Tradiční součástí GLOBE Games je průvod městem.
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

GLOBE Games 2017: rafty na rybníku i zeměkoule na náměstí

Středem Moravských Budějovic se už tento pátek rozkutálí obrovská nafukovací zeměkoule. Kolem ní i v blízkém okolí města se to bude hemžit skupinami školáků. Moravské Budějovice hostí jubilejní, 20. ročník GLOBE Games. Připraven je program i pro veřejnost.

GLOBE Games – víc než hry v přírodě

V rámci programu GLOBE školáci zkoumají přírodu, sledují vývoj počasí a podnebí, určují půdní vlastnosti i kvalitu vod, mapují stromy a rostliny v okolí své školy. Získané informace mladí badatelé zpracovávají v originálních projektech a kromě získání vlastních poznatků a dovedností je využívají také k řešení místních problémů životního prostředí. 

Základem úspěchu je dobrá týmová spolupráce.Základem úspěchu je dobrá týmová spolupráce.Autor: Archiv ireceptar.cz

Na účastníky letošních GLOBE Games bude čekat hledání kořenů, zkoumání historických proměn krajiny a našeho vztahu ke krajině a k domovu. Pořadateli jubilejního ročníku jedinečného setkání žáků a učitelů zapojených do mezinárodního programu GLOBE je Základní škola T. G. Masaryka Moravské Budějovice a Vzdělávací centrum TEREZA.

Od 11. do 14. května se akce zúčastní na 250 hostů ze 30 škol. Chybět nebudou ani zástupci několika zahraničních škol. Kromě studentů a učitelů základních a středních škol přivítají Moravské Budějovice i odborníky a další návštěvníky, kteří se zajímají o životní prostředí. 

I letos čekají na zúčastněné týmy aktivity u vody.I letos čekají na zúčastněné týmy aktivity u vody.Autor: Archiv ireceptar.cz

Od čtvrtka do neděle na účastníky čekají i další doprovodné programy zaměřené především na historii, přírodu a životní prostředí Moravských Budějovic a okolí. Připravena je prohlídka zámku, masných krámů a dalších významných míst ve městě, exkurze  na Kozí farmu v Ratibořicích, tvůrčí dílny, sportovní a herní aktivity ve škole, návštěva Alternátoru v Třebíči, JE Dukovany nebo NP Podyjí. 

Račte vstoupit a zapojit se

Školáci tradičně část svých aktivit zaměřují i na veřejnost. Festival pro veřejnost proběhne v pátek 12. května společně s tradičním Ekotrhem, který pořádá město Moravské Budějovice (9-16 hodin na nádvoří v Zámeckých konírnách). Chybět nebude ani oblíbený happening - koulení obří nafukovací zeměkoule, symbolu programu GLOBE, a průvod účastníků GLOBE Games městem. Průvod začíná ve 13 hodin u ZŠ TGM Moravské Budějovice a projde Janáčkovou ulicí, náměstím ČSA a skončí před vstupem do zámku.

Tradiční součástí GLOBE Games je průvod městem.Tradiční součástí GLOBE Games je průvod městem.Autor: Archiv ireceptar.cz

V Zámeckých konírnách u stánků se bude moci veřejnost seznámit s aktivitami GLOBE škol (některé z aktivit si můžete pod vedením žáků sami vyzkoušet) a dalších organizací. Součástí festivalu je také kulturní program. Vystoupí zde například hudební soubor Jelita band, Tamburino Jemnice a žáci hostitelské školy. Festival vyvrcholí předáním štafety – putovního dřevěného obrazu – zástupcům školy, která se již nyní začíná připravovat na pořádání GLOBE Games v roce 2018. 

Badatelské klání vyvrcholí u rybníka Hrachovce

Na sobotu je pro účastníky z řad žáků připravena terénní hra v přírodě mezi lesy, poli, loukami a rybníkem Hrachovcem, kde budou žáci ve smíšených týmech řešit prakticky zaměřené badatelské úkoly a hledat tajemný „klíč od domova“. Na šestikilometrové trase budou šestičlenné týmy např. bádat nad změnami v krajině, zkoumat půdu nebo měřit parametry čistoty ovzduší a vodních zdrojů. Až sem půjdete na procházku, nenechte se zaskočit proplouvajícími rafty na Hrachovci a zeptejte se žáků, co při hydrologickém výzkumu zjistili.

Příroda je jedinečná učebna pod širým nebem.Příroda je jedinečná učebna pod širým nebem.Autor: Archiv ireceptar.cz

Program začínalo 7 zemí, dnes jich je 117

GLOBE (Global Learning and Observation to Benefit the Environment) je dlouhodobý vzdělávací program, do kterého je zapojeno více než 29 000 škol ze 117 zemí světa. Mezinárodní program vznikl před dvaadvaceti lety. Od samého počátku je koordinátorem pro Českou republiku pražské Vzdělávací centrum TEREZA. Byli jsme jednou ze sedmi zemí, které v roce 1995 s programem začínaly. V současnosti je v programu zapojeno 130 škol z České republiky.

A jaký je důvod každoročních setkání GLOBE týmů? „Žáci s pomoci svých učitelů realizují v průběhu roku projekty zaměřené na poznávání a zlepšování životního prostředí a na GLOBE Games je prezentují, mají možnost se setkat, vyměnit si zkušenosti a získat inspiraci pro další práci,“ říká vedoucí programu GLOBE Jan Blažek. „GLOBE Games jsou setkáním lidí s podobnými zájmy, jsou vždy ujištěním se, že v tom, co děláme, nejsme sami,“ dodává paní učitelka Jana Hanáková, která koordinuje program GLOBE v ZŠ TGM v Moravských Budějovicích už od roku 2004.

GLOBE Games proběhnou v roce 2017 pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka a starosty města Moravské Budějovice Ing. Vlastimila Bařinky a za finanční podpory ČEZ a mnohých místních firem. Mezi další podporovatele GLOBE Games patří hlavně Americká ambasáda v Praze. Partnerem 20. ročníku GLOBE Games je i časopis Receptář.

Více na: www.globe-czech.cz, www.zsmb.cz 

Akční letáky