Na jihozápadě Jihoafrické republiky leží poměrně známé Kapské hory. Jejich součástí jsou Cedrové hory neboli Cederberg. K Atlantiku je to asi 100 kilometrů vzdušnou čarou. Tady, v provincii Západní Kapsko, má svůj domov i u nás stále populárnější „čaj“ rooibos. Afričtí domorodci jej považují za zázračný nápoj, kterým léčí řadu neduhů. Pijí ho tu všichni – včetně malých dětí. Sice je označován za červený čaj, ve skutečnosti ale o čaj nejde. Co je tedy rooibos zač?

Tajemství horského čaje

Čajovec kapský (latinsky Aspalathus linearis) spadá pod čeleď bobovitých. Ta má sice na 280 druhů, ale jen šest z nich můžete najít i jinde, než v Kapsku. Je to suchomilný keřík dorůstající do výšky dvou metrů. Zaujme vás hezkým žlutým květenstvím, které může nabrat nádech až do růžova či červena, a také tím, že namísto listů má jehlice. Afričtí domorodci by vám potvrdili, že se čajovec kapský vyskytuje jen v jediném místě Cedrových hor. Říkají mu tu ale jednoduše „horský čaj“. Rostlinku vysazují mezi únorem až březnem a prvně sklízejí kolem srpna. Jehlice připomínající lístky sbírají ručně do vaků, poté nadrtí. Čajovec pak čeká oxidace, při které získá načervenalou barvu. K mání je však i neoxidovaná forma, takzvaný zelený rooibos.

Rooibos s mlékem? U nás raději ne...

Pro rooibos se vžilo výstižné označení čaj-nečaj. V Africe ho dostanete ochucený mlékem a oslazený, pro středoevropské chuťové buňky kombinace červeného čaje s mlékem nebývá zrovna vděčná. Rooibos se obvykle připravuje stejně, jako černý čaj, někdo preferuje jeho krátké povaření pro výraznější vůni. Často se dočtete, že je rooibos přírodní zásobárnou vitaminu C. Vědecké rozbory dokazují, že obsah tohoto vitaminu není nadprůměrný, ba naopak. Velkou část také spálíte horkou vodou. Rooibos obsahuje kromě toho také vápník. V dnešní době tak vyhledávané antioxidanty najdete i v tomto nápoji.

Vědci boří legendy

Rooibos bývá vyzdvihován pro vysoký obsah tříslovin. I této legendě udělala věda zlou službu. Ukázalo se, že pravý čaj má obsah tříslovin vyšší. Zajímat by vás mohl obsah minerálů. Jeden šálek rooibosu pokryje 8% doporučené denní dávky mědi, 7% fluoru a 2% manganu. Železo, draslík a zinek najdete v nápoji ještě v menších dávkách. Co tedy kromě lahodné chuti a faktu, že neobsahuje thein (synonymum pro kofein) červený čaj umí? Navzdory nízkým obsahům vyhledávaných látek má široké spektrum léčebných schopností.

Prevence i pomoc na nejeden neduh

Příznivě působí na srdce i vysoký tlak, vhodný je jako spolubojovník proti chudokrevnosti, ale také klidní mysl, večer přináší vytoužený spánek a naopak, přes den dodá tělu energii. Bývá dokonce doporučován jako prevence nádorových onemocnění a civilizačních chorob. Tyto pozitivní účinky ale musí být vyváženy dlouhodobým pitím, za týden se výsledky nedostaví. Po rooibosu sahá v obchodech či čajovnách stále více maminek – a to i těch nastávajících. Protože černý i zelený čaj obsahují thein, nejsou ve větších dávkách vhodné pro pití v těhotenství, při kojení a už vůbec ne pro malé děti. Rooibos – i když notně ředěný – mohou už půlroční děti. Lžička přidaná do dvou decilitrů kojenecké vody mírní bolesti bříška. Bez ředění se čaj zavděčí během menstruačních bolestí, které u mnohých žen dokáže stáhnout na snesitelnou úroveň. Málokdo ví, že rooibos má antibakteriální účinky. Používá se proto i zevně. Například na opruzeniny u miminek.