obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Levandulové dekorace voní, zdobí i chutnají

Málokterá rostlina je tak známá a hlavně oblíbená, jako levandule. Tato půvabná voňavá bylina doprovází lidstvo od nepaměti. Dokládají to mnohé písemné zprávy včetně Bible. Navíc je opředena řadou magických schopností. Její léčebné schopnosti jsou doložené i vědecky. My se však tentokrát budeme věnovat jejím dekorativním schopnostem a okrasné hodnotě.

Levandulový věnec musíte splétat z čerstvě ustřižené rostliny. Levandulový věnec musíte splétat z čerstvě ustřižené rostliny. Zdroj: Shutterstock.com / Anna-Mari West Latinský název Lavandula má svůj původ ve slově „lavare“, což znamená umýt. To je připomínkou, že levandule je součástí mnoha kosmetických přípravků sloužících k mytí a očistě těla. Její vonné silice obsažené v olejích používáme v mýdlech, parfémech, vlasových vodách, šamponech ale i v aromaterapii. Další využití nachází levandule v potravinářství a v dekorační tvorbě.

Aromateparie s levandulovými svíčkami

Léčivé schopnosti levandule prokázaly její pozitivní působení na člověka při nespavosti. A právě tato schopnost je u levandule využívána v aromaterapii. Levandule je součástí velkého množství aromatických svíček, aroma olejů a vonných tyčinek, které nejen, že náš příbytek provoní, ale také zkrášlí.  

Vonné sáčky a paličky do šatní skříně

Repelentní působení levandule se odedávna využívá při naplňování vonných sáčků, které si ukládáme do šatních skříní mezi prádlo. Díky levanduli tak máme jistotu, že se v našem prádelníku neusadí moli. Podobně mohou sloužit i upletené levandulové paličky, které se splétají z čerstvě nastříhaných levandulových květů na dlouhých stopkách. Na jejich výrobu kromě levandule potřebujete jen úzkou barevnou stužku a šikovné ruce.   

Levandulové paličky si snadno upletete sami z čerstvě nařezané levandule. Levandulové paličky si snadno upletete sami z čerstvě nařezané levandule. Zdroj: Shutterstock.com / Trong Nguyen

Levandule jako součást různých směsí  

Levandule usušená pro potpopurri vonnou směs. Levandule usušená pro potpopurri vonnou směs. Zdroj: Shutterstock.com / igra.design Levandule je součástí sušené kořenící směsi známé jako Provensálské byliny. Levanduli obsahuje také Svatojánská a Maďarská voda. Za velkou lahůdku je považována levandulová zmrzlina anebo levandulový med. I v dalších potravinách jako jsou například žvýkačky, čokoláda, pudinky nebo bonbóny nalezneme levanduli jako jednu z používaných surovin. Doma si pomocí květů levandule můžeme přizdobit limonádu, ovocný salát anebo si je zmrazit v kostkách ledu a ty pak přidávat do letních osvěžujících nápojů. Levandule díky své jedinečné vůni nechybí často ani ve vonných potpourri směsích. 

Levandule ve lněných sáčcích vložte mezi prádlo do šatní skříně. Levandule ve lněných sáčcích vložte mezi prádlo do šatní skříně. Zdroj: Shutterstock.com / Jelena Yukka

Levandule se dá i kandovat

Potřebujete k tomu jen čerstvé květy levandule, bílek a cukr. Květy se namočí v rozšlehaném bílku, pak obalí v moučkovém (nebo pískovém) cukru a nechají usušit. Ideální je sušení na nízký stupeň v sušičce na potraviny. Velmi dekoračně působí kandovaná levandule na slavnostních dortech anebo zákuscích.

Dekorativní předměty s motivem levandule

Dekorace s motivy levandule v Provence stylu. Dekorace s motivy levandule v Provence stylu. Zdroj: Shutterstock.com / Oksana Shufrych Zvláště ve stylu Provence vzniká mnoho dekorací s motivem kvetoucí levandule. Nejčastěji se s levandulí setkáváme na interiérových doplňcích. Ale žádnou výjimku netvoří ani nábytkové kusy a kousky, na nichž je levandule různě zobrazena. Působivá je také decoupage – ubrousková technika využívající motiv levandulí například na různých zásobnících v koupelně, na košících, konvičkách, zásuvkách nebo i na textilním kuchyňském prostírání. Levandulová není jen vůně, ale i barva, jemný fialovo růžový odstín, který podtrhne krásu vyladěného interiéru například v Provence stylu. Keramika, textil a další dekorační předměty s levandulí v nás vzbuzují představu levandulových polí v této okouzlující oblasti na jihovýchodě Francie. 

Rod Lavandula obsahuje něco mezi 20–30 druhy rostlin a stovky jejich kultivarů, ovšem v našich klimatických podmínkách je nejodolnější levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) vytvářející 40–80 cm vysoké keříky.

Levandulové pole před sklizní Levandulová pole v Provence v jihovýchodní Francii. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky