Příběh kukuřičného provázku

Tradice využívání listenů kukuřičných klasů u nás sahá do 17. století, tedy do doby, kdy se na Moravě začala kukuřice pěstovat ve větším množství. Nejdříve se ze šustí vytvářely užitkové věci (např. sandály, ošatky). Pletení z kukuřičného šustí dnes patří k téměř zapomenutým dovednostem. Z lana, které vznikne postupným vkládáním a stáčením útržků šustí, je možné uplést košíky, podložky, tašky, ale i boty nebo klobouky. Kukuřičný provázek umožňuje plést stejmými technikami jako z pedigu, ale není tak pevný. Někdy se proto používá při pletení z pedigu či proutí jako doplněk nebo ozdoba. Pevnost kukuřičného provázku v případě potřeby zvýšíme lakováním.

Potřebujeme

kukuřičný provázek (nemusíme jej vyrábět, je k dostání ve výtvarných potřebách či prodejnách pro kutily), místo něj můžeme použít i jiné přírodní provázky - např. z vodního hyacintu; režnou nit; jehlu a nůžky

1. Nejprve vyrobíme spodní část krabičky. Na začátek kukuřičného provázku přivážeme režnou niť, na kterou navlékneme jehlu.

2. Provázek omotáme nití 3x dokola a stočíme ho do pevné ploché spirálky. Provázek přišíváme jehlou k obloučkům z nitě z předešlé řady stále dokola. Jak se nám spirála (průměr dna košíčku) zvětšuje, zvětšují se i rozestupy mezi obloučky z nití, za které přišíváme provázek. Další obloučky k přišívání získáme tak, že občas provázek nití mezi přišíváním obmotáme.

3. Když máme hotové dno košíčku, začneme zvedat boční strany a provázek přišíváme kolmo k hraně košíčku. Když získáme potřebnou výšku, konec kukuřičného provázku odstřihneme a konec zapošijeme ke straně. Nit zatáhneme mezi provázky a konec odstřihneme.

4. Víčko vyrábíme podobně jako dno, jen na začátku vytvarujeme z konce kukuřičného provázku malé poutko k uchycení víčka: konec provázku stočíme do obloučku (velikosti poutka) a oblouček svážeme.

5. Dále postupujeme jako u dna krabičky. Provázek stáčíme do spirály a jehlou a nití ho přišíváme vždy k nitím z předešlé řady.

6. Když máme víčko hotové, konec kukuřičného provázku odstřihneme a zapošijeme ho ke straně. Nit neodstřihneme, ale protáhneme ji skrz víčko na spodní stranu. Na druhou spodní řadu od okraje víčka krabičky přišijeme kroužek z kukuřičného provázku. Ten bude po uzavření krabičky držet víčko pevně na krabičce.

Tipy

  • Tvar košíčku můžeme měnit tak, že následující řadu přišíváme k vnější nebo vnitřní straně. Tím košíček rozšíříme či zúžíme.
  • Pokud nám během výroby dojde provázek, přiložíme k jeho konci začátek nového kukuřičného provázku a pokračujme dál.
  • Pro větší kontrast můžeme na přišívání provázku použít černou či barevnou nit
  • Z kukuřičného provázku si můžeme stejnou technikou vyrobit i podložku pod skleničky, hrnce nebo prostírání.

Co dělat, když...

...jsme zakoupili větší balení kukuřičného provázku, nemusíme ho ze svitku odstřihávat. Při výrobě krabičky ho odmotáváme - zabráníme tak navazování a uzlíkům, které by strukturu krabičky rušily.

... je kukuřičný provázek příliš suchý a láme se, namočíme kousek, se kterým budeme pracovat, do vody. Pozor, abychom ho nerozmáčeli! Provázek má tendenci povolovat a rozmotávat se. Pokud se tak děje, zatočíme ho opatrně po směru kroucení zpět.