Pokud doma nechcete různé odpařovače vůní na chemické bázi, zkuste si oblíbené vůně „namíchat“ sami. Není to nic těžkého. Domácí vůně se vyplatí hlavně ve starších bytech. Možná to znáte – odjedete na dovolenou nebo třeba jen na víkend, a po návratu vás již ve dveřích vítá nepříjemný odér podobný zatuchlině. Řešením je například obyčejný pomeranč. Stačí na topení položit několik kousků pomerančové kůry a návrat domů bude určitě mnohem příjemnější. A pokud vám zrovna pomeranč dvakrát nesedí? Stejně funguje i grep, mandarinka nebo citron.

Máte rádi vůni kávy? Pak vám pomůže i ona. Máte-li doma zrnkovou, jednoduše nasypte zrna na talířek. Jsou skvělým pomocníkem při odstranění pachů. A že máte jen mletou kávu? Nevadí. Zavažte ji do hedvábného nebo bavlněného pytlíčku a nechte ležet třeba na misce na konferenčním stolku.

Sušené bylinky? Samotné nic moc…

Alfou i omegou provoněného bytu jsou bylinky, samozřejmě ty sušené. Pokud se mají osvědčit, je důležité dodržet správný postup sušení. Hlavním pravidlem je nespěchat. Jinak rostlina ztratí svou barvu a při dotyku se příliš rychle rozpadá. Bylinky si samozřejmě můžete už nasušené koupit. Pokud jste si je nasypali na misku a čekáte, že se bytem rozhostí krásná, dlouhotrvající vůně, ve většině případů efekt nebude takový, jak si myslíte. Proto je dobré z bylinek vyrobit vlastní éterický olej. Je to jednoduché. Éterické oleje se často vyrábějí za pomoci destilačních přístrojů, nám ale stačí i levnější varianta.

Vyrobte si vlastní éterický olej

Zvolte si kvalitní olej a najděte tmavou, ideálně skleněnou nádobu. Bylinky do ní vložte a zalijte je olejem. Nechte louhovat alespoň pár dní. Olej pak můžete kapat do aromalampičky, nebo ho prostě nakapat do misky s vodou a tu postavit na topení. Přijde vám i tenhle postup zdlouhavý? Pak ještě jednodušeji: Do oné mističky s vodou nekapejte domácí éterické oleje, ale obyčejnou šťávu z citronu.

Hřebíček

Hřebíček působí antisepticky a příjemně voní. Udělejte z něj vývar a ten nechte i s hřebíčkem třeba na topení. I tenhle jednoduchý recept umí provonět byt. Vzpomeňte si na něj i za pár měsíců, na jaře, jde totiž i o dobrý přírodní odpuzovač obtížného hmyzu.

Znáte pot-pourri?

Pot-pourri je směs sušených vonných bylin, dřeva a dalších příměsí, obvykle zpravidla okořeněná o několik kapek vonného oleje či jiné esence. Směs se sype na misky a kromě estetického dojmu i krásně voní. Vyrobit si ji můžete i vy. Které bylinky v ní platí za favority? Na prvním místě se drží levandule, ke které se hodí například jasmín, hvězdička badyánu a celá skořice.

Přidávají se také exotičtější citrovníkové listy. Směs poté zakápněte levandulovým éterickým olejem. Vhod někdy přijde i kokos a mnoha lidem voní máta. S tou ale opatrně, je velmi aromatická a měla by se proto používat v menším množství. Kvůli své vonné specifičnosti se také nesnese se všemi přísadami. Doporučuje se kombinace třeba s poměrně hojně rozšířeným svízelem vonným (Galium odoratum), známým mezi zahrádkáři pod starším názvem mařinka vonná.