Jilm habrolistý/obecný (Ulmus carpinifolia/laevis)

Kůra jilmu má protizánětlivé a hojivé účinky nejen na trávicí trakt. Působí proti průjmu a podráždění, pomáhá při poruchách trávení. Dovede neutralizovat překyselený žaludek, přitom je její působení velmi jemné a obecně dobře snášené. Ve střevech dovede vstřebávat přebytečné plyny, bránit hnilobným procesům a optimalizovat trávení.

Při zevním použití působí dezinfekčně a hojivě i na kůži, v koupeli pomáhá při hemoroidech a ekzémech. Kloktadlo účinně dezinfikuje a hojí zápaly ústní dutiny a krku a ochraňuje sliznice.

Užívaná část

Od března do dubna můžete sbírat kůru z mladých větví. Měli byste k tomu však dostat souhlas vlastníka lesa. Krásný jilm si můžete vysadit i na zahradě, vyberte mu co nejvlhčí místo. Vyšlechtěny jsou dokonce i okrasné formy jilmu.

Kůru je nutné loupat pouze z mladých větviček, protože stará, popraskaná borka silnějších větví účinné látky téměř neobsahuje. Kůry vám stačí opravdu málo, a takové množství strom nijak nepocítí. Sušte ji co nejrychleji ve stínu, nevadí jí ani sušení na slunci.

Účinné látky

Kůra obsahuje až 3,5 % tříslovin, dále hořčiny a slizové látky, pryskyřice, kyselinu tannovou, ulmain, fytosterin a další látky. Jejich komplex zároveň stahuje, dezinfikuje i ochraňuje sliznice trávicích cest a mírní podráždění.

Podávání

Nálev připravte z vrchovaté polévkové lžíce drcené kůry na litr vody a popíjejte jej během dne. Užívat můžete též prášek ze sušené kůry, a to třikrát až čtyřikrát denně 2-5 gramů. Každou dávku je nutné důkladně zapít vodou.

Výskyt

Jilm rostě ve smíšených, vlhčích lesích od nížin po pahorkatiny, v Evropě i v Asii, je spíše teplomilný a vyžaduje dostatek světla. Jilm horský/drsný (Ulmus glabra/scrabra) má účinky velmi podobné.