Malujete doma sami?
13. 4. 2016

Malujete doma sami?

Na první pohled se zdá, že malováním svépomocí toho nemůžeme tolik pokazit a že snadno ušetříme zhruba 5 až 15 tisíc korun, které by za práci požadoval profesionál. Ale tak jednoduché to není. Už při nákupu materiálu bychom měli mít jasno, na co sami stačíme.

Ať už je motivem vymalování bytu touha po změně barevnosti interiéru nebo jarní očista poněkud zašlých stěn, stojíme na začátku před rozhodnutím, zda si objednáme profesionála, nebo zda to zvládneme sami.

Měli bychom mít jasno například v tom, že zejména výběr odstínů a barevných tónů, ale rovněž volba vhodné nátěrové hmoty vyžaduje malířské zkušenosti.

Přinejmenším bychom se s odborníkem měli poradit o nákupu nejvhodnějšího materiálu a pomůcek. Výběr nátěrové hmoty je alfou a omegou úspěšného vymalování.

Výběr nátěrové hmoty

Co je dobré vědět při volbě nátěrové hmoty 

  • Ne každá barva se hodí pro každý podklad a použití.
  • Nátěrové hmoty se liší také v odolnosti proti otěru.
  • Některé materiály vytvářejí lesklé povrchy a jiné matné.
  • Každá malba má jinou kryvost.
  • Namíchat stejný odstín pro následné opravy není jednoduché.
  • Některé barvy jsou parotěsné a jiné naopak zdivu umožňují dýchat.

Dalším důležitým rozhodnutím je způsob aplikace malby. Různé barvy vyžadují použití různých malířských štětců nebo válečků. Jejich volba významně ovlivňuje výsledný vzhled malby a celé stěny, případně její dekorativní povrch. Existuje mnoho důvodů pro to, abychom malování svěřili zkušenému řemeslníkovi nebo si od něj nechali poradit.

Ačkoliv některé barvy prodávané za velmi přijatelné ceny dosahují skvělých parametrů a svým složením vycházejí vstříc i méně zkušeným kutilům, také při nákupu malířských nátěrů platí, že nejlevnější řešení se záhy může prodražit, protože nepřinese očekávaný efekt a bude třeba malbu opravit či zopakovat.

Není bílá jako bílá

Doba, kdy 99 % interiérů mělo bílou barvu, je nejspíš pryč. Ke slovu se stále častěji dostávají pastelové odstíny, různé barevné kombinace, pruhy a jiné barevné tvary nebo speciální nátěry s rozmanitou strukturou. Přesto v České republice podle statistik bílá barva převládá.

Ale ani výběr „obyčejné bílé“ není jednoduchý. V sortimentu jedné značky se objevuje i víc než 10 různých druhů bílých interiérových maleb, které se svými vlastnostmi někdy podstatně liší.

Štětec, nebo váleček?

Disperzní nátěry můžeme aplikovat buď stříkáním, nebo štětkou či malířským válečkem. Mezi štětkami volte ty s delším umělým vláknem. (Taková vlákna se dobře uplatňují při nanášení všech vodou ředitelných řidších nátěrů.) Protože disperzní barvy rychle zavadají a usychají, hodí se spíše ploché štětce než tradiční kulaté štětky.

Obecně platí pravidlo, že čím jemnější je povrch válečku, tím hladší bude povrch malby.

Obecně platí pravidlo, že čím jemnější je povrch válečku, tím hladší bude povrch malby. Před zahájením práce na chvíli namočíme štětec nebo váleček do vody, aby jejich materiál zvláčněl a usnadnil nám práci.

Pro větší plochy bychom měli zvolit kvalitní malířský váleček. Jeho volba (výška polstrování, materiál) záleží na rozsahu a členitosti malby a na podkladu malby.

Na větší plochy se hodí váleček s vyšším polstrováním, který absorbuje více barvy a šetří čas. Kvalitní trvanlivý povrch válečku zaručí stejnoměrné nanášení malby a jednotný vzhled celé stěny.

Na menší plochy, jako jsou ostění, špalety a různá zákoutí, je vhodný menší váleček s malým průměrem a s minimálním nebo žádným polstrováním.

Přečtěte si také o tom, jak barva stěn ovlivňuje světlo v bytě.

Pro Receptář M. Richtermoc, foto Shutterstock

Pro Receptář.

Reagovat na
RE: tupování na zeď [Karel, 15. 8. 2010, 22:22]

Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: osmplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

malování

(VWPsQNuE4-uk2Z4Vj7aPZYTw), 10. 10. 2017, 14:35

Bydlím sama, nevím poblíž nějakého šikovného chlapa, tak si musím platit za malíře. Jsem docela pracovně vytížená a tak ocením, když mi po malování i uklidí 

Malování

(Hana), 6. 5. 2017, 00:04

Ahoj, my teddy také malujeme doma sami. Nechceme vyhazovat peníze zbytečně. Veškeré barvy jsme sehnali zde http://www.barvy-komplet.cz a vypadají opravdu skvěle. Všem doporučuji.

váleček

(VWPsQNuv-mnJQNs6JyvjFo), 4. 5. 2017, 22:16

Dobrý den, děkuji za pomoc.

Dotaz

(VWPsQNuyW9BBQNs6JyvjFo), 22. 6. 2016, 15:36

Dobrý den. Mám dotaz. Musím dávat bílý podklad když chci vymalovat pokoj barevně?

Dobrý den, chci se zeptat zda je vhodné penetrovat stěny v obývacím pokoji, pokud nebudou oškrabané - bude na nich 1 starý nátěr, jen na pár místech zasádrovaný díry a praskliny. Děkuji

Malování

(Tomáš ), 6. 2. 2014, 14:33

Už ani ne. Necháme si to vždy od někoho udělat. Ušetří to čas a je to i kvalitní a déle to vydrží. Je pravda, že když si to dobře namícháte, tak to déle vydrží. Ale bohužel nějak na to nemám čas :(

kocouri

(VWPsQNu.~8ADZc9cVV~U_19jW7bMQMvaVWR), 27. 1. 2014, 22:34

Dávata pres noc do nove vymalove mistnosti misku aby se vam sebehli kocouri?

odpověd

(radim), 16. 3. 2013, 10:19

Dobrý den,problém je v tom že zed byla moc promočená..stačilo to pouze penetrovat nechat uschnout a nahodit barvu. Penetrace je něco jako lepidlo a spojí Vám barvu se zdí a udrží více vrstev.

Malování bytu - prosba o radu

(VWPsQNuB-lrpQMQK-eAjeN4tk7bMQMvaVWR), 8. 10. 2012, 02:52

Dobrý den. Jsem celkem technicky zdatný kutil, proto si chceme vymalovat byt sami. Prosíme o radu, protože při zkoušce nastal takový problém. Byt byl vymalovaný asi před čtyřmi léty ve sněhově bílé barvě. Už nevíme, o jaký nátěr se jednalo (bylo nanášeno po pečlivém umytí válečkem ). Jen si pamatujeme, že tam bylo uvedeno, že se jedná o párovzdušný- omyvatelný nátěr. Po zkušenosti ze zaměstnání ( bylo nám doporučeno ) jsme ho také použili doma. Tam však natírali sádrokarton !!. Vše bylo k naší spokojenosti. Po výměně oken loňského roku v našem bytě začaly některé rohy místnosti vlhnout, proto byly vystříkané savem proti plísni. To se projevilo později zgrabacením vymalované plochy a odlupováním nátěru v rozích místnosti. Jinak ostatní plochy perfektně drží.Současně jsme před novým malováním. Samozřejmě víme, že takto napadená místa musíme perfektně seškrábat. Máme taková místa znovu penetrovat ??? Co zbývající dobré plochy ??? Máme je případně také penetrovat ??? Na zkoušku jsme nátěr umyli saponátem, ale začal se trhat a lepit na váleček. Prosím poraďte, co děláme špatně. Nepodmočili jsme zbytečně původní nátěr ?? Není nový nátěr zbytečně hustý ??? Jakou barvu máme použít.??? Máme předem penetrovat?? Původní nátěr nelze zmýt a nedovedu si představit celé místnosti škrabat, když vše dobře drží ani se neotírá . Kde děláme chybu ?? Děkujem za každou radu.

tupování na zeď

(anna), 14. 8. 2010, 21:49

Prosím jak postupovat při malířské technice TUPOVÁNÍ.
Ráda bych to zkusila nachodbě .Děkuji za radu.

RE: tupování na zeď

(Karel), 15. 8. 2010, 22:22

Asi víte, že je k tomu nejlepší mořská (přírodní) houba nebo tupovací štětec. Ten se hodí, kdybyste tupovala nějaký vzor přes šablonu.
Snazší je tupovat tmavší odstín na světlejší. Použijte raději nátěrovou hmotu stejného složení (nejspíš ďisperzní) pro podklad, který nanesete malířským válečkem jako obvykle a necháte zaschnout, i pro tupování ve zvoleném odstínu.
Houbu (i štětec) před namočením do barvy namočte ve vodě a vyždímejte. Stěny se houbou dotýkejte jen lehce, aby se struktura houby otiskovala na plochu. Přitom s ní otáčejte, aby vzor nebyl stejný (a jednotlivé otisky viditelné). Hustotu otisků můžete přizpůsobit své představě, dokonce můžete přidat i otisky v dalších odstínech... Ať se vám chodba povede.

RE: tupování na zeď

(anna), 16. 8. 2010, 18:11

Děkuji za radu. Snad to zvládnu. Hezký den :-))

Pro kutily

(r8GuRYSSzbxy8~l6jWmKD), 20. 4. 2010, 20:40

Také si malujeme doma sami, každý rok si vymalujeme byt jinou barvou, působí to proti depresi a jarní únavě. Zrovna teď nám převládají teplé barvy.

Malování

(lonjEKx6jWmLIbc79gBFQmT6hU), 25. 7. 2009, 17:28

Také si malujeme doma sami.Ten úklid po tom není moc příjemný, ale pak ten výsledek stojí za to. Předevčírem jsme domalovali dětský pokoj, dětem se to moc líbilo.

RE: Malování

(VWPsQNuE4kBC2Zl6Kvm.h74Vl), 9. 2. 2010, 14:58

Ahoj, mohl by mi prosím vás někdo poradit jestli je dobré malovat v zimním období???

RE: Malování

(s7P~Qkt-W7a-m~7gbkxy.YsVVt%), 10. 2. 2010, 10:47

V zimě je to prý dokonce nejlepší, protože je nízká vlhkost vzduchu. Je potřeba u toho větrat, ale naštěstí barvy jako primalex a spol. nejsou jedovaté, nepáchnou, takže nevadí, když v místnosti nejsou stále otevřená úplně všechna okna a dveře. A navíc využijete zimní čas, kdy se venku nic dělat nedá....my taky malujeme v zimě.

RE: Malování

(Zoix), 19. 4. 2010, 10:53

Ještě k té vlhkosti... Maloval jsem nedávno komplet celý dům po rekonstrukci a půjčil jsem si na to odvlhčovače. Mohu jen doporučit!

(Tomas), 16. 4. 2009, 11:23

Hlavne doporucuji penetrovat, penetrovat, penetrovat - zapomínaná přípravná činnost, která se ale projeví na výsledku. Zkušený malíř pokojů i amatér bere penetrační nátěr jako samozřejmost.

(Radek), 16. 4. 2009, 11:22

My malujeme zásadně sami. Pokud člověk nepodcení přípravu a má možnost vystěhovat celý pokoj, tak je to radost. Když ale malování končí úklidem na několik dní a otírání nábytku...

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS