Užíváme-li pravidelně nějaké léky, vždy je na místě poradit se s lékařem, zda je vhodné jejich užívání kombinovat s bylinnými preparáty, čaji, extrakty anebo tinkturami.

Třezalka tečkovaná

K nežádoucím účinkům u třezalky tečkované (Hypericum perforatum) je fotosenzitivita, čili pokožka je citlivější k UV záření. Opalování je naprosto vyloučené a stačí pohyb na slunci a my se při něm snadno spálíme.

Při užívání třezalky delším než 3 měsíce se mohou projevit další problémy:

  • zvýšení hladiny cholesterolu
  • zhoršení šedého zákalu
  • poškození jater
  • nespavost

Dlouhodobé užívání třezalky může způsobit poruchy srdečního rytmu nejen kardiakům. Užívání třezalky se nedoporučuje ani u diabetiků nebo pacientů léčících se psychiatricky.

Pelyněk pravý

Na rozbolavělý žaludek a pro zlepšení trávení zabírá hořká bylina pelyněk pravý (Artemisia absinthium). Dokáže uvolnit žaludeční křeče, zvýší produkci žluči. Dlouhodobé užívání však může být škodlivé. Pelyněk, stejně jako šalvěj, obsahuje i látku thujon. Tato problematická látka může stát za neklidem, závratěmi, křečemi a dokonce i halucinacemi.

Šalvěj lékařská

Jak jsme již zmínili u pelyňku, thujon je problematickou látkou obsaženou i v šalvěji. Šalvěj nám obecně pomáhá při bolestech zubů, tehdy je ideální její kloktání. Napomáhá i při zklidnění rozbouřeného trávicího traktu. Při kloktání nebo běžné konzumaci dvou šálků šalvějového čaje denně je tato bylina bezpečná. Zcela jiná situace může nastat v případě, kdy šalvěj konzumujeme dlouhodobě a denně v podobě většího množství šalvějového čaje.

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) by se neměl kombinovat se sedativy. Saháme po něm v případě rozjitřené psychiky, avšak může způsobit přesně opačnou reakci, pakliže jej užíváme déle než měsíc. V případě předávkování a užívání delšího než 1 měsíc se může stát, že budeme pociťovat nevolnost, mohou se dostavit bolesti hlavy i zhoršení psychického stavu.

Bez černý

Bez černý (Sambucus nigra) známe všichni, ať už jeho léčebné účinky využíváme, nebo nikoli. Působí proti skleróze, posiluje naši imunitu a celkově urychluje proces uzdravení. Často si z květů vyrábíme sirupy anebo je využíváme na čaj. Stopky bychom však měli odstraňovat, a to stejné dělat i s listy, neboť obsahují kyanovodík. Požijeme-li je ve větším množství, můžeme trpět slabostí, křečemi, nevolností anebo zvracením. Mírně toxické jsou i syrové plody černého bezu. Jsou-li však tepelně zpracované, například v marmeládách nebo sirupech, jejich toxicita se tím odstraní a můžeme je bez obav konzumovat.

Kostival lékařský

Trpíte bolestmi svalů či kloubů? Pak jste již určitě objevili léčivé schopnosti kostivalu lékařského (Symphytum officinale). Neužívá se vnitřně, nýbrž zevně ve formě krémů, mastí a tinktur. Kořen kostivalu lékařského má hepatotoxické účinky, to znamená, že poškozuje játra. Dalšími účinky pyrrolizidinových alkaloidů obsažených v kostivalu jsou mutagenní, to znamená, že narušují DNA. Působí i jako karcinogeny. Při vnějším použití však bylina léčí a neubližuje.

Zázvor lékařský

Oddenek zázvoru lékařského (Zingiber officinale) využíváme běžně. Působí protiinfekčně, a tak si jej při prvních příznacích nachlazení nebo chřipky bez obav strouháme do čaje. Na pozoru by měli být ale pacienti s cukrovkou, kteří by rozhodně měli vědět, že zázvor může snižovat hodnotu krevního cukru. Ani konzumace většího množství zázvoru nemusí být bez rizika. Kromě pálení žáhy nám může způsobit podráždění žaludku, nebo dokonce zhoršení problémů se žaludečními vředy.

Podběl lékařský

Při potížích dýchacích cest nám přináší úlevu podběl lékařský (Tussilago farfara). Hojně jej využíváme při nachlazení a kašli, ovšem i jeho dlouhodobé užívání nám může přivodit zdravotní komplikace v podobě zvýšení krevního tlaku, poškození jater a dokonce zvýšit i riziko rakoviny.

Jinan dvoulaločný

Zvykli jste si pro podporu své paměti užívat čaj nebo extrakty z jinanu dvoulaločného (Ginkgo biloba)? Pak je třeba uvědomit o tom vašeho lékaře, pokud současně užíváte léky na ředění krve, nebo vás v nejbližší době čeká operace. Nadměrné dávky ginkgo biloby mohou způsobit snížení tvorby krevních zátek, a tím zvýšit riziko krvácení při poranění. Nadměrné dávky mohou navíc vyvolat bušení srdce, slabost a nevolnost, nebo bolesti hlavy, případně zácpu.

Z výše uvedených příkladů je patrné, že se vždy vyplatí konzultovat s lékařem či lékárníkem společné užívání léků a bylinných přípravků, aby nedošlo ke zbytečným komplikacím při léčbě zdravotního problému.