Bylinky lze využít mnoha způsoby tak, aby zkrášlovaly naše příbytky, ale i terasy, okna anebo zahrady. Rádi bychom vás dnešním článkem inspirovali k jejich okrasnému využití.
Záhonové lemy
Bylinkové kouzlení může mít mnoho odlišných podob. Mnohé bylinky jsou schopné vytvářet zajímavé keříky, které mohou lemovat záhony. K tomuto účelu se osvědčila levandule a rozmarýn. Jakmile se dostatečně rozrostou, mohou z nich být formovány nízce střižené živé ploty. K lemování záhonů můžete využít třeba i pažitku, která je v době květu velmi atraktivní.
Aromatické druhy přilákají motýly
Kromě neokázalé krásy mají bylinky také schopnost díky své příjemné vůni a něžným barvám květů obohatit krásu zahrady díky přilákanému užitečnému hmyzu, motýlům, čmelákům i včelám. Tento hmyz s oblibou navštěvuje tyto medonosné rostliny. Z celé řady bylinek slouží jako medonosné rostliny šanta kočičí, šalvěj lékařská, saturejka zahradní, rozmarýn lékařský, mateřídouška obecná, meduňka lékařská, yzop lékařský, levandule lékařská, česnek medvědí a hluchavka bílá i nachová. Díky nim a motýlům přibude vaší zahradě další rozměr krásy.
Okrasná skalka
Okrasná skalka může být plná půvabných a zároveň užitečných bylinek. Vsaďte na půdopokryvnou mateřídoušku a tymián, přidejte nižší odrůdy šalvěje a levandule a nezapomeňte na svatolínu cypřišovou (Santolina chamaecyparissus). Jedná se o trvalku, která vytváří zajímavé kopce stříbřitých výrazně vykrajovaných lístků, nad nimiž od června do srpna rozkvétají žlutá kulovitá květenství. Tuto rostlinu lze využít jako sušenou květinu, nebo jako doplňkový materiál při aranžování kytic.
Uspořádání trvalých a jednoletých bylinek
Vlhkomilné bylinky k zahradnímu jezírku
Bylinek se nemusíte vzdávat ani v případě výsadby okolo vodních ploch. Příjemně ozvláštní například mělké bažiny. Voňavá stébla puškvorce obecného (Acorus calamus) jsou ideální právě pro výsadbu do oblasti mělké bažiny. Máta vodní a potočnice lékařská budou rovněž vděčné za umístění ve vlhké zóně. Potočnici lékařskou (Nasturtium officinale) možná budete znát pod starším názvem řeřicha potoční. Jako bylinku ji využíváme nakrájenou na chlebě s máslem nebo na salátech.
Bylinky do truhlíku
Velmi působivé bývají truhlíky osázené bylinkami. Máme-li je po ruce, například na okenním parapetu v kuchyni, nebo na balkoně, můžeme je používat kdykoli při vaření. Bylinkám se bude zvlášť dobře dařit v samozavlažovacím truhlíku. Bylinky sesazené pohromadě přitahují pozornost nejen svou vůní, ale i odlišnou strukturou a často i barvou listů. Důležité je vědět, že máta se nesnese s petrželí, a tak není možné pěstovat tyto rostliny v jedné nádobě. Než truhlík sesadíme, měli bychom si prohlédnout kořeny bylinek. Pokud jsou hnědé, znamená to, že rostliny buďto zaschly anebo uhnily. Bylinky ve správné kondici mají rovnoměrně narostlý bal a světlé konečky kořínků.