Věšák na kabáty, orchideje a zrcátko s fimo víčkem
20. 4. 2012

Věšák na kabáty, orchideje a zrcátko s fimo víčkem

Aprílové počasí si hraje oblíbenou hru na schovávanou. Chvíli se schovává sluníčko, chvíli mraky a do hry se zapojila i rtuť teploměru, která zbaběle klesá. MojeDilo.cz ale rozmary počasí nerozhází. Přináší vám další zajímavé návody.

Pohled na vlastní tvář zajímal lidstvo odnepaměti. Předchůdce zrcadla byla lesklá vodní hladina, která dobře odráží světlo. V tomto přírodním zrcadle lidé pozorovali nejenom odraz svého okolí, ale především sami sebe.

V Egyptě používali lidé místo zrcadel vodní hladiny v různých nádobách nebo odraz plochy z leštěného stříbra nebo vlhkých kamenů. Žádná z těchto ploch však nevytvářela přesné, ostré a věrohodné obrazy. .

V šestém tisíciletí před naším letopočtem sloužily jako zrcadla vyleštěné obsidiánové desky. O čtyři sta let později se začala vyrábět kovová zrcadla z leštěného bronzu.
Zrcadla z leštěného kovu vyráběli jako první Číňané. Římané technologie výroby zrcadel vylepšili. Vyráběli je ze skla, jehož zadní stěnu pokryli tenkou cínovou vrstvou.

Zrcadla měla své využití i v boji. Řecký vědec Archimédes použil řadu zrcadel k zapálení římských lodí, které útočily na jejich vojsko. Nechal namířit zrcadla tak, aby odrážela sluneční paprsky do jednoho bodu. Nepřátelská dřevěná loď vzplála.

Ve středověku vyráběli dokonalá zrcadla řemeslníci v Benátkách. Na zadní stranu skla natírali speciální směs amalgámu složenou z mědi a rtuti, kterou nebylo potřeba zahřívat. Směs byla jejich nejvzácnějším výrobním tajemstvím. Pro výrobu zrcadel si dokonce vyhradili zvláštní ostrov, kde pracovali najatí dělníci. Práci s jedovatou rtutí ale mnoho z nich zaplatilo životem, přeživší pak dušením zdravím. Pod hrozbou smrti nesměli za žádnou cenu ale tajemství amalgámu vyzradit.

Benátky byly výrobou zrcadel proslavené

Jakým způsobem se dostal recept na složení záhadné benátské směsi v roce 1670 do Francie a později do celé Evropy, se už nedozvíme. Německý chemik Justin von Liebig objevil v roce 1840 způsob, jak zadní stěnu zrcadel pokrýt pomocí dusičnanu stříbrného a dalších chemikálií stříbrem.

Zrcadla, která známe dnes, jsou vyráběna nejnovější technologií, která spočívá v nanesení tenké vrstvy hliníku na zadní stranu skla. Pro průmyslové a vědecké účely se zrcadla zhotovují odpařováním stříbra, rhodia nebo hliníku a jejich srážením na přední ploše broušeného skla ve vakuu.

Asi se nenajde člověk, který by zrcadlo neznal a neměl ho doma. Potřebujeme se upravit, zkontrolovat vzhled. Každá dáma nosí v kabelce malé zrcátko, aby si mohla kdykoli ověřit dokonalý make-up či nanést rtěnku. Ozdobit malé zrcátko kytičkami z fimo hmoty, můžete podle návodu na našich stránkách.

Věšák na kabáty

Výrobky ze dřeva oživí každý kout v domě či v bytě. Věšák na kabáty můžete vyrobit z olšového dřeva a dozdobit vlastním nápisem.

Pěstování orchidejí

Květina je ozdoba, která přináší potěšení vzhledem, vůní i barvou. Jak správně pěstovat orchidej phalaenopsis, se dozvíte, otevřete-li návod v záložce zahrada.

Autor Mercedes Wimmerová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: devětpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS