Jak naklepat kosu
5. 8. 2015

Jak naklepat kosu

Kdo naklepává kosu, obvykle používá kovovou pomůcku zvanou naklepávač, zhruba půlkilové kladivo, jeden špalek jalko pracovní plochu a třeba i druhý, o něco nižší, jako sedátko. Čtenáři Receptáře popisují své zkušenosti s klepáním kosy.

Babkou

Otec pracoval s kosou celý život a naklepával ji pravidelně snad každý rok před sezonou. Když přišel čas, naučil to i mne. Dnes sice kosu nenaklepávám nijak často, protože na chalupě máme sekačku, ale někdy přece.

Do špalku tam mám natlučený kovový klín s mírně oblou hlavou, špalek je postavený u lavice tak, že když si na ni sednu obkročmo, svírám ho mezi koleny.

broušení kosy

Kosu na vrchol kovového klínu přiložím ostřím k sobě a kladívkem se snažím klepat tak, jako bych chtěl při každém úhozu ostří roztáhnout (jakýmsi skluzem), a sice šikmo a pouze jedním směrem (třeba vlevo). Tak postupuji úhoz vedle úhozu po celé délce ostří.

Pak kosu obrátím a celé to zopakuji (opět týmž směrem – to je důležité).

Nakonec kosu důkladně přebrousím ručním karborundovým brouskem.

František Marek, Praha

Naklepávačem

Také nejsem příznivcem bručivých strojů, které trávník posekají dokonale, ale s rámusem. Ale k věci: Naklepávat kosu nemusí být problém. Běžně lze sehnat naklepávač kosy či srpu.

Naklepávač upevníme do širšího špalíku, přisedneme, vezmeme do jedné ruky kosu a vložíme ji mezi zvolenou kovovou čepičku nasazenou na naklepávač.

Druhou rukou pak kladívkem poklepáváme čepičku, která dosedá na ostří kosy. Pomaličku kosou posunujeme směrem od patky kosy k její špičce.

Jak naklepat kosu

  • Nejprve použijeme čepičku s rovným okrajem, kterou kosu naklepeme do délky.
  • Čepičkou, která má okraj směrem dovnitř vyšší, naklepeme břit kosy.

Naklepávat lze také na takzvané babce, což je kovový klín, obyčejně také upevněný do dřevěného špalíčku. Vyžaduje však správný sklon držení kosy a udržení kosy na ostré hraně babky, což může být problém. Pokud nemáme dostatečný cvik, snadno se může stát, že kosu zvlníme. To již většinou nelze napravit.

Ladislav Šustek, Radeč 

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: třiplusdevět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Naklepanie kosy

(0evk9YSSXenCTZa), 10. 6. 2015, 21:58

Naklepat kosu je viacero moznosti. Co ma zarazilo na foto je, ze je tam vela rzi. Rezave naradia ani kosa nesmie byt. Musi byt ciste a ani zemina a ina spina tan nesmie byt.
Na takejto bruske sa daju nabrusit rozne veci .noze,noznice sekery,aj drevo a mnoho veci.

Naklepávání kosy

(Josef Musil, Ledeč nad Sázavou), 25. 7. 2013, 13:24

Nejlepší je, když trávu na krmení posečeme kosou, protože stébla nejsou rozbitá. Různé ostřiče na principu kotoučků ze slinutých karbidů ostří vytrhávají a kosa se rychle opotřebovává. Dříve v žádné chalupě nechyběla stolička s naklepávací babkou, dnes si můžeme vypomoci třeba tím, že upevníme do svěráku kladivo, kosu posouváme po jeho širší části a kladívkem naklepáváme, respektive vytahujeme ostří. Pokud je na kose
kousek ostří vylomený (od nárazu na kámen), vyklepeme takové
místo víc, aby se ostří vyrovnalo do plynulého oblouku.
(Otištěno v rubrice Radí čtenáři, v Receptáři 7/2012)

RE: Naklepávání kosy

(VecnySamatitan), 4. 3. 2014, 12:40

Když jde o rozbití stébel, mám výborné zkušenosti z ruční motorovou kosou. Strunové hlavy udělají z trávy maděru dobrou tak leda na kompost, ale ocelové sekací nástavce pracují stejně, jako kosa, jen mají menší záběr. Tohle je dost off-topic, chápu, ale když někdo neumí s kosou, tohle je způsob jak sklízet krmnou trávu jednodušeji a se skoro stejným výsledkem.

Výkres

(VWPsQNuHWorvQMQt~nukQNs6JyvjFo), 7. 7. 2012, 12:43

Dobrý den nemá někdo technický výkres na naklepávač kos?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS