Malování na sklo vzniklo svého času jako způsob dekorace skla, který byl mnohem dostupnější než drahé vitráže.Techniku si oblíbili profesionální výtvarníci i ti, kdo berou štětce do ruky příležitostně. Povedené motivy ozdobí drobnosti v pokoji, ale mile se na člověka usmějí i z poličky ve spíži.

Co potřebujeme

Barvy, kontury na sklo a různé kulaté štětce. Barvy jsou k mání ve dvou základních řadách podle toho, zda jsou ředitelné vodou nebo ředidlem. Mezi vodou ředitelnými si dále můžeme vybírat buď vypalovací, nebo nevypalovací.

Vypalovací barvy vytvrdíte a zafixujete teplem v troubě, a to obvykle při teplotě 160 °C. Hodí se na obrázky i na užitné předměty, dózy, vázy, sklenice.

Barvy nevypalovací jsou určeny pouze k dekorativním účelům, tedy zejména na obrázky.

Ředidlové barvy se zase nehodí pro začátečníky ani pro děti. Ředidlo je cítit, není zdravé ho dýchat. Navíc je třeba štětce v ředidle čistit.

Důležitou pomůckou jsou kontury na sklo. Jimi namalujete obrys motivu a necháte zaschnout. Práce s konturou vyžaduje trochu cviku a zkušeností, aby linka byla nepřerušovaná a všude stejně silná. Do vytvořených políček pak nanášíte štětcem barvu.

Window colors aneb slupovací gely

Zcela jiná technika barvení skla, porcelánu nebo plastů se anglickým jménem označuje window colors a provádí se pomocí tzv. slupovacích gelů

Gely jsou ideální pro děti, ale vyhrají si s nimi i dospělí. Používají se k vytvoření obrázků, které se pak lepí na sklo, porcelán či plasty. Nejedná se o barvy v pravém slova smyslu.

Nanášejí se přímo z lahviček pomocí přiložených aplikátorů, tedy bez použití štětců. K práci s nimi jsou třeba průhledné kancelářské desky, tzv. euroobaly, tužka a papír pro vytvoření předlohy − motivu.

Barvy se dají míchat a stínovat přímo na skle. Ovšem pozor na nechtěné promíchání − barvy zasychají několik hodin. Po zaschnutí jsou průhledné a opravdu připomínají barevná sklíčka. V protisvětle vypadají zvlášť dobře.

Jak postupovat

  • Předlohu vložíte do fólie a konturovací barvou (černou, zlatou, stříbrnou nebo měděnou) vytvoříte obrysy. Necháte zavadnout a jednotlivá políčka vybarvíte gely.
  • Barvou nešetřete, protože při použití příliš malého množství gelu se obrázek trhá, nebo nejde z fólie sloupnout.
  • Barvičky můžete míchat přímo na fólii, dejte však pozor na bublinky, které se z vrstvy gelu špatně odstraňují.
  • Barvu můžete zdobit malými korálky či různými třpytkami, které do ni vkládáte.
  • Že je obrázek zaschlý, to poznáte podle toho, že barvy zprůhlední. Trvá to 12 až 24 hodin.
  • Namalujete-li obrázky na silnější fólii, můžete je vystřihnout, navléknout na nit a zavěsit do prostoru.