Úhlové brusky, rozbrušovačky
14. 9. 2012

Úhlové brusky, rozbrušovačky

Úhlová bruska je nepostradatelným pomocníkem domácího kutila. Dělit materiály, brousit povrchy či odstraňovat rez dokážou i levné brusky za několik stokorun. Dostupné je ovšem i profi nářadí pro ty, kteří to myslí s častým řezáním a broušením vážně. Pomůžeme vám vybrat.

Řezný kotouč tzv. úhlové brusky je umístěn kolmo k ose pohonné jednotky, odtud pochází i název strojů. Většinou jsou napájeny ze sítě, ale začínají se prosazovat i akumulátorové typy.

Standardně jsou vybaveny převodovou skříní z hliníkové slitiny, aretací vřetene pomocí aretačního tlačítka, aby bylo možné snadno a rychle vyměnit kotouč pouze jedním klíčem.

Brusky mají dvě až tři polohy přídavného držadla, aby bylo možné držení optimálně přizpůsobit pracovním podmínkám. Pro přesné a bezpečné dělení materiálu je možné některé brusky upnout do speciálního stojanu.

Liší se výkonem i velikostí řezného kotouče

Příkon brusek se pohybuje zpravidla od 500 W až do asi 2500 W, průměr řezného kotouče bývá v rozmezí od 115 mm do 230 mm, hmotnost od 1,5 kg do téměř 7 kg. Větší průměry řezných kotoučů − 350 mm a víc − mají těžší, výkonnější a několikanásobně dražší rozbrušovací pily s benzínovým, pneumatickým, hydraulickým či elektrickým pohonem. 

Nejmenší úhlové brusky mívají otáčky bez zatížení asi 11 000 za minutu, největší přibližně 6000 otáček za min. Některé výrobky bývají vybaveny také regulací otáček.

úhlová bruska

Brusky s vyšším příkonem bývají vybaveny omezením rozběhového proudu (obvykle na 10 A), aby nástroj při zapnutí nepřetížil síť a nevyhodil pojistky. Stále více se prosazuje konstrukce, umožňující vyměnit uhlíky elektromotoru zvenčí, aniž by bylo nutné přístroj rozebrat.

Neznačkové, značkové a profi nástroje

Jako pro všechno ruční elektrické nářadí i pro brusky platí, že před jejich koupí je důležité zvážit, k jakému účelu a hlavně jak často hodláme brusku používat.

i

Práce s tímto nářadím je bezpečná a efektivní, vždy bychom však měli používat ochranné brýle a pracovní rukavice!

Kutil, který ji využije několikrát do roka, se asi spokojí s bruskou o příkonu 500 W s průměrem kotouče 115 mm − za cenu kolem 400 Kč a s dvouletou zárukou se to prostě vyplatí. Skupina nářadí v této cenové kategorii  bývá označována pojmem neznačkové zboží. Budeme-li brusku využívat často, dáme přednost značkovému zboží.

Příslušenství: řezné a brusné kotouče i kartáče

 • řezné a brusné kotouče na kov
 • řezné kotouče na kámen
 • diamantové kotouče na stavební materiály
 • nejrůznější kartáče k odstraňování rzi nebo starých nátěrů
 • speciální kotouče pro broušení dřeva

úhlová bruska 

Jak se orientovat v nejvyšší třídě?

V profi třídě hledíme v první řadě na výkon. Sledujeme především, jak poklesnou v čase otáčky motoru při přiložení kotouče na materiál.

i

Při nákupu výkonné brusky se zaměřte na počet poloh krytu, úhlovou změnu a též na způsob, jakým lze kryt přestavět − změna polohy by měla být snadná a rychlá.

Výrobci se samozřejmě snaží o co nejlepší prodeje, takže se ve stejné cenové kategorii většinou setkáte se stejnými parametry.

Jsou však i další aspekty, které nelze opomíjet. Nástroj z profi kategorie by rozhodně měl nabízet i jistou míru komfortu práce, tedy variabilitu a ergonomii.

O kvalitě brusky hodně napoví kryt

Patrně víte, že při řezání úhlovou bruskou odlétávají z hrany kotouče jiskry ve velmi početném množství, které mohou být velmi nebezpečné. Proto jsou všechny úhlové brusky opatřeny ochranným krytem. Kryt často při řezání překáží a nezodpovědní majitelé ho jednoduše sejmou, čímž ohrožují sebe i své okolí.

Zatímco u nejlevnějších brusek do několika set korun jde často o kryt nepohyblivý, v profi třídě je tomu naopak. A co víc, výrobci se předhánějí v počtu poloh a pohodlnosti jejich změny. U profi přístrojů lze vždy najít vhodnou pozici, aby jiskry odlétávaly směrem od nás a kryt při práci nijak nepřekážel.

bruska 

Také sledujte

Umístění vypínače a snadnost ovládání 

 • Jak jsou řešeny jednoltivé polohy (klid, dlouhodobé spuštění, krátkodobé spuštění).
 • Je tlačítko dostatečně tuhé?

Způsob výměny řezného kotouče

 • Je aretační tlačítko snadno dostupné? 
 • Jak dlouhý je uvolňovací klíč? Čím je klíč delší, tím menší síly je třeba na povolení unašeče.

Hmotnost

Konstrukci přídavného držadla

 • Mělo by mít zarážku proti náhodnému vyklouznutí.

Řešení odvodu tepla

 • Déletrvající práci by neměla komplikovat teplota přístroje.

Pro někoho je automaticky profi třída důkazem kvality, výrobek si vybere už jen podle vzhledu a další parametry nesleduje. Ve většině případů v této kategorii opravdu neprohloupí. Nicméně lepší je vybrat si přístroj, který člověku padne nejen do oka, ale především do ruky

Foto Jan Malý

Autor Pavel Kmoch.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: šestplusšest = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

uhlova bruska tesco 900w

(VWPsQNub4kxkQNs6JyvjFo), 16. 12. 2013, 17:45

zakoupil jsem dnes tuto 125mm brusku za 449.-kc. vse je ok, ale
zajima mne, kde jsou ulozeny uhliky a jak se meni. zadne srouby
nejsou nikde videt, musi se rozebrat rukojet anebo jina cast?
diky

povoleni kotouče

(VWPsQNuB47PaQTZ6jWmKfYSSy7P~QkRe07PaQkR6Kvm.h74Vl), 16. 5. 2011, 23:59

Dobrý den. Mám problém s vyjmutím kotouče. Pri řezání se mi utrhl a nejde mi to povolit pro vyměnu. Ani tím specialnim kličem ten se pri pokusu o otevřeni ohnul. Je nejaka možnost jak to povolit? nebo mi to nekde udelají?? dekuji za odpověd

kvalitní brusky

(VWPsQNuga8xk8YTuVVSsQNu), 30. 1. 2010, 21:08

Vždy jsem byl toho názoru, že pro domácího kutila je důležité bezpečné nářadí. Při své první návštěvě Rakouska v roce 1990 jsem si zakoupil flexku 150 s označením EKA (přišla mne asi na 1200Kč - tenkrát. kdy šilink byl za 2,90). Pořád mi něco připomínala, zejména modrou barvou. Po delším pátrání jsem zjistil, že se jedná o naši dobrou, poctvou Narexku. Složí mi již téměř 20 let. A na rodinném domku je v plné permanenci. Řezala již téměř všechno, včetně hurdisek. Na práce, kde musím např. držet brusku jednou rukou, jsem si pořídil číňana (když byl v Tescu v akci za 299Kč). Zatím slouží, i když už cítím jemné vibrace. Po 8letech provozu si svoje odsloužil.
A tak mám doma dvoje nářadí, jedno poloprofi (např. aku vrtačku Hitachi) a jako druhou jako doplněk zase číňana (i když Hitachi je také vyráběná v Číně). Obdobně vrtačku mám zase Narexku a druhou číňana. Jen musím vědět na co kterou použít.

(autor Pavel Kmoch), 23. 9. 2008, 17:31

Dobrý den, další příspěvky účastníků diskuse k článku obsahují velmi kvalitní názory, které lze shrnout do doporučení - zlevněné zboží, byť v možná menší míře než levné neznačkové nářadí, vždy obnáší riziko, které se vyplatí podstoupit, jen když nářadí moc často nepoužíváme a příliš nezatěžujeme. Také samozřejmě záleží na tom, jak a z čeho je mašinka vyrobená. Tam pak se také mohou nabízet i bezpečnostní rizika.

(Madlon), 23. 9. 2008, 15:35

I horsi znacky vyrabi poloprofi brusky. Maji vykon kolem 500W a vinuti je opravdu silnejsi uz kvuli teplote statoru. Vyjde v bazaru na 500kc a pokud s ni nevydelavate na chleba, tak vam vydrzi cely zivot. Jen je samozrejme treba obcas vymenit uhliky jako u kazdeho motoru. S tim pomuze kazdy elektrikar a neni to vlastne zavada ale bezne opotrebeni -uhliky neboli kartace jsou svym ucelem k obrusovani jaksi odsouzeny predem

(Culda), 23. 9. 2008, 14:41

No kdyz brousíte dvakrát rocne na chalupe kdyz na to zrovna mate naladu, pak je blbost kupovat brusku za pet tisic. Oni vam ji tam stejne ukradnou. Jo kdyz brousite obden, tak to uz stoji za to se podivat po necem bytelnejsim.

(Jirka Meiner), 23. 9. 2008, 09:46

Skutečně záleží na to, jak budete brusku zatěžovat. Levnější přístroje obsahují plastové části, které hůře snáší zátěž. Navíc vinutí má často slabý průřez, takže hrozí i spálení motoru. 2 levné brusky za 200,- (spálená a nová) vyjdou nakonec stejně jako kvalitnější výrobek.

(Standa), 23. 9. 2008, 09:40

Pro příležitostné použití postačí. Také jsem měl levnou brusku a vydržela tři roky.

(Chalupar), 22. 9. 2008, 16:38

Co rikate na ty akcni brusky okolo 200,- ?

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS