Pokud nemusíte mít vše vánoční v dokonale sladěném vysokém vkusu, nechte se inspirovat jednoduchými výrobky, kterými můžete ozvláštnit a zkrášlit jídelní stůl nebo třeba zabalené dárky. Nebudou chybět ani tipy na dekorace pro tu správnou adventní atmosféru a originální vánoční přání, kterým uděláte svým blízkým zaručeně radost. Všechny nápady můžete realizovat spolu se svými potomky anebo vnoučaty. Tak hurá do toho, začneme u přáníček, aby se stihla výroba i případné poslání poštou.

Stromky na sněhu

Nápadů na výrobu originálních přáníček vymyslíte či najdete nespočet. Mohou být skládaná, kreslená, lepená i třeba šitá. I s menšími dětmi, a to již od dvou let, můžete začít vyrábět skládané, na která dolepíte společně další motivy. Tvrdý papír můžete buď jenom přehnout napůl a pro větší efekt třeba oříznout dokulata horní vrchní roh, anebo papír sestřihnout a složit na dva překlady, jako je tomu na horním obrázku.

Sníh tvoří bílý papír, oblohu zase modrý, na který je bílá část nalepena. Můžete si ale ušetřit práci, papír střihnout kolmo dolů kolem oblohy a zkrátka ji modře vymalovat. Ano, pokud jsou vašim dětem jen dva, nebude to žádná celistvá sláva, ale své kouzlo má takové přáníčko samozřejmě také. Stromky pak vystřihejte ze zeleného papíru a společně nalepte. Když špičky necháte vyčnívat, dodáte přáníčku kýženou plasticitu.

Od tří let již můžete na přáníčkách trénovat dětskou jemnou motoriku. Jak? Stačí vám k tomu opět barevné papíry a tentokrát ještě děrovačka a úzká stužka nebo barevný provázek. Na libovolně barevný tvrdší přeložený papír nalepte ze zeleného papíru vystřižený stromek - klidně stylizovaný do trojúhelníku.

Děrovačkou udělejte skrz čelní stranu do stromku pár dírek tak, aby se jimi dala postupně stužka protáhnout. Konce neuzlíkujte, ať jde přání zavřít, ale oba nechte na vnitřní straně a přilepte je. Děrovačkou můžete z jiných papírů vytvořit kolečka a ty poté nalepit na přání jakbysmet. Stromek tak bude pekně ozdobený. Se staršími, minimálně školními dětmi, můžete zkusit vyřezávání do papíru. Stromek nejdříve předkreslete (či ať si jej předkreslí potomci) a poté jej pod dohledem mohou zkusit vyříznout. Pěkná barevná kombinace je tmavě zelená, černá, nebo tmavě červená se stříbrnou. Stromek proto podlepte decetně zmuchlaným alobalem.

Když atmosféra, tak hřejivě zářivá

K vánočním svátkům dnes patří blikající diody a různé světelné řetězy. Mnohdy jde přímo o ukázky kýče a nevkusu. Zkusme se vrátit ke světýlkům, která jsou přirozená a atmosféru vánoc dokreslují tak nějak vlídněji.

Vánoční svíčky, respektive svícínky, vyrobíte jednoduše. A po svátcích je zase můžete odstrojit. Vyberte vhodné skleničky - ne tenkostenné a ne vysoké. Obyčejný zvenku omotaný provázek působí vkusně, na něj můžete zavěsit tvary s vánoční tématikou, jako hvězdičky a stromečky. Tvary můžete také vytřihnout z alobalu a nalepit na skleničku. Pak stačí vložit čajovou svíčku a o efekt je postaráno.

Stromek v květníku? Tenhle neuschne...

Dekorace po bytě můžete zavěsit, postavit, položit... anebo zabodnout do květníku. Třeba jako tenhle stromek z filcu. Ten na obrázku drží pohromadě díky pevnému secvaknutí na každé větvičce i špici, starší děti ale raději nechte, ať si jej ve dvou kusech podle papírové šablony předkreslí na filc, vystřihnou a poté oba kousky sešijí po okrajích k sobě tak, aby dole zůstala dírka na tužku. Zdobení je již na osobní fantazii - ozbobičky se dají přicvaknout, přilepit a nejlépe samozřejmě přišít.

Pro kohopak je tenhle dárek?

K Vánocům patří neodmyslitelně i dárečky. Nechme stranou kritiku nákupních horeček a zamysleme se nad tím, kolik osobní pozornosti dárkům dáváme. Někdy dá pekelnou fušku dárek sehnat, jindy na něj šetříme dlouhé měsíce. I maličkost se dá ale darovat tak, aby vyjádřila důležitost dané osoby. Jak? Časem a péčí, kterou dárku vy (respektive Ježíšek) věnujete. To se pozná už na pouhé jmenovce. Koupíte je na každém rohu, někdo dokonce popisuje dárky rovnou na balicí papír. Pojďme je vyrobit. Mohou být skládací, nám se se ale zalíbily tyhle jednoduché, slepené ze dvou tvarů různé barvy. Motiv může být stejný i různý. Pokud máte stále po ruce děrovačku, jejich navázání na dárek bude hned jednodušší.

Co vám chybí na štědrovečerní tabuli?

Ryba? Pozlacené talíře? Anebo dekorace od dětí? Inspirovat se můžete hned dvěma kousky. První je jednoduchá skládačka, kterou pro jistotu u dětí do sedmi let předkreslete vy. Složte zelený papír a poté nechte děti stromek vystřihnout. Obvykle jsou nadšené - stříhaly přece jen jednou, a teď z toho mají celý les! Použijete-li alespoň trochu vyšší gramáž papíru, stromky budou krásně držet. Doplnit je můžete ubrousky poskládanými v duchu origami - ideálně ve stejné barvě, pokud si nejste jisti odstínem zelené, raději zvolte úplně jinou barvu, jinak to nemusí být vkusná kombinace.

Sladká tečka za inspirací

Můžete ho věnovat jako dárek, můžete ho použít jako dekoraci - a dokonce i jako jmenovku - můžete se na něm výtvarně vyřádit, může se proměnit dokonce ve stavebnici a hlavně: Nakonec ho můžete sníst. Perníčky jsou zkrátka univerzálně bezkonkurenční. Podílet se na nich mohou již tříleté děti. Jak je jednoduše vyrobit a jakou dekoraci z nich můžete vytvořit se můžete dočíst na iReceptáři třeba zde.