Topol černý (Populus nigra)

Mladé pupeny i kůra topolu účinně tiší revmatické bolesti kloubů, pomáhají při horečce a uplatnily se dokonce i při lymské borelióze. Močopudné účinky topolu a podpora vylučování kyseliny močové z těla se využívají při léčbě zánětu močových cest. Působí dezinfekčně i hojivě. Je prospěšný i při zánětu prostaty. Zevně pomáhá hojit špatně se hojící rány, popáleniny, hemoroidy.

Užívaná část

Pupeny lze sbírat nejlépe z poražených stromů (na jaře se často konají probírky topolových alejí). Je důležité sklízet je časně zjara, ještě před rozvinutím, a zrovna tak kůru, ve které je touto dobou nejvíce životadárné mízy. Pupeny se uplatňují především čerstvé, kůru lze usušit do zásoby. Je ztřeba ji vysušit důkladně, ale ve stínu, nebo ještě lépe uměle při teplotě do 42 °C.

Účinné látky

Topol obsahuje fenolový glykosidní salicin a populin, silice obsahující humulon a cearyophyllen, flavonové glykosidy, chrysin, pryskyřice, třísloviny, manit, barviva, vosky.

Podávání

Nálev se připravuje z poloviny, nejvýše celé čajové lžičky rozmačkaných pupenů na šálek vody. Pozor na předávkování, které může vyvolat nevolnost a zvracení. Odvar pomáhající při revmatismu připravíte z 30 g čerstvých pupenů, vložených do litru studené vody a povařených tři minuty. Odvar nechejte ještě chvíli vyluhovat a popíjejte čtyři šálky v průběhu dne. Na bronchitidu je výborným lékem topolové víno – 70 g pupenů se maceruje týden v lahvi bílého vína.

Výskyt

Topolu se daří na vlhkých, nejlépe pravidelně zaplavovaných půdách. S jeho pomocí se i odvodňovaly bažiny, neboť vysává ohromné množství vody. Příbuzný topol bílý (Populus alba) a topol osiku (Populus tremula) můžete využívat obdobně – jejich kůra má ovšem nejvíce účinných látek až na podzim.