřením

Občas se stane, že snímky jsou lehce rozmazané. V takovém případě je doostřete softwarově. Upravit ostrost můžete jak u celého obrázku, tak třeba pouze u postav na fotografii. Stačí je jen označit pomocí nástrojů výběru v Editoru.

Takto dokážete zvýraznit snímek pomocí doostření.

Doostření najdete opět v obou modulech Editor i Vyvolat (pod názvem Ostrost). Stačí jen nastavit Sílu doostření a jeho Poloměr. Ještě před úpravou si nezapomeňte snímek v požadovaném místě zvětšit, ať vidíte, zda se vám povedlo dosáhnout správného efektu.

Díky doostření snímek zároveň zvýrazníte. Důležité přitom je doostřování nepřehnat, jinak se na fotografii objeví nežádoucí šum.

6. Zbavte se červených očí

Červené oči vznikají, když například fotíte s bleskem. S jejich úpravou vám pomůže funkce Redukovat červené oči v modulu Editor.

Nástroj se spouští v automatickém režimu, kde stačí pouze nastavit parametr Průměr na velikost zorniček na snímku. Pak na zorničku klikněte a červená barva zmizí. Pokud zvolíte Pokročilé nastavení, můžete si určit Toleranci, Ztmavení a Rozmazání, které vám pomohou dát očím přirozenější barvu.

Stačí jen nastavit potřebné hodnoty a kliknout na zorničku. A jednoduše se zbavíte nepřirozeně rudých očí.

Základní pravidlo: všeho s mírou

Ať už se pustíte do kterékoliv úpravy, pamatujte, že se vyplatí postupovat opatrně a se změnami to nepřehánět. A vždy raději výsledný obrázek ukládejte pod jiným názvem než originál, ať se můžete k původnímu snímku kdykoliv vrátit.

Pokud to navíc váš fotoaparát umožňuje, foťte ve formátu RAW. Zachovává víc obrazových informací než JPG, a proto máte mnohem širší možnosti úprav. Dokážete tak zachránit i na první pohled ztracený snímek.

Pokud se chcete o úpravě fotek dozvědět více, navštivte nejobsáhlejší web s fotonávody na českém internetu: Milujemefotografii.cz