39 Esencí
Cerato
Slíva
Poupě jírovce
Čekanka
Bílá lesní réva
Jabloň
Jilm
Hořec
Hlodáš
Vřes
Cesmína
Zimolez
Habr
Netýkavka
Modřín
Kejklířka
Hořčice
Dub
Oliva
Borovice
Červený kaštan
Devaterník
Voda z léčivých pramenů
Chmerek
Snědek
Jedlý kaštan
Sporýš
Vinná réva
Ořech
Žebratka
Bílý kaštan
Sveřep
Růže
Vrba
Krizová esence

Roku 1914 získal Edward Bach (1886–1936), rodák z anglického Moseley, lékařský titul coby bakteriolog. Tři roky se ubíral konvenční cestou svého oboru. Pak mu ale zemřela manželka na záškrt a on sám si vyslechl nepříjemný verdikt: Zdraví měl tak podlomené, že mu kolegové lékaři dávali maximálně pár měsíců života. Bach se rozhodl vzdorovat zubaté se vší vervou. Začal

výzkumem. Zjistil, že na jednu a tu samou nemoc reagují pacienti odlišně. Zkusil se tedy více zaměřit místo na nemoc na pacienta. Na jeho individualitu, život, prožitky. Obrátil se zády k běžné medicíně a začal prosazovat homeopatii. Zřejmě právě toto nadšení ho udrželo při životě mnohem déle, než mohl kdokoliv doufat. Svou práci prohlásil za hotovu roku 1936. Další narozeniny již neoslavil.

Bach po sobě zanechal léčivý systém esencí z květin. Milujete-li vůni rozkvetlé zahrady a pohled na květenství vám přináší sám o sobě radost, možná stojí za „za hřích“ věnovat Bachově práci více pozornosti. On sám věřil, že květiny, respektive esence z nich, mají léčivou moc. Své poznatky postavil na provázanosti fyzických neduhů a negativních emocí či kolapsech ve vnitřním životě. Esence mají v podstatě harmonizovat, uklidnit, a zahnat tak nemoc. Na první pohled jednoduchý, ale léta pilovaný Bachův systém má dnes po celém světě zástupy příznivců.

Bachova květová terapie stojí na divoce rostoucích stromech a rostlinách. Jejich květy se nechají louhovat čtyři hodiny na slunci ve vodě, poté se konzervují brandy. Poměr je skutečně homeopatický: 1 ku 240. Jedna dávka přitom pro konečného uživatele čítá

zpravidla jen dvě kapky. Esence mají harmonizovat naše negativní emoce, jako závist, strach, hněv, ale i pomoci například od vyčerpanosti. Účelem je zklidnění a vyrovnanost, a díky tomu i tělo, které se lépe vyrovná s nákazami. Kromě 38 esencí existuje i 39., takzvaná Krizová esence (Rescue remedy) složená z pěti Bachových květových esencí. Například pro enormní starostlivost je vhodný červený kaštan, paniku zase zažene devaterník penízkovitý.

Veřejnost se obvykle dělá na dva nesmiřitelné tábory. Pro jedny je stejně, jako homeopatika (pod kterou Bachova terapie v podstatě spadá), naprostým nesmyslem, druzí zase argumentují zástupy lidí, kterým měla léčba esencemi z květin pomoci. A jaký je váš názor?