Přídatné látky, tedy ty, které ve složení výrobku často najdeme coby E s nějakým číslem, jsou postrachem dnešní doby. Škodlivá éčka řeší maminky, ti, co se snaží zdravě žít a také lidé s různými alergiemi. A je to dobře. Vždyť třeba řada krásně vypadajících pochutin a pitíček, které se barevnou etiketou snaží nalákat dětské spotřebitele, obsahuje éčka prokazatelně zvyšující pravděpodobnost dětské hyperaktivity, byť jen u zlomku konzumentů. Řeč je o tartrazinu (E 102), chinolinové žluti (E 104), žluti Sunset Yellow (E 110), červenému barvivu azorubin (E 122), košenilové červeni A (E 124) a červeni Allura (E 129). Řada dalších látek může vyvolávat u citlivých jedinců alergické reakce, či se spekuluje o jejich možném rakovinotvorném dopadu při zvýšené mnohaleté konzumaci. Mnoho lidí možná překvapí, že existují i éčka se zcela opačným účinkem. Tedy ta zdraví prospěšná.

Jak funguje šlehačka ve spreji?

Seznam potravinářských éček, se kterými se v Česku můžete setkat, není enormně dlouhý. Začíná na číslici 100 a končí na 1520, ale v rámci potravinářského průmyslu a povolených látek jde o seznam prořídlý. Pokud se v něm chcete dobře zorientovat, pomůže vám následující tahák. Éčka od 100 do 199 představují barviva. Po nich, až do čísla 299, přicházejí konzervanty. Do numera 399 jde o regulátory kyselosti (nejslavnější je asi E 330, kyselina citronová) a antioxidanty. Další stovka patří stabilizátorům, emulgátorům a zahušťovadlům. Od E500 do E599 jsou protispékavé látky a plnidla, o stovku výše zvýrazňovače chutí a vůní. E900 až E999 zastupuje lešticí látky, sladidla, balicí plyny a propelanty, tedy hnací plyny – třeba oxid dusný (E942) ve šlehačce ve spreji. Zbývající kategorie patří všemu, pro co nenašlo místo v těch předchozích.

Kurkumin ocení hlavně ženy

Pokud ženy trpí poporodními bolestmi břicha, či je trápí příliš dlouhá menstruace, někdy pomůže odvar z oddenků kurkumy. Krom toho, kurkuma pomáhá při rozhánění kolik, léčí játra, ledviny i žlučník. Mnoha lidem pomáhá také zevně na kožní problémy – jmenovitě vředy, lišeje a různé špatně se hojící oděrky. A jak tohohle pomocníka poznáte ve složení sepsaném na obalu? Kurkumin, tedy extrakt z kurkumy, se používá v potravinářství jako barvivo pod označením E 100.

Nevyhýbejte se kyselině nikotinové

O tom, že vitamin B2 neboli riboflavin je tělu prospěšná látka, se asi dvakrát rozepisovat nemusíme. Vždyť se prodává zvlášť v lékárnách. Riboflavin potřebujeme pro zdravé oči, kůži, srdce i další orgány. Je nutný ke správnému metabolismu. Jeho nedostatek poznáte obvykle zánětem v koutku rtů. Riboflavin nese kód E 101. Mezi „éčky“ nenajdeme jen „béčko“. Vitamin A má označení E 160 a vitamin C a jeho deriváty E 300 až E 304 a vitamin E má éčkové číslo 306. Překvapením může být E 375, který v seznamech najdeme často jako kyselinu nikotinovou. Zatímco chemik se pousměje, laik bažící po zdravém životním stylu výrobek raději nekoupí. Kyselina nikotinová je však zdraví prospěšná, její jiný název je také niacin, což je zkratka anglického NIcotinic ACid vitamIN. A vitaminem skutečně je, konkrétně B3, který má důležitou roli v energetickém metabolismu buňky.

Zázračný lecitin

Výčet pozitivních účinků další látky, lecitinu, by vydal na samostatný článek. Připomeňme proto alespoň, že léčí játra, čistí cévy a snižuje krevní tlak, podporuje látkovou výměnu a celkově zlepšuje zdravotní stav starých lidí, zabraňuje tvorbě žlučových kamenů a dopomáhá bystrému myšlení a správnému vývoji svalové hmoty. A jako emulgátor má označení E 322.

Pozapomenutý Flemingův úspěch

Pozornosti by neměly utéct ani další látky. Třeba E 440, tedy pektin a E 441, což je obyčejná želatina. Pektin v přírodě najdete hlavně v jablkách, jde o jednu z ovocných složek, které jej činí tak pro nás prospěšným. A želatina? Ta je skvělá na klouby. Zmínit lze i látky ve skupině E 160, jde o karoteny. A perličkou nakonec může být laikovi neznámá látka jménem lysozym (E 1105). Není náhodou, že ji prvně popsal objevitel penicilinu Alexander Fleming (1881-1955). Lysozym totiž dokáže narušit bakteriální stěnu, a má tak antibiotické účinky.