Příroda pomáhá léčit, a to nejen při popíjení čajů, užívání homeopatik anebo při konzumaci zdravé syrové zeleniny a ovoce, ale také prostřednictvím vůní. Květy, listy, plody, trávy, kořeny i stromy nám mohou nabídnout nepřeberné množství koncentrovaných kapalin, jichž využíváme v medicíně. Na 300 známých éterických olejů představuje různorodý a zároveň mimořádně účinný léčebný systém.

Různé úrovně působení éterických olejů

Éterické oleje působí nejen na buněčné nebo tělesné úrovni, širokou škálu účinků nabídnou i v úrovni intelektuální, citové anebo v oblastech estetického cítění člověka. Velmi úspěšné jsou i v oblasti léčby psů a koček. Nabízejí naprosto neinvazivní systém léčby, která je v souladu s lidským tělem po biochemické stránce. Éterické oleje můžeme velmi snadno aplikovat přes kůži ve formě masážních olejů nebo osmózou při vonných koupelích či prostým vdechováním.

Kde se éterické oleje nacházejí

Různé druhy rostlin ukládají silice (éterický olej) uvnitř svých rostlinných těl ve speciálních pryskyřičných nebo olejových buňkách či žlázkách. U některých druhů se nacházejí naopak v mezibuněčných prostorech. Získávání silic je náročné, často zdlouhavé a je k němu potřeba obrovské množství výchozí suroviny. U konkrétního druhu rostliny se uplatňuje specifický způsob získávání silic. Nejběžnější metodu získávání představuje parní destilace, následuje lisování, macerace, nebo extrakce pomocí rozpouštědel.

Není třeba se obávat předávkování, ale...

I když je možné éterické oleje užívat i vnitřně,

jejich výhodou jsou naopak jiné způsoby využití kupříkladu koupele, inhalace, vdechování, a tak je mohou využívat i osoby, které mají potíže se zažívacím ústrojím. Ve skutečnosti je vnitřní užívání nejméně účinné. Předávkování vdechováním není prakticky možné. Zatímco chemické léky běžně zůstávají v těle, éterické oleje nikoli. Tělo je vyloučí do několika hodin, a to buďto močí, stolicí, potem nebo vydechováním. U jednotlivých druhů olejů se způsob i doba vylučování liší. Jako příklad uveďme alespoň geránium, které vylučujeme v potu, jalovec a santal močí, česnek vydechováním. Pro zevní použití ve formě masáží, obkladů atp. se doporučuje před prvním použitím udělat takzvaný test alergie. U některých osob mohou vyvolat éterické oleje alergickou reakci i při vysokém zředění.

Získávání esenciálních olejů

Růžový olej se získává z růžových květů. Na 30 gramů je potřeba 60 tisíc růžových květů. Ze 100 kg levandule je možné získat pouhé 3 kg oleje. Gerániová esence se získává ze stonků a listů pelargonie vonné. Borovicový olej pochází z větviček a jehličí borovice lesní, zatímco skořicový olej z kůry skořicovníku, eukalyptový olej z listů, kmínový olej ze semen kmínu a zázvorový olej z oddenků.

Velmi známé a oblíbené esenciální oleje z citrusových plodů (mandarinkový, limetový, citronový a grapefruitový) a bergamotový olej se lisují z kůry těchto citrusových plodů. Ruční sběr dosud nerozvitých kvítků je podmínkou při získávání jasmínových květů určených na produkci silic, zatímco santalový strom se může pokácet až po třiceti letech růstu, aby mohl být destilován. Již to, že pro získání 1 kg jasmínového oleje je potřeba ručně sesbírat 8 milionů jasmínových kvítků svědčí o tom, že právě tento olej patří k nejdražším éterickým olejům na světě. Právě specifické podmínky pěstování i sběru jednotlivých rostlin určují cenu výsledného produktu na trhu.

Základní sada éterických olejů

K nejvšestranněji použitelným éterickým olejům patří citron, čajovník, eukalyptus, geránium, heřmánek římský, hřebíček, levandule, máta peprná, rozmarýn, tymián linalol.

Synergické směsi pro koupelové oleje při hubnutí

Základem diety při hubnutí je vždy cvičení a menší objem stravy. Ale hubnutí může být podpořeno i kvalitní masáží, používáním éterických olejů a koupelemi.

V koupelích se nejlépe uplatní synergická směs č. 1 ze 4 kapek levandule, 8 kapek grapefruitu, 5 kapek cypřiše, 4 kapek bazalky a 3 kapek jalovce, nebo synergická směs č. 2 ze 4 kapek lemongras, 4 kapek bazalky, 3 kapek fenyklu, 5 kapek bazalky linalol a 8 kapek petitgrain. Z každé ze směsí využijte vždy pro jednu koupel 6 kapek směsi.

Co může potkat každého z nás

  • Bodnutí hmyzem: postižené místo potírejte neředěným levandulovým olejem.
  • Chytla vás záda a máte bolestivý ústřel? Pak si připravte horký obklad na záda, na který naneste směs sestávající z 3 kapek rozmarýnu, 1 kapky hřebíčku a 1 kapky eucalyptu radiata naředěnou v jedné lžičce jedlého oleje. Obklad přikládejte na bederní páteř a ponechejte ho, dokud je teplý, pak jej vyměňte. Tento postup opakujte minimálně 3x denně.
  • Škytavka: problém vám pomůže odstranit éterický olej z heřmánku římského. Kápněte 1 jeho kapku do papírového sáčku a sáčkem si překryjte zároveň nos i ústa. Nadechujte se zhluboka pomalu nosem.
  • Pálení žáhy: hodit se vám bude směs ze 2 kapek eucalyptu radiata a 3 kapek máty peprné. Před tím, než začnete potírat horní část břicha, nařeďte vonnou směs jednou lžičkou jedlého oleje.
  • V chřipkovém období se bude hodit vonná směs ze 2 kapek levandule, 2 kapek tymiánu linalol a 5 kapek čajovníkového oleje. Máte-li pocit, že na vás takzvaně „něco leze“, doporučujeme teplou koupel s přídavkem výše uvedené éterické směsi.

Je škoda, že jsou éterické oleje stále málo využívány. Jejich potenciál je obrovský. Nenabízejí totiž jen léčbu, ale i úlevu a prevenci. Je tedy na nás, zda tuto formu léčebné pomoci budeme využívat více a v širších souvislostech.