Vánoce se nezadržitelně blíží. Od dětí stále častěji slýcháme dotazy: „Kdy už přijde ten Ježíšek?“ anebo „Mami, budeme mít zase ten kalendář s čokoládkami?“ Zkrátka děti už odpočítávají dny do Štědrého večera, ale nám dospělým ten pravý předvánoční shon teprve začíná. Není ale nad to, trávit co nejvíce času se svými dětmi. Společné tvoření adventních kalendářů může k předvánoční pohodě jen přispět.

Kouzlo adventních kalendářů

Adventní kalendáře pochopitelně nemusí být nutně jen ty papírové s okénky vyplněnými čokoládkou. Nemusí být ani kdoví jak okázalé a honosné, jde přece hlavně o to, co se pod daným číslem skrývá za překvapení. Adventní kalendář vytvoříte klidně i jednoduše, ale výrobu některých typů, například těch z překližky nebo dřevěné palety si raději přizvěte tatínka nebo dědečka na pomoc.

Základ z roliček od toaletního papíru

Velmi jednoduše vznikne adventní kalendář z roliček od toaletního papíru. Na obou koncích každou roličku promáčkněte směrem dovnitř, tak aby její konce vytvořily uzávěr a z roličky nic nevypadlo. Vyměřte si na každou roličku provázek a stužku s vánočním motivem. Do každé roličky vložte miniaturní překvapení. Například střídejte bonbony s prstýnky pro malou parádnici a klukům dejte dovnitř malá autíčka nebo něco, co shánějí do své sbírky. Pak už stačí jen roličku převázat, nalepit na stužku samolepku s konkrétním datem nebo jen číslem, a máte hotovo.

Dřevěný domeček s barevnými šuplíčky

Skvěle vypadá adventní kalendář v podobě malého dřevěného domečku, v němž jsou místo okýnek miniaturní šuplíčky. Právě do nich se tak akorát vejdou i miniaturní hračky například z Kinder vajíček nebo nějaké ty ozdůbky do vlasů pro malé parádnice. Ideální je vymalovat dřevěný domeček na červeno. Na něj si pak děti mohou lepit bílé samolepky ve tvaru sněhových vloček, stromečků, baněk atd.

Závěsný kalendář z miniaturních kyblíčků

Sežeňte si sadu malých kyblíčků v bílé a červené barvě, v dostatečném počtu. Vyberte místo, kam můžete po dobu adventu zavěsit dostatečně dlouho kroucenou šňůru. Na šňůru pak pomocí malých ozdobných kolíčků na prádlo připevníte kbelíčky navěšené za ouška na stužkách. Každý z kyblíčků opatřete jedním z čísel od 1 do 24 a do kyblíčků na závěr vložte vhodné dárečky. Mohou to být například malá plyšová zvířátka, čokoládky, sem tam mandarinka nebo svazeček oříšků, případně nějaké drobné mince, pokud si vaše dítě spoří do pokladničky. A báječný adventní kalendář nebo řetěz je na světě.

Adventní kalendář z perníčků

Děti rády pomáhají maminkám také s pečením a ty zvlášť šikovné ručky určitě budou rády asistovat i při pečení perníkových adventních kalendářů. Mohou se samy chopit zdobení perníčků, o to více jim pak budou chutnat.

Šitý kalendář ve tvaru stromečku

Maminky, které rády šijí pro své děti, jistě uvítají možnost zhotovit svým ratolestem i nějaký zajímavý a netradičně pojatý adventní kalendář. Vyzkoušejte třeba ten plstěný. Vystřihněte velký čtverec, na něj našijte zelený vystřižený stromeček buďto také plstěný, nebo i z jiného materiálu a pod tento stromeček přišijte ve třech řadách osm kapsiček, do nichž zasunete například vlašské oříšky, perníčky, žvýkačky, mandarinku. Ušitý kalendář – kapsář zavěste jen tak vysoko, aby si děti mohly samy z kapes vybírat své každodenní malé překvapení.

24 vánočních ponožek na žebříčku

Jiné maminky švadlenky usednou k šicímu stroji třeba proto, aby vyrobily rovnou 24 krásných vánočních ponožek, ty pak naplněné dobrotami zavěsí na šňůru a další varianta adventního kalendáře má svou konkrétní podobu.

Ze staré palety

Tatínkové a dědečkové, kteří rádi kutí něco ve své dílně, mohou dětem vyrobit adventní kalendář trochu větších rozměrů. Stačí seříznout starou dřevěnou paletu do tvaru stromku a ze spodní strany na ni vyrobit křížový stojan, aby se konstrukce nevyvracela. Maminky se pak postarají o to, aby si děti z kolíčkem připnutého balíčku mohly každý den vyjmout nějakou tu sladkost nebo jiný drobný dárek.

Balíčky na jedné větvi

A na závěr ještě jeden velmi jednoduchý nápad. Doneste si z procházky v lese nějakou pevnější větev a na tu navěste na stužky anebo na provázky uchycené malé papírové taštičky nebo šité látkové sáčky. Opět každá taštička musí být označena číslem a do taštičky vsunut nějaký dáreček. Do některé z nich vložte třeba zabalenou lojovou kouli, anebo pamlsek pro některého domácího mazlíčka, aby děti nezapomínaly ani na své zvířecí kamarády a naučily se myslet i na přírodu, která je obklopuje.