Levandulové záhony máme spojeny spíše se Středomořím, mnoho z nás za touto nádherně vypadající, a především úžasně vonící květinou vyráží zejména do Francie. Jenže zažít levandulové pole v plném květu není tak snadné. Ale nemusíme cestovat daleko, levanduli se může docela dobře dařit na naší zahrádce. „Navíc její vůně není příjemná jen nám, ale také včelám, čmelákům a dalším návštěvníkům, kteří díky ní naši zahrádku oživí,“ říká v dalším díle iReceptářTV Vlastimil Šindelář, přední zahradní odborník a spolupracovník časopisu Receptář.

Nebojte se stříhání

Levandule nádherně voní a dokáže tak nádherně provonět také náš byt. Můžeme si ji dát do vázy čerstvou, ale velmi dobře se dá usušit. Stačí ji pověsit květem dolů na nějaké suché místo. Taková květina pak ve váze vydrží dlouho dobu. „Pokud je levandule v plném květu, nemusíme se bát ji ostříhat. Můžeme si ustříhnout pouze květy, které použijeme nejen ve váze, ale uplatní se například v prádelníku. Navíc se dá levandule také dobře tvarovat,“ poznamenává Vlastimil Šindelář. Právě teď máme poslední šanci, levandule pochází z teplejších krajin, a tak je potřeba radikálnější zásahy dělat především během léta.

Jak pěstovat levanduli v českých podmínkách

Zdroj: Youtube

„Pokud to v létě nestihneme, je lepší počkat spíše na jaro. Pak se není třeba obávat ani výraznější zmlazení celé rostliny,“ radí Vlastimil Šindelář a připomíná, že levandule vytvoří od spodu i tvrdé dřevo. „I na něm jsou ale výhonky, takže řez může být klidně radikální a rostlina i z dřevnatého stonku během léta krásně obrazí,“ přidává Vlastimil Šindelář.

Levandulová pohoda

Název levandule pochází z latinského lavare, proto tato rostlina nachází skvělé využití zejména jako přísada do koupele. Stačí v teplé vaně nechat vylouhovat několik hrstí květů. „Když se přes léto levandule rozroste, poskytne obrovské množství květů. Často je jich tolik, že je nezvládneme ani usušit. Ideálně je vytvořit si levandulový nálev,“ radí Vlastimil Šindelář.

Jeho příprava je přitom poměrně snadná, zalít levandulové květy vodou, nechat je přes noc odstát a následně přejít varen. Po scezení získáme voňavý nálev, který se skvěle hodí do koupele nebo třeba pro ovonění rukou. „Stejně tak si lze jednoduše zalít rozkvétající kvítky levandule horkou vodou a připravit si z nich uklidňující a voňavý čaj, který nás v horkých dnech úžasně ochladí,“ uzavírá Vlastimil Šindelář.