obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Originální jmenovky pro bylinky a domácí výsevy

Speciální obchody a zahradní centra pochopitelně nabídnou pěstitelům určitý sortiment jmenovek, popisovačů či zápichů, které spolehlivě poslouží k rozlišení různých druhů jarních výsevů a pěstovaných bylinek. Ovšem skvělou alternativou k těmto zakoupeným a nepříliš originálně zpracovaným jmenovkám jsou vždy ty, které si vyrobíme sami. K dispozici máme celou řadu materiálů a také způsobů, jak tento nápad realizovat.

Každý, kdo rád tvoří, má v předjaří možnost realizovat své nápady při tvorbě rozlišovačů a jmenovek určených k bezpečnému určení konkrétních vysetých, či již pěstovaných druhů rostlinek.  Ač jsou rostlinky ještě velmi malé, o to více naší pozornosti si zaslouží. Právě v raném stádiu růstu jsou výsevy často podobný jeden druhému jako vejce vejci, proto je důležité je umět správně určit, abychom jim mohli dopřát správné podmínky k jejich růstu.

Jmenovky z tabulového papíru Jmenovky z tabulového papíru Zdroj: Shutterstock.com / Oksana_Schmidt

Samolepky z tabulového papíru

Vyrobte si samolepky z tabulového papíru. Vyrobte si samolepky z tabulového papíru. Zdroj: Shutterstock.com / natalia bulatova

Tabulový papír zakoupíme buďto ve formě samolepicí tapety, kterou rozstříháme na několik malých částí, a ty pak nalepíme na květináče, nebo na dřevěné zápichy a popíšeme podle druhu vysetých rostlin pomocí křídových popisovačů (markerů). Tabulový papír zakoupíte buďto v několika velkých arších anebo jako listy papíru o velikosti formátu A4. Existuje také ve formě adhezivního papíru, který je vhodný na všechny hladké povrchy.

Chcete být originální? Sáhněte po keramice

Keramická jmenovka je vždy originál. Keramická jmenovka je vždy originál. Zdroj: Shutterstock.,com / LuMaXx

Milovníci keramiky mají široké pole působnosti v tom, jakým způsobem ztvárnit rozlišovače pro právě vyseté květiny nebo zeleninovou sadbu. Možností je mnoho a vyplatí se v tomto směru popustit uzdu fantazii. Pomocí raznic s písmenky pak jednoduše vytvoříte v keramice název jednotlivých rostlinek a bylinek. Také pomocí šablon s písmeny můžete vytvořit názvy, které budou dokonalé, jeden jako druhý. Nebo naopak vytvořte každý zápich jiný, a to tak, že na něj vyryjete bylinku nebo její, list, k jejímuž označení bude ve výsledku zápich sloužit.

Jmenovky na bylinky můžete vyrobit z mnoha odlišných materiálů. Jmenovky na bylinky můžete vyrobit z mnoha odlišných materiálů. Zdroj: Shutterstock.com / Maren Winter

Fantazii se meze nekladou...

  • Jmenovka z korkové zátky Jmenovka z korkové zátky Zdroj: Shutterstock.com / Irina Mos Korkové zátky jsou snadno dostupný materiálem, z kterého můžete vytvořit jmenovky k rostlinám. Použít je můžeme celé, případně rozpůlené. K psaní se nejlépe hodí lihový popisovač. Aby se zátky lépe řezaly, povaříme je přibližně 10 minut ve vařící vodě.
  • Větvičky jsou další skvělou pomůckou pro tvorbu zápichů.  Hodit se nám bude sada rovných větviček nařezaných na délku 15–20 cm. Z jedné strany seřízneme zešikma dřevo a na světlou část větvičky vyznačíme nápis.
  • Dřevěné kolíčky na prádlo přiklapneme na větvičky poté, co jsme na ně napsali názvy rostlin.
pro výrobu jmenovek a štítků na výsevy můžeme vybírat z mnoha odlišných materiálů. pro výrobu jmenovek a štítků na výsevy můžeme vybírat z mnoha odlišných materiálů. Zdroj: Shutterstock.com / Oliver Hoffmann Břidlicová tabulka je skvělá pro popis bylin. Břidlicová tabulka je skvělá pro popis bylin. Zdroj: Shutterstock.com / v.scaperrotta

Dřevo, keramika, břidlice, plast, tabulový papír, dřevěné kolíčky na prádlo, dřevěné tyčinky od nanuků, vařečky, kovové lžičky a lžíce, korkové špunty, plastové příbory, hliníková víčka od plechovek, drátky, střepy z rozbitých terakotových květináčů, ploché oblázky, ale klidně i klávesnice, která už dosloužila, to vše může posloužit jako vhodný materiál na vytvoření popisků k právě vysetým rostlinám pro novou vegetační sezónu. Každý si jistě vybere takový materiál, který je jeho tvorbě a schopnostem nejbližší.  

Další inspiraci pro tvorbu jmenovek vám přinášíme na naší receptářové nástěnce Štítky a jmenovky k rostlinám na Pinterestu.

Akční letáky