obrázek z archivu ireceptar.cz

Máta: svěží vůně na zahradě, v květináči i receptech

Chuť a vůně máty ochlazuje jako svěží vánek. Pěstuje se mnoho druhů, kříženců a kultivarů, díky čemuž je vzhled, vůně i chuť mát velmi rozmanitá. Porostou na zahradě i v nádobách. Máta je také cennou léčivou rostlinou, upravující nejen trávení.

Výraznou peprmintovou vůni má máta peprná (Mentha x piperita), a máta vodní (M. aquatica). Varieta máty vodní Bergamot má ve vůni i stopy stejnojmenného koření. Klasickou, vyváženou mátovou vůni má také máta klasnatá (M. spicata) a její varieta se zvlněnými listy, máta kadeřavá (M. spicata var. Crispa). Máta ušlechtilá (Menta x gentilis) má výrazná, fialová květenství. Odrůda Ginger má vůni dobarvenou zázvorovým nádechem. Nasládlá, obohacená jablečným nádechem, je vůně máty vonné (M. suaveolens). Poléhavá máta polej (Menta pulegium) má ostrou vůni i chuť. Jednou z nejintenzivnějších a nejušlechtilejších mátových vůní je obdařena máta korsická (Mentha requienii).

Velmi ozdobné jsou pestrolisté kultivary s bíle či rémově panašovanými okraji lístků. Dekorativní vzhled na jejich chuťových vlastnostech a vůni nic nemění.

máta klasnatámáta klasnatáAutor: Archiv ireceptar.cz

Pěstování

 • Všechny máty jsou vlhkomilné, vyžadují dostatek vláhy. Svědčí jim stinné či polostinné stanoviště, ale při dostatečné závlaze snesnou i slunce.
 • Pozor na to, že máty rostou v dobrých podmínkách velmi bujně a rychle se rozrůstají do šířky. Často je třeba omezit je zábranou zapuštěnou do půdy.
 • Dobře se pěstují i v nádobách, které by však měly být pokud možno větší, aby substrát v nich příliš rychle nevysychal a nepřehříval se.
 • Vyhovuje jim běžná zahradnická zemina, která může být obohacená rašelinou a vylehčená troškou písku.  

Máta polej a máta korsická jsou skvělé půdopokryvné rostliny, kterým se daří na vlhkých místech.

máta korsickámáta korsickáAutor: Archiv ireceptar.cz

Máta v kuchyni

S mátou lze v kuchyni přímo kouzlit, ale je třeba počítat s tím, že její chuť je velmi výrazná. Pokud se používá společně s ostatními bylinkami, musí jí být pouze malé množství, aby je nepřehlušila.

 • Je výborná do jogurtových zálivek na salát.
 • Můžete ji přidat i do tvarohových pomazánek a k novým brambůrkům na loupačku.
 • Je efektním doplňkem k různým koktejlům (tvoří i základ proslulého mochita, kde se kombinuje s třtinovým rumem a cukrem, limetkou a ledem).
 • Ozdobí a zajímavě ochutí ovocné saláty a dezerty. Nečekaně lahodně doplňuje i dezerty čokoládové.
 • V arabské kuchyni se používá do masitých pokrmů, hodí se například k jehněčímu.

máta jako častá ozdoba zákuskůmáta jako častá ozdoba zákuskůAutor: Archiv ireceptar.cz

 

Okurkový salát s jogurtem a mátou

 1. Dvě salátové okurky nastrouháme na hrubém struhadle.
 2. V hrnečku jogurtu nebo hustého kefíru rozmícháme 2 stroužky česneku utřené se solí, 2 vrchovaté lžíce čerstvých posekaných mátových lístků, špetku mletého bílého pepře a fenyklu, 2 lžíce olivového oleje a lžíci vinného octa.
 3. Smícháme okurky se zálivkou, podle chuti dosolíme nebo dopepříme.
 4. Podáváme chlazené, ozdobené mátovými lístky, případně kostičkami cukrového melounu.

Akční letáky