Pomůcky a materiál

  • kleště (štípací, ploché, kulaté)
  • silnější železný drát o průměru 1,6 mm
  • slabší železný drát o průměru 0,5 mm
  • dřevěná tyčka (lze použít držadlo od vařečky)
  • korálky
  • hadřík

Měkký železný drát černé barvy nazývají v drátovnách a ocelárnách žíhaný na černo, a to kvůli technologii výroby tažených drátů. Stavbaři, kutilové či výtvarníci používají slangové označení vázací drát. Prodává se v železářství v mnoha průměrech. Není chráněn před korozí.

Postup

Silný drát nejdříve hadříkem očistíme a narovnáme.

Kulatými kleštičkami vytvarujeme na konci drátu spirálku. U konce spirálky pak začneme drát namotávat na dřevěnou tyčku těsně vedle sebe, aby byla očka stejná.

Chceme-li ozdoby umístit ven, musíme pro výrobu použít pozinkovaný drát, který se používá například na plotové pletivo. Pozor, ve vlhkém prostředí může železný drát začít reznout. Chráníme ho tak, že ho natřeme jedlým olejem a poté vysušíme měkkým hadříkem.

Drát necháme namotaný na dřevěné tyčce a plochými kleštičkami jednotlivá očka roztahujeme naplocho do kola a tvarujeme okraj zápichu. V dolní části necháme delší zbytek drátu rovný.

Tenčím drátkem spojíme spodní očka a začínáme drátek provlékat střídavě vnějším okrajem zápichu a skrz očka. Při provlečení očkem navlékáme korálky.

U posledního očka připojíme ještě dolní okraj vnitřní spirálky, omotávání zakončíme ve spodní části na rovném konci drátku a zbytek oddělíme štípacími kleštičkami.

Zápich můžeme ozdobit korálky různých barev a tvarů, záleží jen na naší fantazii.

Foto autorka a Jan Malý