obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Libora měňavá aneb lantana: kráska i léčivka

Dlouhotrvající kvetení a hustá květenství, která mění svou barvu v průběhu vývoje, to jsou charakteristické okrasné prvky libory měňavé. Ale tato rostlina zdaleka není jen kráskou, na které obdivujeme jen její vzhled. Jedná se rovněž o rostlinu léčivou, a to v mnoha směrech. Její extrakty využívají lidé, zvířata i rostliny ke svému prospěchu.

Dlouhodobé kvetení začínající v květnu a ustávající až na konci října je pouze jednou z předností této půvabné květiny. Ve své domovině, v tropické oblasti Jižní Ameriky a v Africe jsou rostliny vysazovány do živých plotů. Dorůstají zde až do dvou metrů. Jejich barvu měnící květenství však nejvíce upoutá na rostlinách pěstovaných ve formě stromků. Nejen květy, ale i listy lantany velice příjemně voní. Po rozemnutí v prstech ucítíte příjemnou citrusovou vůni.  

Libora měňavá mění své barvy v průběhu vývoje květů. Libora měňavá mění své barvy v průběhu vývoje květů. Autor: Shutterstock.com / george photo cm

Změna barevnosti v průběhu vývoje

Libora měňavá vypadá hezky i v nádobě na terase. Libora měňavá vypadá hezky i v nádobě na terase. Autor: Shutterstock.com / Nuk2013

Nejznámější druh libora měňavá (Lantana camara), libora klenutá či americká z čeledi sporýšovitých je původním druhem, který pomohl na svět mnoha dalším křížencům. Bohatá barevnost květů vyvíjejících se od žluté přes oranžovou, růžovou, červenou až po fialovou jsou poutačem také pro motýly. Přidá-li se pěstitelská nenáročnost lantany, příjemné vůně a navíc i schopnost využití rostlin v lidovém léčitelství, není proč pochybovat o tom, zda si lantanu také pořídit.

Jediný zápor? Jedovatost

Lantanu lze i v našich podmínkách přezimovat a pěstovat ji jako stromek. Lantanu lze i v našich podmínkách přezimovat a pěstovat ji jako stromek. Autor: Shutterstock.com / Manfred Ruckszio

Lantanám maximálně vyhovuje slunečné stanoviště. Pravidelné odstraňování odkvetlých květů prodlouží jejich dobu kvetení. Snad jedinou nevýhodou, kterou lantany mají, je to, že všechny části rostlin jsou jedovaté. U citlivých osob tak může při delší manipulaci s rostlinami dojít k alergické reakci. Při dobré péči lze rostliny i v našich podmínkách v bezmrazém prostředí přezimovat. Lantanu si můžeme také snadno namnožit pomocí bylinných řízků. Rostliny můžeme pěstovat jak na záhonech, tak v truhlících, závěsných nádobách nebo jako vysokokmen. V tom případě jejich korunu zastřihujeme dokulata.

Využití lantany v lidovém léčitelství

Díky obsahu celé řady biologicky aktivních látek se staly libory rostlinami velmi využívanými v lidovém léčitelství.  Obklady jsou užitečné při léčbě špatně se hojících ran nebo ran zanícených. Z listů, květů i kořenů se připravují čaje, extrakty a odvary, které blahodárně působí při onemocnění horních i dolních cest dýchacích. Dokážou bojovat i s horečkou, revmatismem, různými dermatitidami, ekzémy a dokonce i s malárií a tuberkulózou.

Bílokvětá libora neboli lantana. Bílokvětá libora neboli lantana. Autor: Shutterstock.com / Tansupa

Uplatnění v komerčním lékařství

Komerční lékařství využívá léčivé látky obsažené v lantany k léčbě vředů, dermatóz, různých kožních onemocnění.

I veterinární léčba je nezanedbatelná

Nejrůznější kožní onemocnění se pomocí extraktů z lantany využitých v různých mastech doporučuje nejen pro léčbu osob, ale i zvířat, například psů, krav, koní a ovcí. Extrakt z listů nebo kořenů lantany je vysoce účinný při léčbě dermatóz a ran.  Mast obsahující etanolový extrakt skvěle funguje při léčbě dermatofibróz, které jsou již 2 týdny po první aplikaci účinné stejně jako antibiotika. 

Proměnlivost květů je pouze jedním z plusů těchto rostlin. Proměnlivost květů je pouze jedním z plusů těchto rostlin. Autor: Shutterstock.com / Toukung design

  

Esenciální oleje z lantany obsahují biologicky aktivní látky

Látky získané z listů a obsažené v oleji jsou pro hmyz, houby a bakterie vysoce toxické.  Lantany kromě olej obsahují i vzácné lanthaniny a lantadeny a další látky působící antibakteriálně, fungicidně a insekticidně.  Proto je vědci dále zkoumají a snaží se z nich vyvíjet extrakty s inhibičním účinkem na růst bakterií a hub. Právě takové látky jsou velmi žádané v ekologické zemědělství. Již nyní jsou extrakty využívány domorodým obyvatelstvem Jižní Ameriky a Afriky k ochraně potravinových zásob, neboť působí jako odpuzovače škodlivého hmyzu a je možné z nich vytvořit postřiky k prevenci proti napadení škůdci a chorobami.  

Lantana svou vůní láká motýly. Lantana svou vůní láká motýly. Autor: Shutterstock.com / YANGCHAO

Je tedy zřejmé, že lantana neboli libora je v mnoha směrech rostlinou budoucnosti.

Akční letáky