Cidlinu, tedy podle potřeby vytvarovanou truhlářskou škrabku na dřevo, můžeme také vyříznout například z vyřazeného listu pily.

Pro jednorázové použití menšího rozsahu lze do potřebné podoby upravit rovněž náhradní čepel většího odlamovacího nože.

Brousíme-li oblé či jinak nerovné povrchy − různé lišty a reliéfy, je vhodné si tvar cidliny upravit tak, aby umožňoval obtahovat zakřivené profily.

Tvarování

Pro univerzální použití se může jednat například o tvar podle obrázku 1. Tvar svými rozměry vychází z prodávaného obdélníkového výrobku. Může být vybroušen nejprve nahrubo úhlovou bruskou a načisto dokončen malým brusným kotoučkem upnutým do ruční vrtačky.

Kdo potřebuje brousit větší kus stejně tvarovaného profilu, vyplatí se mu vybrousit si cidlinu přesně k tomuto účelu (obr. 2). Tvar přeneseme tenkým hliníkovým plechem (například ze staré žaluzie), který ohneme podle ošetřovaného profilu a obkreslíme.

Při práci vedeme cidlinu mírně skloněnou směrem dopředu, vždy po vláknech dřeva.

Pro všechny uvedené případy je vhodné k cidlině zhotovit jednoduchou rukojeť ze dřeva (obr. 3), do které nástroj sevřeme.

Ostření

Cidlinu ostříme upnutou do svěráku tahem hladké ocelové kulatiny (např. dříkem šroubováku) po hraně (obr.4).

Po obou stranách hrany se tím vytvarují miniaturní břity, které mají velmi účinné, přitom však šetrné úběrové vlastnosti.