Pot-pourri, voňavá vzpomínka na letní zahradu
18. 12. 2017

Pot-pourri, voňavá vzpomínka na letní zahradu

I sušené byliny a květiny voní - potpourri je potěšením pro oči i nos. Mistři v přípravě suchých vonných směsí jsou odedávna Francouzi, odtud název tohoto příjemného doplňku všedních i svátečních dní.

Pro přípravu domácího potpourri sušené byliny, květy a rozmanité koření, jehličí i slupky citrusů. Z podzimního stříhání aromatických bylinek, pěstovaných na zahrádce nebo v nádobách, máme k dispozici voňavé větévky – část koření upotřebíme v kuchyni, zbytek lze využít k provonění dalších pokojů.  Svazečky bylinek můžeme zavěsit, postavit do vázy, uvít z nich věnečky. Drobnější kousky jednoduše nasypeme do misky.

Pot-pourri jako voňavá a záloveň půvabná dekorace

K čemu slouží kosatcový pudr?

Pokud směs pokapeme éterickým olejem čili čistou rostlinnou silicí, vůni můžeme zintenzivnit a prodloužit. Aroma silic je však velmi intenzivní – dávkujeme je po kapkách, aby jemnější vůni směsi nepřehlušily. Klasikou jsou rovněž fixátory vůně, mezi něž patří například oddenek kosatce florentského. Jeho vůně je sama o sobě velmi příjemná, sladce pudrová, a je hojně využívaná při výrobě parfémů. Práškem z kosatce se potpourri prosype – původní aroma jemně doplní, ale nepřebije. Především však prodlouží dobu, po kterou bude směs vůni uvolňovat.

čerstvý oddenek puškvorce

Podobně působí i kořen puškvorce či čechřice vonné, rostlin, které můžeme snadno pěstovat na zahrádce a v zahradním jezírku.

sušený oddenek puškvorce

Pro intenzivní požitek z vůně

Vůně se uvolňuje intenzivněji, pokud rostliny nasekáme nebo rozdrtíme na menší kousky. Část směsi proto můžeme rozmělnit a vložit ji na dno nádoby, navrch nasypat ozdobnější kousky, celé listy a květy.

pot-pourri z růží a rozmarýnu

Směs čas od času promícháme rukou, opatrně ji promneme, čímž uvolníme další dávku vůně, a vonět bude i naše ruka. Potpourri místnost provoní intenzivněji, pokud je umístíme do blízkosti topení nebo přímo na něj. Sice to může snížit vonnou trvanlivost směsi, ale účinek bude rychlý.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřimínusjedna = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS