Latinský název Lavandula má svůj původ ve slově „lavare“, což znamená umýt. To je připomínkou, že levandule je součástí mnoha kosmetických přípravků sloužících k mytí a očistě těla. Její vonné silice obsažené v olejích používáme v mýdlech, parfémech, vlasových vodách, šamponech ale i v aromaterapii. Další využití nachází levandule v potravinářství a v dekorační tvorbě.

Aromateparie s levandulovými svíčkami

Léčivé schopnosti levandule prokázaly její pozitivní působení na člověka při nespavosti. A právě tato schopnost je u levandule využívána v aromaterapii. Levandule je součástí velkého množství aromatických svíček, aroma olejů a vonných tyčinek, které nejen, že náš příbytek provoní, ale také zkrášlí.

Vonné sáčky a paličky do šatní skříně

Repelentní působení levandule se odedávna využívá při naplňování vonných sáčků, které si ukládáme do šatních skříní mezi prádlo. Díky levanduli tak máme jistotu, že se v našem prádelníku neusadí moli. Podobně mohou sloužit i upletené levandulové paličky, které se splétají z čerstvě nastříhaných levandulových květů na dlouhých stopkách. Na jejich výrobu kromě levandule potřebujete jen úzkou barevnou stužku a šikovné ruce.

Levandule jako součást různých směsí

Levandule je součástí sušené kořenící směsi známé jako Provensálské byliny. Levanduli obsahuje také Svatojánská a Maďarská voda. Za velkou lahůdku je považována levandulová zmrzlina anebo levandulový med. I v dalších potravinách jako jsou například žvýkačky, čokoláda, pudinky nebo bonbóny nalezneme levanduli jako jednu z používaných surovin. Doma si pomocí květů levandule můžeme přizdobit limonádu, ovocný salát anebo si je zmrazit v kostkách ledu a ty pak přidávat do letních osvěžujících nápojů. Levandule díky své jedinečné vůni nechybí často ani ve vonných potpourri směsích.

Levandule se dá i kandovat

Potřebujete k tomu jen čerstvé květy levandule, bílek a cukr. Květy se namočí v rozšlehaném bílku, pak obalí v moučkovém (nebo pískovém) cukru a nechají usušit. Ideální je sušení na nízký stupeň v sušičce na potraviny. Velmi dekoračně působí kandovaná levandule na slavnostních dortech anebo zákuscích.

Dekorativní předměty s motivem levandule

Zvláště ve stylu Provence vzniká mnoho dekorací s motivem kvetoucí levandule. Nejčastěji se s levandulí setkáváme na interiérových doplňcích. Ale žádnou výjimku netvoří ani nábytkové kusy a kousky, na nichž je levandule různě zobrazena. Působivá je také decoupage – ubrousková technika využívající motiv levandulí například na různých zásobnících v koupelně, na košících, konvičkách, zásuvkách nebo i na textilním kuchyňském prostírání. Levandulová není jen vůně, ale i barva, jemný fialovo růžový odstín, který podtrhne krásu vyladěného interiéru například v Provence stylu. Keramika, textil a další dekorační předměty s levandulí v nás vzbuzují představu levandulových polí v této okouzlující oblasti na jihovýchodě Francie.

Rod Lavandula obsahuje něco mezi 20–30 druhy rostlin a stovky jejich kultivarů, ovšem v našich klimatických podmínkách je nejodolnější levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) vytvářející 40–80 cm vysoké keříky.