Návod na stavbu kurníku, velikonoční chléb a dosévání trávníku
30. 3. 2012

Návod na stavbu kurníku, velikonoční chléb a dosévání trávníku

První čtvrtinu letošního roku uzavírá tento týden, v pořadí třináctý. Pod kůži se nám vkrádají teplé jarní paprsky a my trávíme stále víc času venku. Opíjíme se nádherou rozkvetlých keřů a jejich vůní. Snad jen alergici radost nemají…

Vajíčkománie u nás pokračuje. Obchodníci zvedli před pár týdny ceny vajec až na trojnásobek a to právě v období před Velikonocemi. Není se čemu divit, že se víc lidí zajímá o vlastní chov slepic. Našli se i tací dobrodruzi, kteří se nedali odradit a založili chov slepic na balkoně svého bytu dva plus jedna. To bych opravdu nedoporučovala. Slepice potřebují pro snášení vajec klid a pohodu. Chcete-li se pustit do vlastního chovu slepic a konzumovat vlastní domácí vajíčka, musíte postavit pro opeřence kvalitní kurník.

Nejdříve se musíte rozhodnout, jaké plemeno slepic chcete chovat a kolik kusů si hodláte opatřit. Pro vaši představu uvádím, že pět slepic velkého chovu potřebuje prostor asi dva metry čtvereční. Můžete stavět kurník pouze dřevěný nebo dřevěný s podezdívkou. Ideální je zděný, protože v něm v zimě nemrzne. V chladném období tráví slepice většinu času právě v kurníku, proto by tam nemělo chybět okno.

Pro pět slepic stačí vybavit kurník třemi hřady, chcete-li hnízdy, kam budou slepičky snášet vejce. Neměla by chybět bidýlka ani krmítka. Důležitou součástí kurníku je výběh. Máte-li hodně slepic, je dobré ho rozdělit na dvě části. Jednu necháte travnatou a ve druhé budou slepice. Až slepice jeden výběh vypasou, pustíte je do druhého. První výběh povápníte a trávník necháte zregenerovat. Celou sezonu tak budete mít vajíčka s krásně oranžovými žloutky. Až kurník dostavíte, můžete ho vylepšit automatickým ovládáním otevírání dvířek kurníku

Italský velikonoční chléb

Neklamné znamení, že se blíží Velikonoce, jsou i návody s touto tématikou. Doporučuji vám netradiční chléb, který pečou temperamentní Italové.

Dosévání trávníku

Tráva potřebuje speciální péči. Některá místa je potřeba osévat. Rady najdete v návodu v rubrice zahrada.

Autor Mercedes Wimmerová.

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS