Hned na začátek si přiznejme – ačkoliv se nám reklamy ze všech stran snaží namluvit opak, „zázračný“ lék na hubnutí zkrátka neexistuje. V drtivé většině případů také nestačí jen uvařit pár čajů a s uspokojením sledovat váhu, jak den ode dne ukazuje nižší čísla. Bez celkové změny jídelníčku a pohybu to zkrátka nepůjde. Přesto existují byliny i stromy, které vám ve snaze po zdravější a útlejší postavě mohou díky specifickým látkám působícím na metabolismus pomoci. Jak? Dokáží metabolismus nastartovat na vyšší rychlost, docílit lepšího spalování tuků, nebo zmírnit věčnou chuť na další sousto.

Kopřiva i kontryhel vás zbaví přebytečné vody

Kopřiva patří mezi univerzální bylinky, které skvěle pročišťují. Kromě toho posiluje imunitu. Jak nám může pomoci v boji s nadváhou? Očista se totiž týká i ledvin. Kopřiva působí močopudně. Z těla se nám díky ní postupně vyplavuje přebytečná voda, která nejen, že může přidat na váze, ale hlavně způsobuje neforemné, otoky připomínající „vodní rezervoáry“ v našem těle. Kopřivová očistná kůra je jednoduchá – stačí popíjet čaj, tři větší šálky denně.

Doporučená doba, kdy se má kopřiva užívat, je mezi pěti až osmi týdny. Déle to již není pro naše tělo vhodné. Čaj se připravuje ze sušených kopřivových listů (ideálně nasbíraných a usušených na jaře) zalitých vroucí vodou. Louhovat by se měl přibližně 10 minut.

Podobnou schopnost jako kopřiva má i kontryhel. I on umí vyplavit přebytečnou vodu, která může stát za naší zvýšenou váhou. Namísto tří šálků kopřivového čaje si proto můžete dopřát dva šálky kontryhelového – je jen na vás, která chuť vám více sedne. Kontryhelový čaj se pije kratší dobu. Doporučovány jsou maximálně tři týdny. Pokud byste kůru hodně protáhli nad doporučovaný časový rámec, může mít místo pozitivního vlivu na zdraví negativní dopad na vaše játra.

Terno z Jižní Ameriky

Pokud vás riziko z nadužívání kontryhelu trochu vyděsilo, sáhněte po exotickém lapachu. Jde o čaj z kůry stejnojmenného jihoamerického stromu. Má stejně dobré účinky jako výše zmíněné bylinky, negativní dopady v podstatě neexistují a jedinou nevýhodou tak zůstává, že si za něj oproti kopřivě či kontryhelu trochu připlatíme. Na druhou stranu, pokud vám chybí v bylinných čajích cukr, možná je lapacho jako šité na míru pro vás – má totiž jemně nasládlou chuť.

Zelené zázraky přírodních antibiotik

Chlorella je číslo jedna mezi přírodními antibiotiky. Jde o sladkovodní řasu, která přináší úžasné výsledky v boji s toxickými látkami proudícími tělem. Lze ji doporučit k detoxikaci organismu i na podzimní posílení imunity. Chlorella navíc spraví zažívání – a tím usnadní hubnutí.

Druhým, v dnešní době často skloňovaným pomocníkem, je psyllium. Jde o semena jitrocele indického. Ta nabobtnají v trávicím traktu, čímž ho pročišťují a srovnávají metabolismus. Intenzita účinku se samozřejmě liší člověk od člověka, přesto má psyllium zástupy uživatelů, kteří ho staví na piedestal coby nejefektivnějšího pomocníka při startování správného trávení. Ono nabobtnání totiž snižuje pocit hladu. Pokud se pro psyllium rozhodnete, mějte na paměti ještě jednu důležitou radu: Při jeho užívání je nutné zvýšit pitný režim.

Koho trápí obezita?

Koho trápí obezita? V České republice trápí nadváha přibližně polovinu obyvatel, obezita, tedy BMI (body mass indexem) vyšší než 30, pak 25 % žen a 22 % mužů. Obezita přímo souvisí s propuknutím některým nemocí – například cukrovky. Diabetologové alarmují, že pokud s naším jídelníčkem a mírou pohybu něco neuděláme, vzroste během 10 let počet diabetiků na milion. Přísná statistika nevynechává ani děti. Nadbytečná kila má jedno z pěti dětí, podle některých výzkumů dokonce jedno ze čtyř.

Co umí obyčejné koření?

Pokud si myslíte, že nějaké kůry či užívání přípravků není pro vás, můžete zkusit i méně efektivní, ale příjemnou cestu skrze koření. Filozofie této kůry zní jednoduše: Jste-li s pokrmem a jeho chutí spokojeni, snížíte jeho porci. Na takové „šizení“ přehnané chuti k jídlu je perfektní skořice, například v kombinaci s dušenou hruškou nebo jablkem. Skořice totiž pomáhá i na trávení. Správně asi namítáte, že zrovna skořice není pro hlavní chody dvakrát využitelná. Kořeňte šalvějí, tymiánem, majoránkou, oreganem a jim podobným kořením. Výraznější chuť vyváží menší množství tuku a méně soli, které našemu tělu při hubnutí prospějí.

Zapomeňte na cukr - dejte šanci stévii

Na místě je samozřejmě nahrazení cukru. Naštěstí je u nás k mání bylinka, která je sladká – stévie. Pokud se ji chystáte pěstovat ve svém bytě, s velkou pravděpodobností nedocílíte podobných podmínek, jaké má ve své domovské Jižní Americe. Bylinka tak nebude zdaleka tak sladká, jako když ji koupíte. Za zkoušku to ale stojí. Stévii můžete použít do čaje, limonád, štrůdlu, koláčů i buchet. Zkuste ji i do kávy – mnoha lidem ale její chuť v kávě nesedne.