Například protipořezový oblek a obuv dokážou zabránit nejen nepříjemným škrábancům, ale i vážnému zranění s trvalými následky.

Navíc ani při práci na zahradě nebo v dílně nemusíme vypadat tak, aby se nás sousedovic malé děti bály.

Vedle vzhledu a pohodlnosti nejspíš oceníme praktickou stránku věci: Kalhoty nebo vesta pro volný čas mají mnoho kapes, takže tužku, metr a další drobné pomůcky a nářadí máme stále po ruce. K výhodám pracovního oblečení zpravidla patří i příznivá cena.

Boty do roboty

Od pracovních bot očekáváme pevnou podrážku, dvojité švy, vyztuženou špičku. Nezapomínejme na kotníkovou výšku. Právě ta je důležitá na stavbách a při různých montážích, kde bychom si mohli snadno zvrtnout kotník.

Víte, že malta dokáže zničit obyčejné holínky? I při nákupu pracovního oblečení platí, že nikdo není tak bohatý, aby kupoval levné věci.

Ideální jsou boty kožené nebo ze speciálních odolných materiálů.

Podle čeho vybírat

Pracovní obuv, kalhoty, kabáty, vesty či doplňky je třeba vybírat podle několika základních kritérií.

  1. Zvážíme účel, pro jaký si je pořizujeme.
  2. Přihlížíme k místu, kde oděv budeme používat. Zda ve standardním, suchém, či vlhkém prostředí nebo tam, kde budeme přímo vystaveni obzvlášť nepříznivým povětrnostním vlivům.
  3. Zcela specifickým případem je práce v prostředí, ve kterém na nás působí agresivní látky – od kyselin, přes tuky, oleje až třeba po maltu.

Pracovní kepr je hrubší bavlněná tkanina, jejíž název vychází z použité, tzv. keprové vazby, charakterizované na povrchu šikmým řádkováním.

Pracovní oděvy se nejčastěji šijí z bavlněného kepru, někdy ze směsových materiálů.

Nezbytností jsou zdvojené švy, často i nýty či další zpevnění namáhaných míst. Tedy vše, co u obnošeného šatstva najdeme jen stěží.

Montérky jsou kutilský evergreen

Navíc jsou i poznávacím znamením každého šikovného člověka. Pracovní kalhoty vypadají nejen lépe než obnošené tepláky, ale navíc snesou vysokou zátěž, mají vyztužená kolena, zdvojené švy a spoustu kapes.

Každá práce vyžaduje své

Už známý pohádkový krteček potřeboval kalhotky s kapsami. Takové se ovšem hodí pro spoustu profesí.

Mnohé oděvy mají praktické kapsy na nože a další nářadí, které umožňují mít vše hned po ruce a přitom se nezranit. Některé nohavice mají zesílenou podkolenní část. Střihy oděvů respektují požadavky na pohodlí a volnost pohybu.

Vesty se spoustou kapes, kapsiček a také poutek si oblíbili i profesionálové. Nářadí mají stále po ruce, což je důležité například na žebříku. Tzv. montážní vesty sice stojí kolem 1000 korun, ale vyplatí se kutilovi i zahrádkáři.

Pro elektrikáře (tím spíše pro kutily, co jim fušují do řemesla) mají specializované prodejny navíc nachystané šikovné pomůcky, třeba důkladně izolované elektrikářské rukavice, které jsou testovány na napětí 500 až 1000 voltů.

Zvláštní kapitolu tvoří oblečení chránící před úrazy motorovou pilou. Speciální protipořezový oblek (tvoří jej kalhoty a horní díl) dokáže díky používanému materiálu z odolných vláken, například z kevlaru, odolat i pilovému řetězu, který se prostě zasekne.

Autor: Archiv ireceptar.cz

Kevlarové rukavice navíc ochrání ruku proti žáru, hodí se rovněž k přikládání polen do krbu.

Odborníci doporučují používat i protipořezové holínky. Ty mívají špičku, případně podešev vyztuženou oceli, aby při sesmeknutí pily nedošlo k úrazu.

Boty vůbec představují velmi důležitý prvek ochrany ped úrazem. Podle účelu a prostředí lze vybírat z bot či holínek z PVC, textilu, kůže a nejrůznějších kombinací těchto materiálů.

Oblečení do deště a vlhka

Zpravidla je ušité z polyesterové, bavlněné či nylonové tkaniny, na kterou je nanesena vrstva PVC, ventilace je zajištěna průduchy v podpaží, na zádech aj. Z těchto materiálů se šijí bundy, kabáty, pláštěnky, ale též klobouky či kalhoty.

Odolné pracovní boty mívají často jednu vrstvu ušitou z goretexu nebo podobného materiálu, který nepustí vlhko dovnitř, ale ven v podobě vodních par ano.

Foto Kaval Global a Shutterstock