Dlouhodobé kvetení začínající v květnu a ustávající až na konci října je pouze jednou z předností této půvabné květiny. Ve své domovině, v tropické oblasti Jižní Ameriky a v Africe jsou rostliny vysazovány do živých plotů. Dorůstají zde až do dvou metrů. Jejich barvu měnící květenství však nejvíce upoutá na rostlinách pěstovaných ve formě stromků. Nejen květy, ale i listy lantany velice příjemně voní. Po rozemnutí v prstech ucítíte příjemnou citrusovou vůni.
Změna barevnosti v průběhu vývoje
Jediný zápor? Jedovatost
Využití lantany v lidovém léčitelství
Díky obsahu celé řady biologicky aktivních látek se staly libory rostlinami velmi využívanými v lidovém léčitelství. Obklady jsou užitečné při léčbě špatně se hojících ran nebo ran zanícených. Z listů, květů i kořenů se připravují čaje, extrakty a odvary, které blahodárně působí při onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Dokážou bojovat i s horečkou, revmatismem, různými dermatitidami, ekzémy a dokonce i s malárií a tuberkulózou.
Uplatnění v komerčním lékařství
Komerční lékařství využívá léčivé látky obsažené v lantany k léčbě vředů, dermatóz, různých kožních onemocnění.
I veterinární léčba je nezanedbatelná
Nejrůznější kožní onemocnění se pomocí extraktů z lantany využitých v různých mastech doporučuje nejen pro léčbu osob, ale i zvířat, například psů, krav, koní a ovcí. Extrakt z listů nebo kořenů lantany je vysoce účinný při léčbě dermatóz a ran. Mast obsahující etanolový extrakt skvěle funguje při léčbě dermatofibróz, které jsou již 2 týdny po první aplikaci účinné stejně jako antibiotika.
Esenciální oleje z lantany obsahují biologicky aktivní látky
Látky získané z listů a obsažené v oleji jsou pro hmyz, houby a bakterie vysoce toxické. Lantany kromě olej obsahují i vzácné lanthaniny a lantadeny a další látky působící antibakteriálně, fungicidně a insekticidně. Proto je vědci dále zkoumají a snaží se z nich vyvíjet extrakty s inhibičním účinkem na růst bakterií a hub. Právě takové látky jsou velmi žádané v ekologické zemědělství. Již nyní jsou extrakty využívány domorodým obyvatelstvem Jižní Ameriky a Afriky k ochraně potravinových zásob, neboť působí jako odpuzovače škodlivého hmyzu a je možné z nich vytvořit postřiky k prevenci proti napadení škůdci a chorobami.
Je tedy zřejmé, že lantana neboli libora je v mnoha směrech rostlinou budoucnosti.