obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jirnice modrá

Jirnice je vzácná a tak trochu tajemná bylina stinných lesů a rašelinišť. V kyselé půdě ji můžete pěstovat jako okrasnou zahradní a léčivou rostlinu zároveň. Dovede velmi účinně utišovat nervozitu, navodit kvalitní spánek. Působí hojivě i na trávicí i dýchací soustavu.

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jirnice modrá (Polemonium coeruleum)

Léčivé účinky této nepříliš známé a vzácné bylinky ještě nejsou ani zdaleka všechny prozkoumány. Má silně uklidňující účinky při nervozitě a nespavosti, tím však její schopnosti nekončí. Pomáhá hojit žaludeční vředy i vředy tlustého střeva, účinná je i při zánětu průdušek a plic.

Užívaná část

Účinné látky jsou koncentrovány v kořeni i v kvetoucí nati. Kořen je nutné sbírat  za časného jara, nať v době květu, od července do srpna.

Účinné látky

Kořen i kvetoucí nať obsahuje silici, velké množství saponinů, jež jsou ve vodě dobře rozpustné, hojivé slizové látky, třísloviny.

Podávání

Třikrát denně, vždy po jídle, se užívá odvar z vrchovaté čajové lžičky sekané natě či lžičky rozmělněného kořene na šálek vody. Nať i kořen přidávejte již do studené vody, kterou pomalu uveďte k varu a povařte pět minut. Poté ponechejte ještě patnáct minut vyluhovat. Vhodné jsou i kombinace s dalšími uklidňujícími bylinkami ve směsi – například s kořenem kozlíku,  natí meduňky či mučenky, chmelovými šišticemi, květem levandule.

Výskyt

Jirnice roste ve stinných lesích a na vlhkých místech, nejraději v rašelinných oblastech. Pro léčebné účely je pěstována. Pokud jí poskytnete částečně zastíněné, nebo alespoň dostatečně vlhké místo a humózní, kyselou půdu, bude se jí dařit i na vaší zahradě.

Akční letáky