Slaměné ozdoby stromečku sluší
1. 12. 2010

Slaměné ozdoby stromečku sluší

Obliba slámy při zdobení vánočních stromků roste. Slaměné ozdoby můžeme koupit v obchodech, třeba v prodejnách lidových řemesel v rozličných barvách a velikostech. Ale zvládnete je vyrobit i doma. Tady jsou návody na hvězdu, anděla a podkovu.

Hvězda

K výrobě slaměné hvězdy pro vánoční stromek potřebujeme:

 • očištěnou slámu bez listů a klasů (nejlépe pšeničnou nebo žitnou, lze ji koupit i v hobby marketech)
 • misku s teplou vodou
 • nůžky
 • niť nebo bavlnku v barvě podle svého vkusu
 1. 4 stébla vhodné délky aspoň 5 minut máčíme v misce s teplou vodou. Pak je složíme do hvězdice, kterou přidržujeme prsty jedné ruky.
 2. Do druhé ruky vezmeme nit a postupně ji omotáváme - kolem jednoho stébla nahoru, kolem dalšího dolů, opět nahoru, a to od nejspodnějšího k vrchnímu.
 3. Ideální je protáhnout nit stébly také v opačném pořadí. Poté nit zavážeme na dva uzly a uděláme očko na zavěšení. Konce slámek zastřihneme.

hvezda 

Anděl

K výrobě slaměného anděla pro vánoční stromek potřebujeme:

 • očištěnou slámu bez listů a klasů (nejlépe pšeničnou nebo žitnou, lze ji koupit i v hobby marketech)
 • misku s teplou vodou
 • nůžky
 • barevnou niť nebo bavlnku
 • jehlu 
 1. Stébla, která jsme předtím aspoň pět minut máčeli v teplé vodě, na jednom konci asi 1 cm od okraje svážeme nití a zajistíme dvojitým uzlem.
 2. Stébla jedno po druhém ohneme na opačnou stranu tak, aby vznikla hlavička, a to asi 1 až 1,5 cm velká − pod ohnutím stébla opět svážeme nití
 3. Křídla připravíme asi z 10 stébel, která uprostřed propíchneme jehlou, stiskneme k sobě a pevně svážeme nití. Pak jehlu odstraníme.
 4. Počet potřebných stébel záleží na velikosti andělíčka a na tom, jak bohatou „sukni“ má andělíček mít. Čím více stébel použijeme, tím bohatší sukni bude mít. My jsme použili 7 stébel.
 5. Stébla, která tvoří tělo anděla, rozdělíme zhruba na polovinu a vložíme mezi ně křídla. Pod nimi tělo pevně znovu převážeme, sukni rozvineme a nakonec ji spolu s křídly zastříhneme do požadovaného tvaru a délky.

slaměnný anděl

Podkova

K výrobě slaměné podkovy pro vánoční stromek potřebujeme:

 • očištěnou slámu bez listů a klasů (nejlépe pšeničnou nebo žitnou, lze ji koupit i v hobby marketech)
 • misku s teplou vodou
 • nůžky
 • barevnou niť nebo bavlnku
 • pletací jehlici
 • drátek
 1. Svážeme nití šest stébel a zajistíme je dvojitým uzlem. Mezi stébla vložíme asi 20 cm dlouhý drát o síle 1 mm (slouží pro tvarování výpletu). Stébla vyhneme směrem ven, vytvoříme hvězdici a jedno stéblo ohneme přes dvě následující stébla.
 2. i

  Nastavení stébla: Stéblo ustřihneme těsně u výpletu a vložíme do něj užší část nového stébla. A můžeme pokračovat v pletení.

  Následně ohýbáme vždy až to druhé ze stébel, přes něž jsme přeložili to předchozí. Postup opakujeme (přehýbáme vždy přes dvě následující stébla). Pokud pleteme ze 6 stébel, vznikne nám výplet o pěti stranách (pětiúhelník).
 3. Upleteme asi 3 řady a pak do středu výpletu zasuneme pletací jehlici. Ta nám podobně jako dosud drát poslouží k formování výpletu, tedy aby byl stále stejně široký. Stébla ohýbáme podél jehlice a pokračujeme v pletení.
 4. Když máme výplet dostatečně dlouhý, vyndáme pletací jehlici, drát uštípneme asi na 1 cm. Stéblo, kterým jsme naposledy pletli, zasuneme pod předchozí řadu, aby se nám výplet nerozplétal.
 5. Všechna stébla poté ohneme směrem nahoru a svážeme nití (stejně jako na začátku výpletu. Nakonec ohneme výplet do požadovaného tvaru − drát jej dobře fixuje.

Připravilo www.tvorenicko.com, foto Tvořeníčko, Tesco a H-Foto

Pro Receptář speciál.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: čtyřiplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

Jak se jmenuje ta sláma?

(VWPsQNus9.GkQNs6JyvjFo), 9. 12. 2014, 16:36

Dobrý den, jak se jmenuje ta sláma na výrobu ozdob a kde se dá sehnat???

RE: Jak se jmenuje ta sláma?

(Janina), 9. 12. 2014, 17:27

Vygooglit se dají pod názvem stébla slaměná přírodní a pak i koupit v e-shopech i prodejných výtvarných potřeb. Ale lepší je si vzpomenut v létě a nasušit si je, třeba z pšeničné slámy.

(Jarmilka), 24. 11. 2008, 14:14

A já jsem v létě koukala do zlatých polí jak puk a nevzala jsem si ani stéblo, škoda.

a

(Ugo), 24. 11. 2008, 14:01

Ze slamy vyrabime ozdoby uz od detstvi, je dobre ze se tyto tradice vraci a to dokonce pres internet.

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS